Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Konečná fáze brexitu - evakuace královny

Víkendář: Konečná fáze brexitu - evakuace královny

9.2.2019 8:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud přijde chaotický brexit a Velká Británie odejde z EU bez dohody, královna Alžběta II. bude podle Politica „připravena pro svůj vlastní exit, a to na místo veřejnosti neznámé“. Obavy z tvrdého brexitu přitom v poslední době rostou kvůli tomu, že britský parlament po premiérce Mayové požaduje vyjednání nové dohody. Ovšem konkrétní alternativa podle Politica zatím předložena nebyla a zástupci EU tvrdí, že pokud nedojde k výraznému posunu ze strany Velké Británie, nová jednání otevřena nebudou. Takže na stole je i nastíněné téma „královské evakuace“.

Politico tvrdí, že zatím není jasné, jak vážně bere britská vláda možnost, že by kvůli chaosu vyvolanému brexitem musela být královna skutečně evakuována. Došlo by k tomu možná v případě, že by „v ulicích Londýna vypukly nepokoje“. Některá britská média tvrdí, že vláda je stále více znepokojena snahami zatáhnout královskou rodinu do celé debaty o brexitu. Královna se obvykle do podobných diskusí nevměšuje, ale nedávno učinila výjimku a nabádala Brity, aby hledali společnou řeč.

Po intervenci ze strany královské rodiny volá podle Politica například „tvrdý zastánce brexitu“ Jacob Rees-Mogg, který po královně požaduje, aby parlamentu zabránila schválení opožděného brexitu. Rees-Mogg pak podle deníku The Mail zesměšňuje ty, kteří „jsou zodpovědní za plán evakuace“. Ti podle něj celou situaci příliš dramatizují a „namísto studia historie se věnují spíše fantaziím“. The Times zase tvrdí, že podle nejmenovaného zástupce vlády je evakuace „extrémně nepravděpodobná“. Nicméně podle Politica se tato možnost tajné operace, během které bude královna převezena na tajné místo, dostává na seznam toho, co se může stát v tom nejhorším scénáři brexitu.

Politico k úvahách o evakuaci královny přidává zmínku o obnovení zájmu o evakuační plány z doby studené války, které vznikly na základě obav z jaderného útoku ze strany Sovětského svazu. Teto zájem může růst kvůli současným sporům mezi USA a Ruskem ohledně dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Ty „nejvíce ohrožují Evropu“ a obě strany nyní tvrdí, že od ní odstupují. „Evakuační plán pro královskou rodinu „dříve zahrnoval útěk na jachtách“, píše Politico s tím, že nyní by pro tyto účely měla sloužit nějaká výletní loď.

Další možností, jak dostat královnu s její rodinou z Londýna zmítaného nepokoji, by mohl být přesun do nějakého venkovského sídla či sídel. „Neexistují žádné indikace, že by současný plán zahrnoval i možnost přesunu královny na kontinent. Pravděpodobně proto, že ten by byl považován za nepřátelské území,“ píše Politico. Pravděpodobnější už je podle něj přesun na nějaké území Commonwealthu, ale určitě ne na Gibraltar. Ten byl totiž jedním z problematických bodů jednání o brexitu a sám by se mohl stát místem nepokojů v případě, že by Británie odešla z EU bez dohody.

Zdroj: Politico


Čtěte více:

Britští poslanci odmítají brexit bez dohody. Nové referendum neprošlo
29.1.2019 23:37
Dolní komora britského parlamentu těsnou většinou osmi hlasů podpořila...
MF: Brexit bez dohody by zpomalil letos růst ekonomiky pod 2 pct.
1.2.2019 8:53
Česká ekonomika by v případě odchodu Velké Británie z EU bez dohody v ...
Víkendář: Zamíchají Nizozemci po brexitu evropskými kartami?
2.2.2019 10:40
Nizozemí by rádo vyplnilo volný prostor, který po sobě zanechá Británi...
Bank of England zhoršuje výhled pro britskou ekonomiku. Sazby nechává beze změny
7.2.2019 13:51
Výhledy hospodářského růstu se zhoršují prakticky napříč Evropou. Dnes...
Šéf labouristů Corbyn nabídl podporu brexitu výměnou za celní unii
7.2.2019 14:40
Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn nabídl dopisem premi...

