Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co už si vyžádal brexit

Co už si vyžádal brexit

12.2.2019 12:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Británie je pořád v Evropské unii, jednání o jejím vystoupení z osmadvacítky jsou zmatečná a nad šestou největší ekonomikou světa visí hrozba hospodářského zmatku. Největšími dosavadními dopady brexitu se nedávno zabývala agentura Bloomberg, informace o více či méně přímých dopadech historického rozhodnutí Britů o odchodu z EU ale přicházely v posledních dnech i odjinud.

FINANCE

Největší světové finanční společnosti hledají svoje hnízdo mimo londýnskou finanční čtvrť City. Pět z největších bank světa, které mají zájem nadále působit na starém kontinentu, přesouvají ze svých rozvah aktiva v řádu 750 miliard EUR. Tvrdí to alespoň nejmenované zdroje Bloombergu, podle kterých tyto prostředky míří do Frankfurtu. Nutno poznamenat, že kapitál přesunout musely, aby získaly souhlas Evropské unie a mohly dál poskytovat svoje služby v zemích EU.

Bankéřů zatím z Londýna odešlo méně, než se očekávalo. Největší světové banky ale plánují, že několik tisíc svých zaměstnanců přesunou do Paříže, Dublinu, Madridu a dalších měst. Finanční společnost CME Group přesunula do Amsterodamu svůj evropský trh pro krátkodobé financování, který je největší v regionu.

EKONOMIKA

Britská libra klesla od referenda o brexitu v červnu 2016 k euru o více než 10 %. Pomoci to mohlo exportérům. Rostoucí náklady na dovoz zboží a služeb ale pomohly i inflaci. Výsledkem je pokles kupní síly spotřebitelů. Pro už tak těžce zkoušené britské maloobchodní prodejce je život zase o trochu složitější.

Firmy pořád nevědí, jakou podobu rozluka s Evropskou unií nabere, a odkládají rozhodnutí o výdajích. Britská centrální banka Bank of England předpokládala pro loňský rok nulový růst investic.

Bez šrámu nezůstal ani hospodářský růst. Švýcarská bankovní jednička UBS již v roce 2017 avizovala, že referendum stálo Británii již přes 2 procenta produktu ekonomiky. Nějakou dobu asi potrvá, než se tyto šrámy zahojí. Podle prognóz, které shromáždil Bloomberg, se ekonomika na předreferendové tempo růstu do roku 2020 nevrátí. Loni růst britské ekonomiky zpomalil na 1,4 procenta z předloňských 1,8 procenta. Jeho tempo bylo nejslabší od roku 2012 a jedním z důvodů byla právě nejistota kolem brexitu. K důvodům ale patří i slabá zahraniční poptávka.

Schválení odchodu Británie z EU v referendu z června 2016 přimělo britské podniky ke zvyšování investic v ostatních členských zemích EU, a to zřejmě na úkor domácích investic, vyplývá ze studie Centra pro ekonomickou výkonnost, které je součástí Londýnské ekonomické školy (LSE). Výsledek referenda podle ní vedl od poloviny roku 2016 do září 2018 k nárůstu počtu nových přímých zahraničních investic britských firem ve zbytku EU o 12 %. Tento nárůst odpovídá částce 8,3 miliardy GBP (245 miliard Kč).

FARMACEUTICKÝ PRŮMYSL

Odchod Evropské lékové agentury (EMA), která 22 let sídlila v Londýně, do Amsterodamu zasadil britskému farmaceutickému průmyslu těžké rány. Výrobci léčiv zatím rozšiřují svoje testovací provozy v Evropské unii a snaží se udržet si svou působnost na trhu po celém bloku. Používají k tomu peníze, které, jak tvrdí, mohly místo toho zamířit do výzkumu.

DOVEDNOSTI

Čistá imigrace z Evropské unie do Británie klesla na nejnižší hodnoty za šest let. Utrpělo tím britské pohostinství, zemědělství či stavebnictví. Všechny mají problémy najít pracovníky, přičemž tradičně spoléhají na pracovníky z Evropské unie.

Ve vyšším vzdělávání se mnohdy objevuje nervozita, jak budou probíhat zápisy zahraničních studentů a mezikulturní výměny v rámci EU. Na brexit už kvůli propouštění částečně svalila vinu Heriot-Wattova univerzita v Edinburghu.

MÉDIA

Do zahraniční z Británie už svoje zaměstnance i vysílací licence přesunula spousta zahraničních mediálních společností. Příkladem jsou třeba Discovery nebo NBC Universal, které mají povolení od britských úřadů šířit svoje vysílání po Evropě. Discovery přesouvá některé svoje licence do Amsterodamu a NBC Universal podal žádost v Německu. O něčem podobném uvažuje i ctihodná BBC, která jedná s nizozemskými a irskými regulátory o přesunu některých licencí pro svoje komerční stanice do Evropské unie.

BYDLENÍ

Nejistota kolem vystoupení Británie z EU zasáhla i britský trh s bydlením. Podle cenového ukazatele, který sestavuje profesionální sdružení Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS), klesly ceny závěrem loňského roku na nejnižší úroveň za šest let. Obzvláště pomalu jdou obchody v Londýně.

ÚVĚR

Nejistota, která obestírá britskou měnu a ostrovní ekonomiku jako celek, má za následek úpadek role libry na světových úvěrových trzích. Zahraniční nefinanční společnosti prodaly loni dluhopisy pouze za 7 miliard liber, což je méně než polovina objemu, který se do emisí dostal předloni.

