Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl: V září budu hlasovat pro zvýšení sazeb ČNB

Hampl: V září budu hlasovat pro zvýšení sazeb ČNB

17.08.2018 8:40, aktualizováno: 17.8. 9:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Už teď v realitě zaostáváme za tím, co v sobě obsahuje prognóza sazeb České národní banky (ČNB), úrokové sazby by se měly rychleji vracet do normálu a opět se zvýšit již v září, uvedl viceguvernér Mojmír Hampl v rozhovoru pro agenturu ČIA News, jehož přepis zveřejnila ČNB na svém webu.

"Úroková trajektorie už dnes počítá s tím, že na třetí kvartál by průměrná sazba tříměsíčního PRIBORu měla být výš, než do konce čtvrtletí nejspíš bude," řekl Hampl pro ČIA News.

"Zbývají mi (do konce mandátu) už jen dvě měnová zasedání, a to 26.září a 1.listopadu. Debata o zvyšování sazeb bude relevantní na každém z těch zasedání, dokonce i na některých dalších, kterých se už účastnit nebudu. Nevím, co by mne mohlo přesvědčit, abych v září nehlasoval pro vyšší sazby," dodal. "Osobně jsem zastáncem rychlejšího návratu úrokových sazeb do normálu," uzavřel téma zvyšování sazeb.

Hampl se v rozhovoru také ohlédl za kurzovým závazkem, kterým ČNB držela korunu nad či na hladině 27,00 k euru. „Jedna lekce, kterou si z toho beru, je skutečnost, že stejně nejdůležitější z toho, co děláte v centrální bance v bankovní radě, je měnová politika. Ať chcete nebo ne, je to úplně to nejpodstatnější. Přestože máme i dohled, peněžní oběh a spoustu dalších důležitých věcí, které fungují hladce a bez problémů, hodina pravdy je vždy nastavení měnové politiky. Oba mandáty mi to potvrdily. Lekce číslo dva zní: nikdy nepodceňovat extrémní peněžní konzervativnost české populace a být na ni připravený, a to i komunikačně. I když se snažíme udělat maximum pro udržení stability a inflace v rámci mezí cíle. A lekce třetí je z pohledu veřejného prostoru fakt, že proto existuje nezávislost, aby se některé věci ukázaly ne hned, ale až v delším časovém horizontu. Právě proto je centrální banka oddělena od politického cyklu, aby si mohla dovolit na některé krátkodobé efekty zapomenout a nemyslet na ně. Ty dlouhodobé se ukážou tak, jako se ukázaly i v případě kurzového závazku,“ shrnul Hampl. 

Když je člověk připravený na dlouhodobé rozhodování a zároveň na komunikaci a rozumí tomu, jaké populaci a v jakém okamžiku ordinuje nějaké rozhodnutí – soudí Hampl - nastavení měnové politiky se dá udržet a je správné. „Ale je nutné být připraven na onu komunikaci a tvořit ten příběh, ne aby ho někdo tvořil za něj. Musí ho táhnout, než aby jím byl tažen nebo aby jím byl dokonce vlečen. A to je opět další velká lekce. Ne z tvorby měnové politiky, ale z toho, co je dnes tak důležité. Často záleží více na dojmu než na tom, jakou věc fakticky uděláte. Každé dobré ekonomické časy mají vždy najednou spoustu otců, neštěstí a problémy bývají sirotky. Myslím, že v našem případě to zafungovalo učebnicově. Nenastala žádná deflace, učebnicově se ukončila recese, je však potřeba umět prodat podstatu věci. Nesmíte si prostě nechat vnutit příběh někoho jiného, pro koho je to výhodné třeba z krátkodobých politických důvodů. Ale takových okamžiků, jako byla nejdelší recese v našich novodobých dějinách, není mnoho. Člověk nemá mnoho příležitostí se učit. Já sám jsem tak dlouhou recesi zažil jen jednou,“ shrnul Hampl své ohlédnutí za kurzovým závazkem ČNB.

(Zdroj: ČIA News, ČNB, Reuters)

 
 

Čtěte více:

Jan Bureš: Sázky na zisky koruny jsou přehnané, ČNB bude muset sazby zvyšovat o poznání rychleji
02.08.2018 17:54
Česká národní banka z mého pohledu spíše kosmeticky snížila odhad růst...
Komentář Petra Dufka: ČNB zvyšuje sazby a přepisuje výhled
02.08.2018 18:07
Česká národní banka na svém srpnovém zasedání podle očekávání zvýšila ...
Rozbřesk: Dalším letošním zvýšením sazeb ČNB neskončí. Lira i libra pod tlakem
03.08.2018 9:12
Česká národní banka na svém srpnovém zasedání podle očekávání zvýšila ...
ČNB zlepšila odhad letošního vývoje veřejných financí
03.08.2018 9:19
Česká národní banka zlepšila pro letošní rok odhad vývoje veřejných fi...
Petr Dufek: Tuzemská inflace pod prognózou ČNB
09.08.2018 9:50
Po měsíci, kdy inflace vyskočila až na 2,6 %, se růst spotřebitelskýc...

Váš názor
 • naše ČNB 2
  17.08.2018 10:10

  Bože, vždyť ČNB celou krizi prospala a korunu oslabila až když skončila. Co to mělo za význam a proč k tomu došlo přesně po volbách nechávám na zvážení. Nyní opět přicházejí se zvýšením s křížkem po funuse.
  sgt.Mike
 • rychle pryč
  17.08.2018 9:42

  Jsem velice potěšen, že spoluautor nesmyslného oslabení české měny a následně příliš dlouhé fixace oslabené měny jde konečně pryč. Nebýt této hloupé politiky, nemusely by se zvyšovat sazby, které stejně za současné situace nepomůžou. Doktor Chocholoušek by měl práci.
  Nemira
  • Re: rychle pryč
   17.08.2018 10:30

   Já bych byl potěšen, kdyby a to nejen on, šli rovnou do tepláků.
   Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (12/19 Q4, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Apple Inc (12/19 Q1, Aft-mkt)
eBay Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (12/19 Q4, Aft-mkt)
Nucor Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Pfizer Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4, Bef-mkt)
Starbucks Corp (12/19 Q1, Aft-mkt)
United Technologies Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Xilinx Inc (12/19 Q3, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (12/19 Q4)
7:00Swedbank AB (12/19 Q4)
12:00Atlas Copco AB (12/19 Q4)
12:30Xerox Holdings Corp (12/19 Q4)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board