Váš názor
 • Snad nezačnou Briti zase rabovat,
  10.2.2019 17:10

  kdyby k nepokojům přece jen došlo. https://www.blesk.cz/galerie/zpravy-udalosti-zahranici/196901/rabovani-v-londyne-vytrznici-kradou-mobily-a-obleceni?foto=0
  Špaček
  • Re: Snad nezačnou Briti zase rabovat,
   10.2.2019 17:30

   Kdepak ale soudruzi z Británie udělali chybu? https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-zahranici/157283/rabovani-v-londyne-vytrznici-kradou-mobily-a-obleceni.html
   medvedvsechnosned
 • Přejme Britům naplnění slov
  10.2.2019 16:13

  premiérky Spojeného království Mayové, která pronesla v projevu k účastníkům výroční konference Konfederace britského průmyslu (CBI), kde řekla, že země díky dohodě získá po brexitu zpět kontrolu nad svými zákony, penězi a migrací. Pokud k dohodě náhodou nedojde věřím, že Británie i bez dohody získá zpět kontrolu nad svými zákony, penězi a migrací.
  medvedvsechnosned
 • Královna versus Brusel
  10.2.2019 11:34

  Královna má požehnaný věk a ledaco zažila. Proto pro ni musí být deprimující, číst v probruselském plátku spekulace ohledně své evakuace z vlastní rodné hroudy, kde žije téměř jedno století! Královská rodina na rozdíl od Bruselu do Londýna patří už po staletí!
  medvedvsechnosned
  • Re: Královna versus Brusel
   10.2.2019 11:54

   Magore, teoretická řeč byla o ochrané evakuaci pokiud by došlo k potyčkám yz místa potyček..Nedělej ze sebe vola
   Velkamedvědice
   • VM
    10.2.2019 12:00

    Jaké evakuaci? Proč? To si mohou přát pouze Britové - kolaboranti nikoli britský národ pro který je královský rod po staletí symbolem! Mimochodem, jaké symboly má Brusel?
    medvedvsechnosned
    • Re: VM
     10.2.2019 12:29

     Seš magor. Nemyslí, sice, že by k ohrožení královny v nepokojích došlo. ale každý stát musí mít připravenou evakuaci jak ochránit prezidenta apod před ohrožením.
     Velkamedvědice
     • VM
      10.2.2019 12:36

      jaké nepokoje? Čím zase strašíš? Proč by měl někdo ubližovat královně? Britové přece neodchází z EU kvůli královně, nýbrž kvůli Bruselu. Ta věc se královny vůbec netýká.
      medvedvsechnosned
      • Re: VM
       10.2.2019 12:48

       typická reakce magora. Pokud píšu jednoznačně, že si to oosbně nemyslím, že k ohrožení dojde, pak nestraším. Opakovat znovu, co sem psal je zbytečné, pokud si myslíš, že nějaká yemě nemá teoreticky připravennou možnost evakuace při ohrožení, seš primitiv.
       Velkamedvědice
       • VM
        10.2.2019 13:02

        Kdyby jsi pobýval v Británii, věděl by jsi, že královská rodina je pro Brity tím, čím se právem pyšní. Snad možná inženýrům a lékařům z Afriky by mohla být na obtíž :-).
        medvedvsechnosned
        • Re: VM
         10.2.2019 13:08

         K tvé rasistické poznámce dodaám, že poláci vytáči Brity více než Afričané. Možná někdy pochopíš, že bílá není nadřazena černé.
         Velkamedvědice
         • VM
          10.2.2019 13:12

          Pro Brity je důležité, že si sami a svrchovaně budou rozhodovat o tom, koho a za jakých podmínek vezmou mezi sebe.
          medvedvsechnosned
          • Re: VM
           10.2.2019 14:42

           Nijak nespivisí s mou poznámkou....A neučuj, co je důležité pro Brity lepšolide. To si určí sami. všichni nejsou náckové.
           Velkamedvědice
           • VM
            10.2.2019 15:57

            A právě proto si Britové odhlasovali brexit. Mayová v projevu k účastníkům výroční konference Konfederace britského průmyslu (CBI) řekla, že země díky dohodě získá po brexitu zpět kontrolu nad svými zákony, penězi a migrací.
            medvedvsechnosned
           • VM
            10.2.2019 15:31

