Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Turecko zůstává přes zisky liry zranitelné, Hampl volá po růstu sazeb v září

Rozbřesk: Turecko zůstává přes zisky liry zranitelné, Hampl volá po růstu sazeb v září

17.08.2018 9:30
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Turecká lira se včera těšila na projev ministra financí Berata Albayraka, který na rozdíl od prezidenta Erdogana mluvil relativně pragmaticky a alespoň část investorů potěšil. A to především tím, že slíbil rozpočtové úspory a razantně odmítl zavedení kapitálových kontrol. To ale pravděpodobně nebude turecké liře stačit na dlouho.

Za prvé, slíbit rozpočtové úspory nic nestojí, a trhy budou chtít vidět konkrétní kroky. Za druhé, v dnešní situaci bude tak jako tak nutné, aby turecká centrální banka reagovala na kombinaci vysoké inflace a narůstajícího zahraničního dluhu vyššími úrokovými sazbami. To zatím Erdogan tvrdohlavě odmítá. Za třetí, lira bude ke své stabilizaci pravděpodobně potřebovat alespoň jistou normalizaci vztahů s USA. Tak, aby každý týden jednoduše nehrozilo zavedení nových amerických sankcí. Ostatně i během včerejšího obchodování relativně dobrý dojem z vystoupení Berata Albayraka rychle přehlušily komentáře amerického ministra financí Stevena Municha, který údajně připravuje nové kolo sankcí proti Ankaře. A za čtvrté, k trvalejšímu uklidnění a obnovení důvěry zahraničních investorů bude pravděpodobně zapotřebí, aby Turecko dostalo výraznější finanční injekci od některého z nových přátel (Rusko, Čína). Bez ní bude Ankara těžko refinancovat splatný krátkodobý zahraniční dluh a financovat vysoký schodek běžného účtu. A to nehledě na to, že prudké ochlazení turecké ekonomiky a slabá lira mohou začít přirozeně snižovat závislost na zahraničním financování.

Jednoduše řečeno, i když aktuálně turecká lira prochází klidnějším obdobím, zisky zaznamenané v posledních dvou dnech může brzy opět hravě otočit…

TRHY

CZK a dluhopisy
I když se turecká lira trochu vzpamatovala, rozvíjející se trhy jdou jako celek dál dolů (MSCI emerging markets). I koruna tak zůstávala nadále v lehké defenzivě nad 25,70 EUR/CZK, a to nehledě na komentáře Mojmíra Hampla z ČNB. Ten, ne možná tak překvapivě, řekl, že počítá s dalším růstem sazeb již na zářijovém zasedání.


Zahraniční forex
Eurodolar má za sebou další den bez výraznějšího vzruchu. Euro sice během obchodní seance krátce vystoupalo nad 1,14 EUR/USD, nakonec však na zisky rezignovalo a usadilo se opětovně pod touto hranicí. Týden chudý na zajímavější čísla dnes zakončí finální výsledek inflace v eurozóně za červenec, která však již příliš překvapivého nepřinese. 

Zajímavější by v tomto ohledu mohl být příští týden. To totiž bude - kromě tzv. měkkých čísel - pozornost eurodolaru upřena rovněž na vyjednávání mezi Spojenými státy a Čínou (22.-23.8.) ohledně vzájemného obchodního konfliktu. 

Ropa

Ropa Brent se aktuálně obchoduje pod hranicí 72 USD/barel a má tak namířeno k dalšímu týdennímu propadu. Podobně je na tom i severoamerická WTI, která je na cestě již k sedmému týdennímu poklesu v řadě. Nic na tom zřejmě nezmění ani poslední zajímavé číslo tohoto týdne, a sice aktivita amerických producentů, která by měla nadále zůstat velmi solidní (aktuálně 869 aktivních vrtných souprav).


Čtěte více:

Technická analýza: BYD o elektrických autech moc nemluví, prostě je vyrábí
17.08.2018 6:56
Čínská automobilka BYD (HK: 1211) o elektromobilech ani nepíše, ani ne...
Ministr financí Albayrak: Turecko vyjde z krize liry silnější, banky jsou zdravé
16.08.2018 17:34
Turecko vyjde ze současné krize své domácí měny silnější a banky v zem...
Wall Street zkorigovala včerejší pokles, Walmart po výsledcích +9 %
16.08.2018 22:02
Americké akciové trhy uzavřely dnešní obchodní seanci v kladném terito...
Hampl: V září budu hlasovat pro zvýšení sazeb ČNB
17.08.2018 8:40
Už teď v realitě zaostáváme za tím, co v sobě obsahuje prognóza sazeb...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.05.2026
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%
15:13Dalio: Vzniká určitý systém čínského tributu, investuje se pro celý život
13:17Česko premiantem v Evropě, inflace byla v dubnu třetí nejnižší
13:08Bude trhy stále více ovlivňovat inflace a dluhové tlaky?
12:33ČEZ vydal zelené dluhopisy za 18,25 miliardy korun
11:04Stávka v Samsungu ohrožuje globální dodávky pamětí i HDP Jižní Koreje
10:50Obnoví Nvidia AI rally? A jak jestřábí je Fed? Trhy jsou dopoledne opatrné  
9:49EU se předběžně dohodla na legislativě, která má završit obchodní dohodu s USA
9:26Loňský rok M&T 1997 ovlivnila slabá stavební aktivita, první kvartál 2026 naznačuje obrat
9:22CSG oznámila silná čísla, akcie rostou o více než sedm procent
9:17Rozbřesk: Co může rychlý růst tržních výnosů a sazeb znamenat pro refixace hypoték?
8:50ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise zelených dluhopisů
5:59Trump v prvním kvartálu zobchodoval s akciemi „Magnificent Seven“ více než 50 milionů dolarů
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC