Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ zřejmě vykáže pokles upraveného zisku o více než 17 %

ČEZ zřejmě vykáže pokles upraveného zisku o více než 17 %

09.05.2018 14:56
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Výrobce elektřiny ČEZ v prvním čtvrtletí pravděpodobně vykáže pokles upraveného čistého zisku o 17,4 % kvůli jednorázovým ziskům, které energetika vykázala před rokem. Výsledky hospodaření za první kvartál zveřejní polostátní podnik ve čtvrtek 10. května.

Analytici v anketě Reuters odhadují zisk za první tři měsíce tohoto roku v průměru na 7,24 miliardy . Pokles způsobí z velké části pravděpodobně srovnávací základna ze stejného období loňského roku, kdy energetika vykázala zisky plynoucí z dohody o urovnání s dodavatelem uhlí a v souvislosti s přeceněním akciových opcí v maďarské ropné a plynárenské skupině MOL, uvedli analytici.

Výnosy se v úvodu roku meziročně pravděpodobně příliš změnily.

Přehled analytických odhadů, údaje v mld. :

0

Analytici oslovení Bloombergem upozorňují, že společnosti mohlo pomoci chladné počasí v Evropě a s ním spojená vyšší produkce elektřiny z konvenčních zdrojů. Tento pozitivní efekt by ale mohly částečně odbourat tenčí marže v souvislosti s rostoucími cenami emisních povolenek. Analytici v průzkumu Bloombergu také odhadují, že provozní zisk EBITDA z obnovitelných zdrojů pravděpodobně stoupne. Oporou by v tomto případě mohly být akvizice a příznivé povětrnostní podmínky. Brzdit by ho naopak mohly slabší alokace zelených certifikátů na rumunské větrné parky.

ČEZ na konci dubna oznámil, že jeho představenstvo navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 33 korun na akcii před zdaněním, tedy stejnou jako o rok dřív. Pokud valná hromada rozhodne podle tohoto návrhu, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 17,8 miliardy . Valná hromada ČEZ se letos uskuteční 22. června.

Výplatu dividendy za rok 2016 ve výši 33 korun na akcii před zdaněním loni akcionáři firmy schválili. Stát jako majoritní vlastník tak získal z dividend téměř 13 miliard korun.

Samotný ČEZ odhaduje, že jeho upravený čistý zisk, z něhož vyplácí dividendu a který nezahrnuje mimořádné položky jako odpisy hodnoty a goodwill, za rok 2018 dosáhne 12 až 14 miliard . Investoři by mohli ptát i na možnost aktualizace předpokládané dividendové politiky.

Akcie ČEZ na pražské burze přidávají letos zatím zhruba 13,8 %. Tento týden v pondělí se titul vyhoupl na nejvyšší hodnoty od srpna 2015.

Zdroje: Reuters, Bloomberg, ČTK

 

Čtěte více:

Bulharská vláda se již nehodlá účastnit prodeje aktiv ČEZ
03.04.2018 15:12
Bulharská vláda nebude mít podíl na aktivech, která v této zemi prodáv...
Bulharský regulátor za měsíc rozhodne, zda odejme ČEZ licenci v zemi
13.04.2018 14:21
Bulharský energetický regulátor zhruba za měsíc rozhodne, zda odejme l...
ČEZ ESCO loni zvýšilo tržby o 45 procent na 4,5 miliardy Kč
18.04.2018 14:50
Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrost...

Váš názor
  • Letošek na ČEZu
    09.05.2018 15:01

    opravdu nebude žádná hitparáda, takže růst minulých dní je opravdu s podivem...
    Ticino
Aktuální komentáře
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?
29.05.2025
22:00Nvidia po výsledcích táhla trhy vzhůru  
18:23Nový inflačně - monetární režim a finanční síla obchodovaných firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data