            Brity vytáčí všichni, koho si tam sami nepřejí. A také si o tom rozhodnou, kdo tam s nimi bude. Vítačský Brusel holt v Británii se svoji vítačskou politikou ostrouhá. Jen tak mimochodem. Jestli jsi byl alespoň v africkém Maroku, tak by jsi zjistil, že Afričan nemusí nutně znamenat černou pleť.
            medvedvsechnosned
            • Re: VM
             10.2.2019 17:12

             Jasně, ty si mluvčí britů a jediný, co ví všechno..tys rozhodl, ze to není polský instalater
             Velkamedvědice
             • VM
              10.2.2019 17:35

              Mně je lhostejné, koho doma Britové nechtějí. Jestli Poláka nebo Araba či Rusáka. Je to jejich svrchované právo.
              medvedvsechnosned
        • Re: VM
         10.2.2019 13:07

         Kdybys měl mozek, pochopil bys, že pokud píšu, že si nemyslím, že dojde k nepokojům ohrožující královnu, pak bys pochopil, že si to nemyslím. Což neznamená, že ochranka musí být připravena na cokoliv, páč nepokojů zhusta využívají i psychopati a magoři.
         Velkamedvědice
         • VM
          10.2.2019 13:15

          V článku se o žádné ochrance nepíše, nýbrž se hraje na city Britů spekulacemi o ohrožení královny. Apolitická královská rodina je zcela úmyslně zatahována do politiky brexitu s jasným cílem. Vyvolat další nejistotu a rozvrat Britů. Útočí se tou nejhnusnější cestou - na po staletí trvající národní symbol - královnu.
          medvedvsechnosned
          • Re: VM
           10.2.2019 14:43

           lžeš
           Velkamedvědice
           •  
            10.2.2019 14:44

            zatím není jasné, jak vážně bere britská vláda možnost, že by kvůli chaosu vyvolanému brexitem musela být královna skutečně evakuována. Došlo by k tomu možná v případě, že by „v ulicích Londýna vypukly nepokoje“.
            Velkamedvědice
            • VM
             10.2.2019 15:27

             Nepíšu o britské vládě, nýbrž kritizuji probruselské Politico, které nemá s královnou ani britskou vládou nic společné. Přesto se snaží o destabilizaci Británie. Apolitická královská rodina je zcela úmyslně zatahována do politiky brexitu s jasným cílem. Vyvolat další nejistotu a rozvrat Britů. Útočí tou nejhnusnější cestou - na po staletí trvající národní symbol - královnu. Ve Francii jsou nepokoje už 2 měsíce a Politico nepřemýšlí o evakuaci Macrona.
             medvedvsechnosned
 • Mayová bojuje za brexit ze všech sil
  10.2.2019 0:16

  Mayová v projevu k účastníkům výroční konference Konfederace britského průmyslu (CBI) řekla, že země díky dohodě získá po brexitu zpět kontrolu nad svými zákony, penězi a migrací. Občané členských zemí EU tak už podle Mayové "nebudou předbíhat ve frontě" kvalifikované pracovníky ze třetích zemí, například "inženýry ze Sydney a softwarové vývojáře z Dillí".
  Špaček
  • Re: Mayová bojuje za brexit ze všech sil
   10.2.2019 7:44

   "Kontrolu své země nad vlastními zákony, penězi a migrací" podobně jako Mayová považuji i já za nejdůležitější atributy suverénního a svobodného státu. Protože bez těchto záležitostí se stává země a její občané pouze loutkou, kterou vodí na provázku někdo jiný. https://www.frantisekmatejka.cz/
   medvedvsechnosned
   • Premiérka brání královnu jako symbol svrchovanosti VB, to je zřejmé
    10.2.2019 9:48

    Tvrdí-li Mayová, že VB po brexitu získá zpět kontrolu nad svými zákony, je tedy přesvědčena, že Spojené království Velké Británie a Severního Irska jako člen EU svrchovanost ztratilo.
    Špaček
    • Špaček
     10.2.2019 10:32

     ...Tvrdí-li Mayová, že VB po brexitu získá zpět kontrolu nad svými zákony, je tedy přesvědčena, že Spojené království Velké Británie a Severního Irska jako člen EU svrchovanost ztratilo.....nijak tím nehají královnu, vúbec o ni nemluví a nemá ji před kým hájit, jednak na ni nikdo neútočný a jednak každý soudný člověk ví, že královna je symbol, yákonz nedělá a nevládne.... Nevím, co tě na jejím tvrxyená překvapuje, to je snad logické, když yastupuje tu polovinu Britů, co si to myslí. Tady snad pro upřesnněí, britům vadí poláci daleko více než muslimové. Osobně si myslí,. že tzhle yásadní referenda by neměla vyhrát těsná většina, ovlivnit krátkodobě mínění, je velmi jednoduché. Myslím,. že rozdíl pro tak zásadní věc by měl být aspoň pět, deset procent....DRuhá půlka chápe, že jákakákoliv dohoda je o ústupcích a kompromisu a je na každém, kdo je to schopen přijmout. Dvacet hokejistů v jednom týmě nemůže hrát každý za sebe...Referndum mělo bý dvoukolové, ve stylu, první kolo, chcete vědět podmínky a co vám přinese Brexit, aby jste mohli v druhém kole royhodnout o vystoupení? o))
     Velkamedvědice
     • VM zřejmě nechápe význam slova symbol
      10.2.2019 11:13

      Tak, že je Alžběta II. symbolem svrchovanosti království, to je snad jasné, nebo ne? A jestli-že země nemá kontrolu nad vlastními zákony, nemůže být svrchovaná, nebo snad ano? Domnívám se, že královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se ztrátou svrchovanosti království musí cítit ponížená. Co se referenda týká, mohlo by být vyhlášeno druhé, jak navrhuje vynikající Jeremy Corbyn. To už by konzervativce rozložilo daleko víc, než dosud to první. Jenže Mayová to dobře ví, varuje před druhým referendem s tím, že to Británii uvrhne do chaosu. Vladimír Putin zasadil výsledkem prvního referenda Británii drtivý úder, to je zřejmé.
      Špaček
      • Re: VM zřejmě nechápe význam slova symbol
       10.2.2019 12:00

       Domnívat se můžeš, co chceš, faktem je že Mayjová o královně nemluvila a že dohody jsou o kompromisech. Nevím, že by Británii někdo nařídil vstup. Její skutečná vláda se rozhodla dobrovolně, pokud ponížili královnu, která nevládne, obrať se na ně, ne na EU. A svrchovanost?? Co 50 států v USa???
       Velkamedvědice
     • VM
      10.2.2019 11:00

      Se zpupným Bruselem dohoda ve smyslu rovný s rovným není možná. I největší trouba to musel pochopit při pohledu na totalitní protlačování uprchlických kvót mezi členské země EU. Děkujeme za soudní žalobu díky jejich odmítnutí :-).
      medvedvsechnosned
      • Re: VM
       10.2.2019 12:02

       Napsal nácek názor fašistů a komunistů. Zbytek politckého spektra, drtivá většina, která vvzešla ye svobodných voleb. z názorem komunistů a fašistů nesouhlasí, je pro EU i NATO. Tím nehneš demokrate.
       Velkamedvědice
Aktuální komentáře
17.2.2019
14:58Kanada poznává, že Čína dává, ale také bere
10:35Víkendář: Tenze mezi Francií a Itálii eskalují, evropská rodina moc harmonická není
16.2.2019
16:25Islámská revoluce čtyřicetiletá
12:58Socialisti miléniálové: Nová levicová doktrína
8:08Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit
15.2.2019
22:01Dow Jones i Nasdaq mají za sebou osmý růstový týden v řadě
18:12Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly
17:58Summary: Divize brambůrků prozšířila provozní marži Pepsico
17:41ECB dnes pomohla akciím bankovního sektoru  
17:29Trump vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď s Mexikem
17:15Optimistický závěr týdne podpořil Trump. Akcie navyšují zisky  
17:12Jak rychle vlastně roste čínská ekonomika? Těžko říct...
16:21Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
15:36Nástupkyně Merkelové AKK: Musíme se postavit nefér praktikám Číny, integrace jen pomalu
14:41PepsiCo ve čtvrtletí v zisku, za celý rok ale čeká propad
13:13Perly týdne: Flirtování s recesí, šílená poptávka po Tesle a ČR skrytě mířící řeckým směrem
12:13Výhled na rok 2020 posílá akcie Nvidie nahoru  
11:15ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:13Koruna dostává další pozitivní impuls z ekonomiky. Hlavní trhy zatím bez jasného směru  
10:09ČNB: Neřízený brexit by oslabil korunu a vynutil si zvýšení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data