Evropské burzy v pátek dopoledne vykazovaly jen omezené ztráty navzdory dalším prudkým výprodejům na americkém trhu, který nyní vstoupil do fáze korekce, když se indexy Dow Jones a S&P 500 stáhly o více než 10 procent z rekordních úrovní z 26. ledna. Panevropský index STOXX 600 oslabuje o zhruba 0,3 procenta, přičemž většina burz v Evropě obchoduje beze změn či v záporném teritoriu. Index však již ve čtvrtek klesl o 1,6 procenta, když ztráty nabraly na tempu ke konci seance. Od začátku roku ukazatel odepsal přes 4 procenta.
"Vypadá to, že krátká přestávka na oddych, již jsme viděli v polovině týdne, byla jen okem hurikánu, když opětovně rostoucí výnosy dluhopisů podnítily další kolo výprodejů napříč trhy, nejen ve Spojených státech, ale znovu také v Asii," uvedl Michael Hewson, hlavní analytik trhu ze společnosti CMC Markets. V pátek se nedařilo zejména akciím evropských podniků veřejných služeb, které obvykle negativně reagují na zvyšování úrokových sazeb.

V červených číslech se pohybovaly také energetické tituly s tím, jak ceny ropy klesaly šestým dnem v řadě poté, co Írán oznámil záměr zvýšit těžbu a produkce ropy ve Spojených státech dosáhla rekordu. Index sektoru ropy a zemního plynu klesal o 0,7 procenta. Akcie předních skupin v odvětví jako Royal Dutch a ztrácely shodně 0,8 procenta. Mírně v plusu se držel naopak technologický sektor v čele s růstem akcií Infineonu o 2 procenta.
(Zdroj: Reuters, Patria, Bloomberg)