Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Uber má mnohem vážnější problém, než jsou taxikáři v Praze

Uber má mnohem vážnější problém, než jsou taxikáři v Praze

16.03.2018 15:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Uber nebudí emoce jen u nás. Nová studie z Massachusetts Institute of Technology vzbudila v USA pozornost tvrzením, že medián odměn řidičů Uberu a Lyftu v USA dosahuje jen 3,37 dolaru před zdaněním na hodinu, zatímco federální minimální mzda je stanovena na 7,25 dolaru. Známý ekonom Noah Smith se domnívá, že se tím potvrzují obavy mnoha lidí, že takzvaná "gig ekonomika" ochuzuje zaměstnance a tlačí dolů jejich odměny.

Gig ekonomika stojí na krátkodobých pracovních úvazcích a poskytování služeb pomocí online platforem. Jejím nejznámějším zástupcem je pravděpodobně právě společnost Uber, která se také proti uvedené studii a jejím výsledkům rychle ohradila. Její hlavní ekonom Jonathan Hall kritizoval její metodologii a zejména zjišťování počtu skutečně odježděných hodin. Sám Hall tvrdí, že řidiči Uberu si vydělají asi 21 dolarů za hodinu, ale Smith na stránkách Bloombergu poukazuje na to, že toto číslo neodráží srážku, kterou si Uber účtuje. Po ní podle jeho odhadů řidičům zbývá necelých 16 dolarů

Ani tato částka ale ještě nejde řidičům „do kapsy“. Musí totiž platit palivo, opravy vozů a jejich údržbu. V neposlední řadě musí být do úvahy brány odpisy aut. Smith na základě svých výpočtů a dat několika studií dochází k závěru, že skutečná odměna řidičů Uberu se tedy v USA pohybuje kolem 10 dolarů (konkrétní částka se pak samozřejmě liší podle místa). A to podle ekonoma není plat, který by zajistil slušný život.

Přirozeně se tak nabízí otázka, proč tolik lidí pro Uber a Lyft stále pracuje. Možná, že trh práce je v USA tak polarizován, že pro mnoho lidí je i 10 dolarů za hodinu dobrým výdělkem. Nebo neberou v úvahu náklady, které na první pohled nejsou vidět, jako například zmíněné odpisy vozu. Takové chyby ale v delším období přehlížet nelze. Smith v této souvislosti poukazuje na to, že v roce 2017 skončilo s prací pro Uber 96 % nových řidičů během prvního roku. A příčinou je zejména střet reality s příliš vysokými očekáváními ohledně příjmů.

„Společnosti jako Uber očekávají, že lidé, kteří pro ně pracují, nebudou jednat jako zaměstnanci, ale spíše jako vlastníci malých firem. Jenže většina lidí v podnikání zase tolik nevyniká. Jen málo lidí ze střední třídy uvažuje o věcech, jako jsou odpisy, fixní náklady a podobné věci. Gig ekonomika, která by stála na neustálém mylném hodnocení podnikatelského výhledu, naší budoucností není,“ míní Smith.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

„Mzdová“ chyba v úsudku ECB i BoE
12.03.2018 6:57
ECB a Bank of England podle Marcuse Ashwortha z Bloombergu směřují k v...
Nová čísla (ne)hrají do karet ČNB
09.03.2018 9:59
Růst mezd v ekonomice v závěru roku opět zrychlil. A nejde jen o prům...
Jan Bureš a Tomáš Sýkora: Jak dopadne růst mezd v Česku na ekonomiku, korunu i akcie? (video)
09.03.2018 13:17
České mzdy rostou nejvíce za poslední dekádu - jejich růst dosáhl v p...
Perly týdne: Sorosovy konspirace, Gatesova krize a zlatá horečka v ČR
09.03.2018 18:59
Trhy, ekonomika, politika – za všechno může Soros, Gates predikuje kri...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.12.2025
22:02Nervozita na Wall Street: technologie pod tlakem, investoři rotují do defenzivy  
17:39Ignorují akcie dluhopisy a vynucují si oba trhy snižování sazeb?
15:58Traders Talk: Santa rally nepřišla, co sledovat na konci roku a ohlédnutí za 2025
14:55Americké akcie míří k dalšímu růstovému roku?
14:03Amazon podle médií jedná o investici deseti miliard dolarů do OpenAI
13:47Představenstvo WBD doporučuje akcionářům odmítnout nabídku od Paramountu, kterou považuje za nedostatečnou
13:23Komerční banka, a.s.: Jmenování nového nezávislého člena dozorčí rady
12:18Evropským trhům pomáhá ropa a inflace. Daří se hlavně Londýnu  
12:05Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci zhoršila, uvedl institut Ifo
12:04Waymo chce od investorů získat 15 miliard dolarů při ocenění přesahujícím 100 miliard
11:50Eurostat: Inflace v EU v listopadu zpomalila na 2,4 procenta, v Česku ještě více
10:29Čínští investoři loví „novou Nvidii“. Akcie MetaX vyskočily první den o 693 procent
9:39J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:55Rozbřesk: Povedený rok pro korunu. Udrží v příštím roce své zisky?
8:41USA blokují venezuelské tankery, Warner Bros. odmítne převzetí Paramountu a arabika i stříbro letí nahoru  
6:05Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
16.12.2025
22:01Nasdaq přerušil třídenní pokles; Tesla na nových maximech; ropa nejníže za 5 let  
17:10Americká „blbá nálada“, fundament a technická analýza
15:31Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
15:17Česko v roce 2026: Stabilní inflace, silná koruna, opatrný růst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.