Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Politik, který nevěřil ve filozofii „je to bastard, ale náš bastard“

Víkendář: Politik, který nevěřil ve filozofii „je to bastard, ale náš bastard“

01.09.2018 7:25
Autor: Redakce, Patria.cz

„Ve východní Evropě se jen málo lidí stará o to, jaká byla domácí politika Johna McCaina. Tady byl tento americký senátor symbolem toho, co jsme na Spojených státech oceňovali. Byl slušný, věřil ve svobodu, lidská práva a liberální světový řád. McCain nevěřil ve filozofii typu „je to bastard, ale náš bastard“, která tak často charakterizuje postoj Západu k nedemokratickým režimům. Stavěl se proti autoritářství všeho druhu a stál po boku zemí, které se vymanily z komunismu a jeho pozdějších forem,“ píše na stránkách Politico bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, který nyní působí na Stanford University.

Ilves vzpomíná, že se s McCainem setkal poprvé v roce 1993, kdy jej jako velvyslanec navštívil, aby získal jeho podporu ve snaze o prosazení stažení ruských jednotek z Estonska. Rusové s ním otáleli i přesto, že bylo v roce 1992 schváleno na Konferenci o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Západ podle bývalého prezidenta ale neměl chuť tento problém řešit, jeho prioritou byly dobré vztahy s ruským prezidentem Jelcinem, a pokud se jim mělo obětovat nedodržování některých méně významných dohod, byly tyto dohody ignorovány. McCain se ovšem postavil proti tomuto trendu a znovu tak ukázal, že má jednu důležitou vlastnost: Politickou odvahu.

„Když Estonsko a další země východní Evropy zažádaly o členství v NATO, McCain byl mezi nejhlasitějšími zastánci takového kroku. Vždy byl ochoten poradit a naslouchal našim obavám,“ píše Ilves. Senátorovy postoje přitom podle něj nebyly jen odrazem toho, že si prošel mučením a vězněním ve Vietnamu, ale byly dány jeho charakterem. Bez něj by totiž neučinil řadu nepopulárních kroků v politice, ani by neodmítl urychlené propuštění ze zajateckého tábora. K tomu měl smysl pro humor, který se projevil například ve chvíli, kdy o Rusku hovořil jako o jedné velké čerpací stanici, což je „jednoduchá a přitom výstižná a pravdivá metafora“.

Když ale přišlo na lidská práva a svobodu, McCain ta slova nikdy nepovažoval za pouhé slogany. Svět si podle Ilvese bude jeho odkazu vážit nejvíce v případě, že bude následovat McCainova příkladu a bude mít jeho politickou odvahu. To znamená i odvahu zastat se slabých ve chvíli, kdy to není jednoduché. Bránit i politické oponenty, když na ně někdo křivě útočí. Odvahu mít pevné názory a také podle toho jednat, říkat autoritářům, že jejich chování je špatné, jít tam, kde je ohrožena svoboda. A být ochoten nést důsledky.

„Před deseti lety chtěl McCain vytvořit „ligu demokratických zemí“, která by sdružovala státy s demokratickými a svobodnými volbami, vládou práva a lidskými právy a stála by proti zemím s despotickými vládci, fašistickou a totalitářskou politikou. V té době se jeho návrh daleko nedostal. Dnes jsou demokracie ohroženy nejvíce za poslední desetiletí a ohrožují je stále ti samí. Ruští a íránští hackeři a státem podporované farmy trolů aktivně podkopávají demokracii, narušují volby, polarizují politiku a rozsévají chaos. Památku McCaina bychom nyní neuctili lépe než naplněním jeho snů,“ míní Ilves.

Zdroj: Politico

 
 

Čtěte více:

Zemřel John McCain.
26.08.2018 12:58
Ve věku 81 let v sobotu zemřel americký republikánský senátor John McC...

Váš názor
 •  
  01.09.2018 12:33

  Mládenci, rudí noci co jste se zde vyrojili, měli byste si zopakovat historii. Konflikt začal komunistický Severní Vietnam podporovaný hlavně CCCP a Čínou s cílem násilím přípojit Jižní Vietnam. A takový boží hovádka se budou otírat o někoho jako byl McCain. Chucpe.
  STX
 •  
  01.09.2018 12:18

  McCain byl prachsprostý válečný štváč, který by všude po světě hájil ameriské zájmy jen bombardováním a agresí. Stačí si přečíst jeho názory ohledně Iráku, Lybie, Srbska, Iránu, Ruska, Ukrajiny atd. atd. atd.
  Peté13
Aktuální komentáře
28.05.2022
8:18Víkendář: Úvahy o recesi předčasné, v USA inflace nad 2 % až do roku 2024
27.05.2022
22:05Wall Street přerušuje šňůru propadů  
17:22Jaromír Strnad: Komerční banka by mohla na podzim nabídnout mimořádnou dividendu
16:57Růstový závěr týdne s Nasdaqem v čele  
16:05Podobně, ale zároveň úplně jinak než v roce 2008
14:398 kroků ke stabilnějšímu portfoliu na medvědím trhu
14:38Británie uvalila nečekanou daň na těžaře. Další na řadě mohou být velcí plátci dividend
13:49Jiří Gavor: Nové ceny energií od ČEZ jsou špičkou ledovce. Do budoucna by ale měly klesnout
13:02Bloomberg: Problémy EDF s jádrem mohou zkomplikovat odklon EU od ruského plynu
12:05Perly týdne: Akciový návrat do minulosti nepřijde, výroba aut v USA se tam ale již dostala
10:55Pozitivní nastavení trhů se drží, ropa setrvale stoupá  
9:07Rozbřesk: Drahá nafta a benzín, aneb napjatý trh ropných produktů
8:54Putin nabízí uvolnění přístavů výměnou za zrušení sankcí, futures jsou dnes kolem nuly  
8:36ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
8:30Investoři Twitteru žalovali Muska za to, že o navýšení svého podílu informoval se zpožděním
6:01Sedmdesátá léta a japonská bublina jsou špatným porovnáním pro současnou situaci, tvrdí ekonom
26.05.2022
22:00Americké akcie umazaly další ztráty; Alibaba +14 %  
17:38Inflační výhled a reálné výnosy akcií nacházející se na historických minimech
17:22Maloobchodníci znovu hýbou trhem, tentokrát nahoru  
16:59Broadcom kupuje VMware za 61 miliard dolarů v největší polovodičové akvizici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data