Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Indexy MSCI: V kvartální úpravě změny nečekáme

Indexy MSCI: V kvartální úpravě změny nečekáme

9.2.2018 16:08
Autor: Ondřej Martínek, Patria Finance

Společnost MSCI, která sestavuje stejnojmenné indexy akciových trhů vážených tržních kapitalizací, by měla 12. února po zavření trhu ohlásit své pravidelné kvartální úpravy s účinností k 1. březnu.

Změny ve skladbě indexů

V této kvartální revizi indexů MSCI neočekáváme žádná přidání ani odebrání akciových titulů u České republiky, Maďarska ani Polska. Pro změnu ve skladbě indexů by bylo nutné splnit jednu z následujících podmínek:

Zaprvé akcie zahrnuté v každém z indexů pro danou zemi musí pokrývat  více než 80 % z celkové kapitalizace země. A to u těchto zemí s přehledem pokrývají.

Zadruhé výměna konstituentů je možná, pokud free float (tržní kapitalizace volně obchodovatelných akcií, které nejsou vlastněny strategickým vlastníkem) adepta dosáhne 1,5násobku poslední firmy v indexu.

  • Česká republika: Unipetrol je největší společností pod čarou. Její free float je pořád mnohem menší než v případě O2 ČR, která je nejmenší společností nad čarou. Z toho důvodu nečekáme žádnou změnu. Tím spíše, že nedávný úspěšný odkup akcií Unipetrolu většinovým vlastníkem PKN Orlen bude znamenat další snížení jeho free floatu. (V souladu s tím očekáváme v další kvartální úpravě i propad váhy Unipetrolu v indexu.) Můžeme tak vidět paralelu se společností Pegas, jejíž free float klesl z 80 % na 11 % po loňské akvizici firmou R2G.
  • Maďarsko: Magyar Telekom je z hlediska free floatu mnohem menší než Gedeon Richter, nejmenší akciový titul zahrnutý do maďarského indexu MSCI. Ani zde se nečekají žádné změny.
  • Polsko: Situace je i zde velice podobná. Žádná společnost nemůže dosáhnout 1,5násobku free floatu nejmenší firmy v indexu, kterou je v tomto případě Bank Handlowy. Mezi adepty čekající pod čarou patří Asseco Poland, KRUK, Intercars nebo Kety. Neočekáváme tedy žádné příchody/odchody akciových titulů do polského indexu MSCI.

Váhy jednotlivých členů

Neočekáváme ani úpravy ve váze jednotlivých členů indexu u žádné ze zmíněných zemí z důvodu změn jejich free floatů. Free float se používá pro úpravu tržní kapitalizace a v metodologii MSCI se zaokrouhluje na nejbližší 5% hodnotu. K žádným významným pohybům, které by opodstatnily změny ve váze MSCI, ve free floatech konstituentů indexu podle nás nedošlo.


Čtěte více:

Akcie táhne hlavně vývoj na dluhopisech. Probouzí se tam medvědi?
9.2.2018 14:57
Globální ekonomika si téměř dva roky užívá silného synchronizovaného o...
Netradiční analýza ukazuje, kdy se na akciovém trhu skutečně vydělává
9.2.2018 10:38
Velké peníze se na akciovém trhu nevydělávají během dne, kdy se obchod...
Nový výplach akcií naboural odolnost české měny
9.2.2018 10:27
Včerejší odpoledne, kdy se začaly znovu hroutit hlavní akciové trhy, z...
Evropské trhy procházejí dalšími ztrátami, klesají utility i ropné firmy
9.2.2018 12:11
Evropské burzy v pátek dopoledne vykazovaly jen omezené ztráty navzdor...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)