Nedařilo se ani prodeji firemního dluhu emitovaného v librách, především tedy závěrem loňského roku. Naopak náklady na pojištění podřízených dluhopisů velkých britských bank v posledních měsících rostly.

Firmy také přesouvají svoje ústředí pro Evropskou unii nebo zakládají nové dceřinky. Platí to třeba pro japonské výrobce elektroniky Sony a Panasonic nebo pro pojišťovnu Chubb.

Zdroj: Bloomberg, ČTK

 
 
 
 

Čtěte více:

Bank of England zhoršuje výhled pro britskou ekonomiku. Sazby nechává beze změny
7.2.2019 13:51
Výhledy hospodářského růstu se zhoršují prakticky napříč Evropou. Dnes...
Šéf labouristů Corbyn nabídl podporu brexitu výměnou za celní unii
7.2.2019 14:40
Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn nabídl dopisem premi...
Víkendář: Konečná fáze brexitu - evakuace královny
9.2.2019 8:57
Pokud přijde chaotický brexit a Velká Británie odejde z EU bez dohody,...
Firmy hrubě podceňují tvrdý brexit. Takže se snižuje jeho pravděpodobnost?
11.2.2019 13:54
Podle Leonida Bershidskyho z Bloombergu britská premiérka Theresa Mayo...

Váš názor
 • Tomáš Baťa
  12.2.2019 14:25

  "Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu - skok do tmy. Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držeti pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu!"
  medvedvsechnosned
 • Je třeba začít prevantivně přemýšlet o tom,
  12.2.2019 14:05

  jakým způsobem ukočírovat případný rozpad eurozóny či dokonce EU. Jedná se totiž o politický projekt s prvky multikulturalismu a genderismu, smíchaný s centrálně dotačním a přerozdělovacím byznysem. Právě toto vše do kupy tvoří hodně třaskavou směs držící pohromadě pouze pár smluv a dohod s exkluzivně placenými centrálními politiky. Z pohledu na problémy kolem brexitu je otázkou, zdali nebude dobré toto včas uřídit podobně, jako pilot padajícího letadla, který jej navede mimo obydlené oblasti.
  medvedvsechnosned
  • Re: Je třeba začít prevantivně přemýšlet o tom,
   12.2.2019 14:56

   Strýc Soros burcuje že EU zmizí jak SSSR. Tak už to chodí. SSSR se rozpadlo. Ropadne se i jeho nástupce EU.
   HenryFord
   • Ford
    12.2.2019 15:09

    Sorry. ale ty máš dost. Napsat, že EU je nástupce SSSR snad nemůže být ani recese. Tak hrubě znevažovat svobodu a odpovědnost za svůj život snad nejde ani v recesi. Tobě vozí na vesnic maso jednou týdně, utíráš se novinama a co místo vložek? Už si žádal o devizový příslib?? Všiml sis, že vychází knihy celé spektra, filmům nestříhají konce a neprostřihují je, kritizuješ pomeranče a banány? Ležíš ve spacáku před prodejnou automobilů??? Rozežraní jste. Teplo. mobili, žádná válka a soc telefonuje z výdeje dávek.
    Velkamedvědice
    • Re: Ford
     12.2.2019 15:26

     Co já. Strýc Soros tam vidí podobnost se SSSR. Nechval dne před večerem. Až bude mít EU 70 let tak se uvidí. Ale už dnes nezakazovali rtuťové teploměry, brčka, nešmírovali lidi v autech, nepřikazovali radia v autech, nepřikazovali nákup energetických štítků, šmírování v domech pod záminkou topení. Po státech socialistického bloku jste si mohl cestovat taky volně. Maso nám vozí jen ve čtvrtek.
     HenryFord
    • VM
     12.2.2019 15:26

     Tak z hlediska globalizace je EU nástupcem SSSR (dokonce samotné Třetí říše). Rozdíl je v geografické poloze. SSSR byl globální projekt od stření Evropy na východ a EU je od střední Evropy na západ. Dalším rozdílem je použití globálních metod. Za doby SSSR se jelo více na sílu nyní se jede více na ekonomické vydírání. Třetím rozdílem je to, Moskva nelpěla na jakémsi nadnárodním multikulturním Evropanovi, nýbrž prosazovala národní globální blok.
     medvedvsechnosned
     • Re: VM
      12.2.2019 16:31

      Nástupcem SSSR je Rusko úchyle..
      Velkamedvědice
      • VM
       12.2.2019 16:51

       Z hlediska globalizace Evropy nikoli. Po rozpadu globalistického SSSR a RVHP se začaly vytvářet globální struktury EU.
       medvedvsechnosned
   • Henry Ford
    12.2.2019 15:04

    To je snad prvně, co jsem se Sorosem ve shodě. Nicméně s zeměmi západní Evropy bude nutné dále spolupracovat i bez EU. Jen ten Brusel se mi jeví nějak na obtíž. Nicméně jako plus vidím, že zmizí ten centrální politicko-ideologický podtext, díky němuž všechny země získají na suverenitě a budou mít věci samostatně pod kontrolou.
    medvedvsechnosned
 •  
  12.2.2019 14:02

  zajímalo by mně, zdali libra skončí na úrovni eura vůči koruně...to by bylo fajn
  achilles
 • Dobrá
  12.2.2019 13:58

  A teď to stejné o Německu protože to asi taky exituje když se vyvíjí podobně. Pokles HDP, nedostatek zaměstnanců. Jenom tak mně napadá že naopak v Britanii si budou muset založit pobočky firmy z pevniny. Nebo prostě těch 60 milionů krků nechají napospas zbytku světa?
  HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data