Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie táhne hlavně vývoj na dluhopisech. Probouzí se tam medvědi?

Akcie táhne hlavně vývoj na dluhopisech. Probouzí se tam medvědi?

09.02.2018 14:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Globální ekonomika si téměř dva roky užívá silného synchronizovaného oživení. Analytici Fulcrum AM navíc tvrdí, že nejsou patrné známky zpomalení a tempo globálního růstu se pohybuje kolem 4,5 %, což je téměř celý procentní bod nad trendem. Známý ekonom a investor Gavyn Davies, který stojí v čele Fulcrum AM, k tomu na stránkách Financial Times dodává, že současný boom představuje zejména cyklický jev a jeho pozitivní dopad na dlouhodobý potenciál je prozatím omezený.

Cyklický poptávkový boom tedy znamená, že ve světové ekonomice dochází k rychlému vyčerpávání volných kapacit, ovšem na jádrové inflaci se to zatím neprojevuje. Ta se drží stále nízko, a i když celková inflace ve vyspělých zemích mírně roste, ani ona centrálním bankéřům vrásky dělat nemusí. Dluhopisové trhy přes to všechno prudce oslabují a podle některých názorů vstupují do medvědího trhu, který ukončí dlouhodobý pokles výnosů obligací. Vývoj na dluhopisovém trhu se navíc začíná projevovat i na akciích.

Davies ovšem poukazuje na to, že podle ekonomů se očekávaná rychlost a razance zvedání sazeb americkou centrální bankou za posledních 12 měsíců nijak výrazně nezměnila. Prodeje na dluhopisových trzích tedy odrážejí posun časové prémie. Ta se od poloviny roku 2016 zvýšila asi o 100 bazických bodů, což je zhruba stejný posun jako ten, ke kterému došlo v problematickém roce 2013. A prémie se nyní nacházejí na pokrizových maximech. Podle některých názorů je tak konec kvantitativního uvolňování již plně odražen v cenách obligací.

Davies tvrdí, že vývoj na dluhopisových trzích ve svém jádru odráží skutečnost, že investoři již nepočítají s možností deflace a na trh se naopak vrátilo riziko inflace. Podle ekonoma není pravděpodobné, že by se Fed posunul k jestřábům. Výjimkou by byla pouze situace, kdy by došlo k výraznějšímu růstu jádrové inflace. „Časová prémie by mohla ještě vzrůst v případě, že by investoři požadovali vyšší kompenzaci za držení dlouhodobějších obligací. Rizikové prémie by se mohly zvýšit kvůli rostoucím vládním deficitům v době, kdy se ekonomika pohybuje ve stavu plné zaměstnanosti a Fed plánuje snížit objem obligací ve své rozvaze,“ píše Davies. A dodává:

„Dluhopisový trh tedy doposud oslaboval kvůli normalizaci časových prémií, a zejména kvůli normalizaci inflační prémie. Jestliže má medvědí trh přetrvat delší dobu, v globální ekonomice by musela nastat nějaká vážná chyba“, píše Davies. Následující graf popisuje vývoj ekonomické aktivity ve vyspělých zemích, rozdělena je na reálnou a inflační složku:

0
Zdroj: FT

 
 

Čtěte více:

Namísto velké akciové rotace tu je rotační past
23.01.2018 10:36
O takzvané velké rotaci se v minulých letech hovořilo v souvislosti s ...
Pimco: Čína zpomalí více, než se čeká. Indie bude těžit ze současné bolesti
30.01.2018 7:53
Podle odhadů společnosti Pimco nateklo v roce 2017 do trhů rozvíjející...
Jak čtu akciovou korekci minulých dnů? Zatím jako posun ke starému normálu
05.02.2018 19:16
Minulý týden přinesl na akciové trhy určité negativní turbulence a obr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data