Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Pokládat životy v Afghánistánu?

Víkendář: Pokládat životy v Afghánistánu?

26.08.2018 10:47
Autor: Redakce, Patria.cz

O smyslu vojenské přítomnosti v Afghánistánu se nyní nediskutuje jen u nás, ale tématu se intenzivně věnují i ve Spojených státech. The American Conservative patří do tábora skeptiků. Tvrdí, že „není šance na dosažení vítězství proti Tálibánu, které by odpovídalo tomu, co vláda slibuje posledních sedmnáct let“.

„Pokud racionálně smýšlející člověk potřebuje důkaz skutečné reality, tak Tálibán před týdnem zaútočil na strategické město Ghazni, které leží jen 100 mil od hlavního města Afghánistánu Kábulu. Zničil jeho velkou část, zabil desítky afghánských vojáků a policistů, dobyl strategické body ve městě a odřízl Kábul od důležitých regionů na jihu,“ tvrdí TAC. The New York Times napsal, že tento útok „ukazuje na překvapivou odolnost Tálibánu, která je v rozporu s tím, co se v USA tvrdí o pokroku v této válce“.

The Wall Street Journal zase přinesl zprávy tří svých reportérů přímo z Kábulu. Podle nich bylo k zastavení útoku třeba minimálně 1 500 vládních vojáků, které ještě podporovala palba Američanů. WSJ tvrdí, že tato událost vrhá pochybnosti na to, jakého pokroku bylo skutečně dosaženo při budování bezpečnostních jednotek v zemi. TAC píše, že podle dostupných informací došlo konkrétně k tomu, že asi 1 000 Tálibánců vtrhlo do města, zabilo přibližně 100 afghánských bojovníků a asi 20 civilistů. Podle The Times trvaly boje i pátý den po útoku.

TAC také poukazuje na novou knihu The Fighters: Americans in Combat in Afghanistan and Iraq. C.J. Chivers v ní popisuje některé vojenské akce Američanů, které měly vznešené cíle, jako zbavit zemi tyranů, udržet násilí daleko od Západu, rozšiřovat demokracii a spravedlnost, nabourat mezinárodní obchod s heroinem, snížit moc extrémistických náboženských skupin či třeba vybudovat zákonné a mírotvorné bezpečnostní složky v Afghánistánu a Iráku. Chivers ovšem tvrdí, že až na pár výjimek těchto cílů dosahováno není, „ovšem Spojené státy jsou odhodlány pokračovat v této bláhové snaze snad ještě více než dříve.“

The Times poukazují například na to, že „dezerce je v afghánské armádě běžnou součástí života“ a podle posledních čísel dezertuje asi 30 % vojáků ročně. To se následně projevuje i na nízké bojeschopnosti afghánských jednotek cvičených Američany a jejich spojenci. TAC se po výčtu podobných neúspěchů ptá: „Co se ještě bude muset stát, aby americká vláda pochopila, že jde o jednu velkou chybu?“ Spojené státy mají totiž podle TAC tendenci „bojovat v nekonečných válkách v různých státech světa bez větší naděje na dosažení rozumného úspěchu“. V Afghánistánu a Iráku přitom již sloužily více než 3 miliony Američanů, zabito jich bylo více než 7 000, zraněny byly desítky tisíc.

Zdroj: The American Conservative

 
 
 
 

Čtěte více:

Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
20.06.2018 11:01
Paul De Grauwe z London School of Economics si na stránkách VoxEU klad...
Německá armáda je v žalostném stavu, země uvažuje o jaderné bombě
08.08.2018 14:39
Podle serveru Politico se německé politické špičky stále více domnívaj...
Trump podepsal rekordní vojenský rozpočet 717 miliard dolarů
14.08.2018 9:16
Americký prezident Donald Trump dnes podepsal rekordní vojenský rozpoč...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.12.2025
12:59Japonský index Nikkei poprvé končí rok nad 50 000 body, letos přidal 26 procent
11:29Meta koupí čínský start-up Manus, posílí v oblasti pokročilé AI
11:20Cenová válka mezi čínskými výrobci elektromobilů bude pokračovat i příští rok
9:42Rozbřesk: Málo pravděpodobné scénáře roku 2026, aneb s čím trhy nepočítají
8:47SoftBank a Meta oznámily nové akvizice, stříbro se vrací k růstu, evropské futures v červeném  
8:06Trump opět pohrozil podáním žaloby na šéfa Fedu Powella
6:18Rally má reálné základy. Tom Lee vidí prostor pro další růst sentimentu
29.12.2025
22:01Akciové indexy v USA letos nedoručují „Santa Rally“  
17:49Rozdávací sliby a přínosy tržní disciplíny
16:17Kotlikoff: USA jsou na tom s vládními financemi hůře než Itálie
14:24Big Short: Burry věští, že Nvidia a Palantir nejsou tak „naprogramované“ na růst, jak se zdá
13:01BYD zřejmě sesadí Teslu z trůnu. Čínský gigant míří k pozici světové jedničky v elektromobilech
12:37Zapomeňte na Muska! Larry Ellison je skutečný král technologií roku 2025
10:40Dominik Rusinko: Německo čelí dvěma čínským šokům, fiskální bazuka umožní cyklické nadechnutí
10:02Bulharsko se chystá na euro, změnu provází nadšení i skepse
9:09Rozbřesk: Taylorovo či spíše Trumpovo pravidlo pro Fed?
9:05Historický skok stříbra: Rekord 83,6 USD, poté výběr zisků
8:45Jednání USA–Ukrajina postupují, čínské manévry u Tchaj-wanu a stříbro poprvé nad 80 USD  
7:52Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
6:11Fidelity: AI už není slib, ale návratnost. Rok 2026 bude zlomový

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data