Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Argentina kvůli korupčnímu skandálu a Turecku zvyšuje úroky na 45 procent

Argentina kvůli korupčnímu skandálu a Turecku zvyšuje úroky na 45 procent

14.08.2018 8:34
Autor: ČTK

Argentinská centrální banka zvýšila hlavní úrokovou sazbu na 45 procent z dosavadních 40 procent. Reaguje tak na propad domácí měny peso kvůli korupčnímu skandálu a měnové krizi v Turecku.

Argentinské peso oslabilo o 2,5 procenta na rekordní minimu 30 peso za dolar. Přispěl k tomu úplatkářský skandál v argentinském stavebním sektoru a propad rozvíjejících se trhů kvůli obavám z šíření turecké krize. Od počátku letošního roku peso oslabilo vůči dolaru o 37,8 procenta.

Kvůli úplatkářskému skandálu skončili ve vězení bývalí nejvyšší vládní úředníci a šéfové stavebních firem. Případ znamená zvýšení nejistoty pro další vývoj argentinské ekonomiky, kterou trápí nedostatek investic a vysoká inflace.

"Hlavní starostí není korupční problém sám o sobě, ale spíše riziko, že skandál dále zpomalí tempo růstu stavebního sektoru, jednoho z několika sektorů, který se zdál být odolný během argentinského ekonomického zpomalení," uvedl argentinský politolog a analytik Julio Burdman.

V Argentině se příští rok konají volby a očekává se, že současný prezident Mauricio Macri bude usilovat o druhé funkční období. Jeho možným konkurentem by mohla být senátorka a bývalá prezidentka Cristina Fernándezová, jejíž obraz však poškodil úplatkářský skandál. Fernándezová odmítá pochybení a obviňuje Macriho, že využívá soudní systém k jejímu pronásledování.

Centrální banka také uvedla, že vydá méně tzv. lebac, čili krátkodobých dluhopisů vydávaných centrální bankou. To přivítal Mezinárodní měnový fond, podle kterého by tento plán měl odstranit důležitý zdroj zranitelnosti a přispět k efektivnějšímu rámci měnové politiky, napsala agentura Reuters.

 

Čtěte více:

Kofole vzrostly v 1. pololetí tržby meziročně o 1,9 procenta
13.08.2018 17:21
Skupina Kofola v prvním pololetí navýšila všechny hospodářské ukazatel...
Hledaní bezpečí oslabuje měny rozvojových zemí, euro ztráty otočilo
13.08.2018 17:27
Nejzajímavější pohyby se i dnes odehrávaly na trzích s měnami rozvojov...
Bankovní sektor v Evropě pod tlakem, Praha v lehkém oslabení
13.08.2018 17:41
Pražská burza zakončila dnešní den červenou nulou. Index PX oslabil o...
Americké akcie začaly týden v mírné ztrátě, dolar posílil
13.08.2018 22:00
Dnešní vývoj na akciovém trhu v USA byl poměrně poklidný, alespoň opro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2026
6:03Hedgeové fondy nakupují akcie nejrychleji za půl roku. Přestávají být opatrné a navyšují riziko  
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru
8:57ČEZ schválil prodej části byznysu, HPE vystřelilo nahoru o 28 procent a Alphabet nabídne nové akcie  
8:43ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 1. 6. 2026
8:42Rozbřesk: Květnová inflace z eurozóny spustí odpočítávání do zasedání ECB, koruna vyčkává na inflaci a mzdy
8:36ČEZ, a.s.: Změna stanov společnosti
8:30ČEZ schválil rozdělení firmy. Nevýrobní aktivity půjdou do nové entity
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Optimalizace vlastnické struktury a governance Skupiny ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách