Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zeman: Čína kvůli Huawei chystá odvetu, ohroženy jsou Škoda i PPF

Zeman: Čína kvůli Huawei chystá odvetu, ohroženy jsou Škoda i PPF

11.01.2019 8:12, aktualizováno: 11.1. 8:30
Autor: ČTK

Aktualizováno

Čína kvůli varování českých úřadů před technologiemi čínské společnosti Huawei chystá vůči Praze odvetná opatření, prohlásil dnes prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. Takové informace podle něj mají někteří členové vlády. V ohrožení jsou investice automobilky Škody Auto a investiční společnosti PPF v Číně i zhruba 8,5 miliardy korun, které Huawei plánovala investovat do budování 5G sítí v Česku, uvedl prezident.

Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ředitel Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně, prohlásil Zeman. Pro svá tvrzení totiž podle něj nemají šéfové civilní kontrarozvědky a úřadu pro kybernetickou bezpečnost žádné důkazy a svou kampaní vůči Huawei poškodili zájmy českých firem v Číně i chystané investice do digitálních technologií v Česku.

Český prezident více věří vyjádření ředitele německého úřadu pro kybernetickou bezpečnost, podle něhož varování před Huawei nejsou podložena žádnými důkazy. "Aniž by měli důkazy, ohrozili naši pozici a naše ekonomické zájmy v Číně," uvedl Zeman na adresu Koudelky a Navrátila.

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Vláda tento týden uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB. Zeman dnes řekl, že dává přednost hodnocení německých odborníků na kybernetickou bezpečnost před stanoviskem českého úřadu, a to s ohledem na vyšší profesionalitu, vybavenost a informovanost Němců.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkající se už roku 2013. "Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," uvedla tehdy BIS. Upozornila na to, že v některých zemích byla Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí.

Brabec i Ťok věří BIS

Čínskou reakci na varování českých úřadů před technologiemi čínské společnosti Huawei bylo možné očekávat, řekl dnes místopředseda vlády Richard Brabec (ANO). "To se dalo očekávat, že Čína nějakým způsobem zareaguje," řekl Brabec. Mnoho evropských zemí se podle něj k Huawei staví jinak, i když jejich zpravodajské služby mohly mít podobné informace. "Mně se to hůř komentuje, protože ta jednání, která se vedla, se vedla v utajeném režimu," doplnil.

Bezpečnostní informační službě (BIS) Brabec věří, řekl. Podle Zemana však šéf BIS Michal Koudelka a ředitel Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušan Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně.

Brabec poukázal na to, že síťové vybavení od Huawei využívají telekomunikační operátoři v řadě evropských zemí. Věří, že varování českých úřadů nebude mít soudní dohru, ekonomické dopady ale nevyloučil. "Kdyby to mělo nějakou soudní dohru a Česká republika by neuspěla třeba v nějaké mezinárodní arbitráži, tak by to nepochybně mělo nějaké dopady, takže nelze to vyloučit," řekl místopředseda vlády.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) neví konkrétné o ohrožení českých investic v Číně, mluví se o tom, řekl. Je podle něj nešťastné, že se o věci debatuje veřejně. Zastal se šéfa BIS Koudelky. "Myslím si, že zrovna pan Koudelka v tom žádnou roli nehrál, že to spíš nešťastně sehrál NÚKIB," podotkl Ťok.

Kauza Huawei:

Varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni 17. prosince. Používání těchto prostředků podle úřadu představuje bezpečnostní hrozbu. Premiér Andrej Babiš (ANO) o den později NÚKIB kritizoval kvůli tomu, že varování vydal, aniž zároveň předložil analýzu dopadů varování na státní tendry. Ředitel úřadu Dušan Navrátil ale řekl, že musel jednat bezodkladně.

V reakci na zprávu NÚKIB Babiš nařídil, aby se úřad vlády zbavil mobilů od firmy Huawei, stejně se rozhodla postupovat také ministerstva průmyslu či zdravotnictví. V pátek 21. prosince ovšem předseda vlády po jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že takový krok byl unáhlený, protože úřad varování nedostatečně vysvětlil. "Varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek," uvedl.

Kvůli případu se v neděli 23. prosince premiér sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem, o schůzce informovala ambasáda na facebooku na Štědrý den těsně po půlnoci. "Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem," napsala ambasáda v prohlášení, které vyvolalo vlnu kritických reakcí.

Ke schůzce se poté 27. prosince pro server iROZHLAS.cz vyjádřil Babiš, podle kterého čínský velvyslanec komentoval schůzku neobvykle a veřejně. Kabinet bere varování vážně a od NÚKIB si vyžádal dodatečné informace, o kterých bude vláda jednat v pondělí 7. ledna, dodal. Babiš řekl, že Čang Ťien-min o setkání urgentně žádal a velice nestandardním způsobem na ní vyjádřil stanovisko čínské strany.

V neděli 6. ledna Babiš v České televizi řekl, že čínský velvyslanec o jejich schůzce lhal. Česká vláda ani český stát podle něj neudělaly žádnou chybu v otázce varování NÚKIB před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.

Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery označil dnes čínský velvyslanec za chybu, že se na sociální síti vyjádřil k schůzce s Babišem ohledně varování před technologiemi Huawei.

Ke kauze kolem varování před výrobky Huawei a ZTE se ve vánočním projevu nepřímo vyjádřil i prezident Miloš Zeman. "Ti, kdo nás neustále varují před špiony, z nás tak trochu dělají nesvéprávné a manipulovatelné bytosti," řekl prezident, který již dříve kritizoval Bezpečnostní informační službu (BIS), jež ve výroční zprávě za rok 2017 upozornila na rozsáhlou aktivitu čínských zpravodajských služeb. Zeman dnes v televizi Barrandov prohlásil, že Čína kvůli varování českých úřadů před technologiemi a výrobky čínské společnosti Huawei chystá vůči Praze odvetná opatření. V ohrožení jsou podle něj investice Škody Auto a PPF v Číně i zhruba 8,5 miliardy korun, které Huawei plánovala investovat do budování 5G sítí v Česku. Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ředitel NÚKIB Navrátil ohrozili kvůli kauze Huawei pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně, řekl dále Zeman.

Premiér Babiš také v souvislosti s varováním v prosinci poukazoval na nejasnosti ohledně zadávání veřejných zakázek. NÚKIB 8. ledna zveřejnil metodiku, podle které úřady při obměně komunikačních technologií mohou při výběrových řízeních zohlednit jejich rizikovost už při zadávání zakázky, přičemž podle NÚKIB nejde o porušení zákona.

Česká republika není jedinou zemí, kde se o Huawei hovoří jako o možné bezpečnostní hrozbě. Do potíží se firma dostala již v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Americký mobilní operátor AT&T byl počátkem loňského roku donucen přerušit obchodní vztahy s firmou Huawei.

Američtí odborníci na národní bezpečnost se obávají toho, že údaje ze zařízení firmy Huawei, například o poloze uživatele, by byly dostupné zpravodajským službám čínské vlády. Používat techniku Huawei a ZTE tak mají zakázáno v USA od loňska státní úředníci a jejich přímí spolupracovníci. Kromě USA se proti Huawei snaží vystupovat i další západní země. Zákaz přístupu Huawei do chystaných 5G mobilních sítí již vydaly například Nový Zéland, Austrálie a Japonsko, Británie Huawei výrazně omezí.

Agentura Reuters 27. prosince s odvoláním na tři informované zdroje uvedla, že prezident Donald Trump zvažuje, že v roce 2019 vydá nařízení, které by zabránilo americkým společnostem používat telekomunikační zařízení od společností Huawei a ZTE. Trumpova vláda se tak chystá učinit další krok ve snaze dostat dva největší čínské výrobce síťového vybavení z amerického trhu.

Web Lupa.cz loni v červnu informoval, že podle jejích informací společnost Huawei si před časem podala žádost na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), aby od něj získala bezpečnostní prověrku. Důvodem je podle serveru snaha firmy získat zbraň proti obviňování, že může spolupracovat s čínskou vládou a tamními tajnými službami. Web zároveň připomněl zprávu BIS za rok 2013, která firmy Huawei a ZTE zařadila mezi bezpečnostní hrozby.

 

Čtěte více:

Francie a Itálie si na sebe nastražily hospodářskou past
11.01.2019 6:06
Investiční banka Natixis se domnívá, že francouzská a italská ekonomik...
Nejdivočejší segment na trhu začal opět slavit
10.01.2019 17:36
Oblíbeným tématem investorů a také několika mých komentářů byly v roce...
ECB by mohla jednat o nových levných úvěrech pro komerční banky
10.01.2019 17:08
Evropská centrální banka (ECB) by v příštích měsících mohla diskutovat...
Trhy netěší výhled Macy´s ani táhnoucí se spor o rozpočet. Dolar mírně posiluje, směr může ukázat Powell
10.01.2019 17:23
Hlavní akciové trhy si dnes vybírají oddechový čas po několikadenním r...

Váš názor
 • Pozor, na možnou vnitropolitickou hru
  12.01.2019 22:55

  https://www.info.cz/nazory/huawei-je-vnitropoliticka-hra-v-niz-se-cesky-byznys-stal-rukojmim-komentar-michala-pura-39505.html?fbclid=IwAR2wgsT28vMHhsJwLSdoHRTOohYwbaiWp7iTj2sucvQabYGyLRaHnJtLnI0
  medvedvsechnosned
 • Opět jsme v kauze Huawei chytřejší
  12.01.2019 8:19

  Dne 15. listopadu 2018 americký telekomunikační úřad FCC udělil firmě SpaceX a Elonu Muskovi celosvětovou licenci na pokrytí celé planety Země americkým 5G telekomunikačním signálem pro vybudování Muskova celosvětového internetu Starlink, jehož provoz zajistí celkem 7000 satelitů na velmi nízké oběžné dráze planety Země, které na velmi nízkou oběžnou dráhu vynesou rakety Falcon Muskovy firmy SpaceX. Původně mělo jít jen o 4000 satelitů, ale došlo zjevně ke změně plánů, MSN dokonce upřesnilo číslo na 7500 satelitů. Američané si tak de facto zprivatizovali pro sebe celý telekomunikační prostor a frekvence na velmi nízké oběžné dráze, v tichosti, bez souhlasu OSN a s tichým a přísně utajeným souhlasem amerických partnerů. Problém je v tom, že Čína proti tomu protestovala a hodlá sama vybudovat vlastní celosvětovou 5G komunikační síť......
  medvedvsechnosned
  • Re: Opět jsme v kauze Huawei chytřejší
   12.01.2019 17:26

   https://trimalfa.eu/2018/12/19/5g-alebo-vojna-o-nadvladu-v-21-storoci/
   Drahokoupil
   • Drahokoupil
    12.01.2019 17:39

    Ano přesně o to jde. Je opravdu úsměvné, tahat do tohoto sporu politickou ideologii. Právě ta rozděluje lidi.
    medvedvsechnosned
    • Re: Drahokoupil
     12.01.2019 19:13

     Co to meleš proboha???
     Velkamedvědice
     • VM
      12.01.2019 19:23

      Zkus obohatit diskusi k tématu ty. A ideálně neideologicky. Předpokládám, že to nezvládneš stejně, jako jindy.
      medvedvsechnosned
    •  
     12.01.2019 18:02

     Jaká ideologie? Pouze fakta - prezidentská kancelář je už 4 roky dotována čínskou firmou Huawei na základě smlouvy o propagaci této firmy. Prezident ČR při podezřeních směřujících na firmu Huawei, která má v současnosti problémy všude po světě, zpochybnil kompetentnost a pokusil se zesměšnit tajné služby vlastní země, čímž deklaroval, že mu bezpečnost státu a jeho obyvatel je ukradená. Prosím Všechnosežrala, aby mě laskavě ušetřil dalších svých 50 komentářů na toto téma. Děkuji.
     Hygge
     • Hygge
      12.01.2019 18:20

      Dotace jsou neštěstím, ať jdou z kterékoliv světové strany. Kdo sleduje moje diskusní příspěvky dobře ví, že dotace z principu odmítám neboť obecně platí: 1. Dotace jsou v protikladu s tržním mechanismem 2. Působí protikonkurenčně 3. Dotace mohou být příčinou korupcí a podvodů 4. Umožňují vydírání dotovaného dotujícím 5. Dotace jsou nespravedlivé 6. Ten, kdo přerozděluje dotace, může vládnout ostatním aniž by prošel volbami 7. Přerozdělováním dotací se živí velké množství zbytečných, dobře placených úředníků. Body 1 až 7 jsou špatné bez ohledu na geografickou polohu.
      medvedvsechnosned
      • Hygge
       12.01.2019 18:55

       Dotace jsou špatně bez ohledu jejich původu. To je hlavní problém, který nechápou mnozí politici v EU i mimo ni.
       medvedvsechnosned
      • Re: Hygge
       12.01.2019 18:49

       Otáčej se, korouhvičko..
       Hygge
       • Hygge
        12.01.2019 18:55

        Dotace jsou špatně bez ohledu jejich původu. To je hlavní problém, který nechápou mnozí politici v EU i mimo ni.
        medvedvsechnosned
        • Re: Hygge
         12.01.2019 19:17

         Tobě nenení trapný zase ta změnit téma?? Ty nevíš. co je páteř že
         Velkamedvědice
         • VM
          12.01.2019 19:19

          A co nám konečně napíšeš k tématu ty?
          medvedvsechnosned
          • Re: VM
           12.01.2019 19:26

           Neznám křivějšího hajzlíka než si ty. Je mi z tebe na zvracení. K tématu sem se vyjádřil nejen poznámkou tady, ale dostačně na jiném vlákně. Ty zase trapně kličkuješ a meleš páté pře deváte. Druhym zakazuješ co děláš. Nenít it trapní lhát žvanit a uhýbat. Popíráš sím svoje texty. Ztráta času s kčivákem.
           Velkamedvědice
           • VM
            12.01.2019 19:41

            Na vyzvracení je nejlepší prst do krku :-).
            medvedvsechnosned
            • Re: VM
             12.01.2019 19:53

             Kež bys to konečně pochopil neblil a neztrapňoval se tady
             Velkamedvědice
             • VM
              12.01.2019 19:58

              Tvé starosti bych chtěl mít o dovolené
              medvedvsechnosned
  • Re: Opět jsme v kauze Huawei chytřejší
   12.01.2019 13:14

   To je lump ten Trump co
   Velkamedvědice
   • VM
    12.01.2019 16:17

    America First, tomu rozumím. China First, tomu rozumím stejně. Ale pro mě platí Česko na prvním místě. Já přeji každému. Američanu nebo Číňanovi. Nejvíce však Čechovi.
    medvedvsechnosned
 •  
  11.01.2019 17:37

  Bohužel největší bezpečnostní hrozba pro ČR sedí na hradě a nechává si říkat prezident...
  qwer
  • qwer
   11.01.2019 17:39

   Nezakážeme ty volby?
   medvedvsechnosned
   • Re: qwer
    11.01.2019 17:48

    No nezakážeme, zatím se nic lepšího nevymyslelo. Ale je smutný, že si stačí koupit media a zaplatit PR agentury a výsledek se dostaví. Není to o tom, kdo by byl pro zemi větším přínosem, ale kdo o tom, kdo si může dovolit dát víc peněz na kampaň...
    qwer
    • qwer
     11.01.2019 17:49

     Naprostý souhlas a palec nahoru.
     medvedvsechnosned
     • Re: qwer
      11.01.2019 17:55

      Tak hlavně žes ho volil. Evidentně si tedy pr naletěl
      Velkamedvědice
      • VM
       11.01.2019 18:02

       Pro mě nebylo na výběr. Nepolitického profesora bez politické praxe nemohu volit do nejvyšší politické funkce. Platí "ševče drž se svého kopyta".
       medvedvsechnosned
       • Re:
        11.01.2019 18:57

        Ale tady nešlo o ševce, ale o reprezentanta státu. Taky jedna z těch PR tlačenek pořád omílala, že to musí být politik. Nemusí. Vůbec nemusí. Mnohem víc bych ocenil kdyby to byl někdo, kdo bude stát reprezentovat a nebude se obklopovat korupčnickou rusko čínskou lůzou...
        qwer
        • qwer
         11.01.2019 19:03

         Politik je povolání jako každé jiné. Politická praxe je pro mě v prezidentské funkci podmínkou volitelnosti.
         medvedvsechnosned
         • Re:
          11.01.2019 19:29

          Pro mě naopak. Pro mě je to, že je politik spíše na škodu. Vždyť pokud je politik, tak je to buď bývalej komanč, to u těch starších kusů, nebo nějaká vyžírka, která nikdy nepracovala, a co jen se jen celej život přiživuje na voličích...
          qwer
          • qwer
           11.01.2019 19:47

           Do lidí nevlezeš a do politiků už vůbec ne. Jediné, co je může umravnit během volebního období, je hmotná odpovědnost všech, jež pracují s veřejnými financemi a potom možná přímá odvolatelnost vybraných politických funkcí.
           medvedvsechnosned
 • Čeká se, že bude hodně veselo
  11.01.2019 17:32

  Policie v Británii doporučuje prodejcům, aby zvážili najmutí nových strážných pro případ neřízeného odchodu země z EU. Důvodem je obava, že nervozita občanů vyvolaná možnými dopady brexitu bez dohody by mohla vést k narušení pořádku v obchodech. Píše o tom web Politico.
  medvedvsechnosned
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iliad SA (12/18 Q4, Bef-mkt)
Porsche Automobil Holding SE (09/17 Q3)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:00USA - Průmyslové objednávky, m/m
21:15FedEx Corp (02/19 Q3)