Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Historická emise: Saudi Aramco prodal dluh za 12 miliard USD

Historická emise: Saudi Aramco prodal dluh za 12 miliard USD

10.04.2019 13:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Saúdská Arábie vydala pro státem provozovený ropný podnik Saudi Aramco dluhopisy za 12 miliard dolarů. Je to její první zásadní krok na světových trzích, který jí má pomoci nahromadit kapitál na ambiciózní plány saúdského korunního prince. Zájem o dluh vedoucího světového těžaře ropy byl takový, že si dokonce mohl půjčit s menším výnosem než stát. V dluhopisovém světě je něco takového zcela ojedinělé.

Poptávka po dluhu Aramka navíc pomohla snížit výpůjční náklady celého království.

0

Hodnota objednávek v úterý v jednu chvíli podle nepotvrzených zpráv překonala 100 miliard dolarů. Je to zatím největší poptávka po dluhopisech na rozvíjejících se trzích, což z emise dělá jednu z nejvíce přeupsaných nabídek dluhu v historii vůbec. V objednávkové knize nakonec skončilo 92 miliard dolarů, protože sešlo z plánovaného úpisu dluhu s pohyblivým výnosem a některé objednávky se zredukovaly.

0

Desetiletý dluh byl oceněn tak, že jeho výnos se nachází 105 bazických bodů nad americkými dluhopisy – a 12,5 bazických bodů níže, než na jaké úrovni investoři poptávali dluh saúdské vlády se stejnou splatností.

Nejsilnější poptávka byla po delším dluhu s nejvyššími výnosy. V zásadě to jsou sázky na samotnou zemi a ropu kolem roku 2050. Dlouhodobější bondy mají často v oblibě penzijní fondy a pojišťovny, které se snaží spárovat durace svých aktiv a závazků. Objevily se i názory, že dluh Aramka bude důležitou součástí indexů, takže ho nebudou moci opomenout správci fondů, kteří s indexy spojují svoji výkonnost.

Přijetí dluhu, jehož chystaná emise se neobešla bez honosných prezentací po celém světě, je naprosto vzdáleno událostem po vraždě kritika saúdské vlády, saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, po které si top manažeři předních světových bank v čele s šéfem JPMorgan Jamiem Dimonem nechali ujít důležitý summit v Rijádu.

Teď byli investoři po celém světě zahrnuti kupou dat o hospodaření firmy a provozními tajemstvími o pořád ještě nejdůležitějším aktivu pouštního království.

“To, že při pohledu na její aktiva a tvorbu cash flow jde o velmi silnou entitu, je bez debat,” uvedl podle agentury Bloomberg správce portfolia Bob Summers ze společnosti Neuberger Berman v Chicagu.

Úplně bez mráčku ale světová roadshow nebyla. Otázkou na příklad je, jakou má Rijád nad Aramkem kontrolu a zda se budou ve společnosti činit rozhodnutí ve prospěch státu.

Nadšení investorů se mezitím snažily krotit Moody´s a další ratingové agentury. Dluhopisům firmy Aramco udělily páté nejvyšší hodnocení spolehlivosti, což je ještě v investičním pásmu. Rating je stejný, jako mají státní dluhopisy Saúdské Arábie, je však nižší než u ropných gigantů Exxon, Shell a Chevron.

Emise dluhopisů společnosti Saudi Aramco byla jednou z nejočekávanějších v letošním roce. Je to poprvé, kdy státní firma vstupuje na dolarové dluhopisové trhy. Dosud prodala pouze islámské dluhopisy v místní měně.

Na akciovém trhu Aramco dosud není. O nabídce jeho akcií se mluví už několik let a je netrpělivě očekávána - mohla by se stát největší v historii. Je také hlavní částí reformy korunního prince Muhammada bin Salmána, jejímž cílem je restrukturalizace ekonomiky saúdského království a snížení závislosti na příjmech z ropy.

Zdroj: BBG, ČTK

 

Čtěte více:

Má ropný obr klíč k ropnému trhu?
28.03.2019 11:53
Neděje se každý den, aby největší ropná společnost na světě kupovala j...
Nejziskovější firmou světa byla loni Saudi Aramco
01.04.2019 11:06
Nejvíce peněz na světě loni vydělal saúdský státní ropný gigant Saudi ...
Investoři mají rekordní zájem o zahraniční dluhopisy Saudi Aramco
09.04.2019 14:58
Hodnota objednávek prvních zahraničních dluhopisů největší ropné firmy...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.02.2026
23:07Nvidia potvrzuje svou dominanci v AI a vydává silný výhled výrazně nad konsenzem
22:11Wall Street v očekávání výsledků společnosti Nvidia  
17:53Vydělávají technologické společnosti „příliš“? A co jejich zisky říkají o dalším vývoji akcií?
16:57Italská zbrojovka Leonardo loni zvýšila zisk, vyzývá k větší spolupráci v Evropě
16:40Traders Talk: Big Tech padá. Příležitost?
15:15Mercado Libre zrychluje růst, ale výsledky za 4Q srazily vyšší náklady  
14:02Přichází klíčový test pro celý AI trh. Co ukážou výsledky Nvidie?
13:01Peněžní trendy a inflace v následujících měsících a letech
11:16Výhled na výsledky Erste Group: Ve 4Q očekáváme skokový růst zisku o třetinu  
10:00Boj o Warner Bros. nekončí. Paramount přihodil dolar za akcii navíc, jednání budou pokračovat
9:36Stripe projevil zájem o PayPal poté, co jeho akcie vyklesaly
8:54Erste Bank zítra zveřejní výsledky, Trump přednesl projev o stavu unie a Anthropic čelí tlaku Pentagonu  
8:48Rozbřesk: Dystopická vize, nebo realita. Přijdou bíle límečky kvůli AI o práci?
6:05Trump tvrdí, že teď už to je "jeho ekonomika". Dokáže ji obhájit?  
24.02.2026
22:01Technologické tituly táhly růst akcií  
17:06Bitcoin směřuje k největšímu měsíčnímu propadu od roku 2022  
15:41Citrini Research: AI nahradí kancelářské pozice. To oslabí spotřebu i akciové indexy
14:07Novo Nordisk sníží v USA ceny léků Wegovy a Ozempic až o polovinu
14:06Meta podepsala miliardový kontrakt s AMD. Získá technologie, vliv i možnost stát se velkým akcionářem
12:24Vyhlídky pro německý export se dál zlepšují, panuje ale nejistota kolem cel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Aena SME SA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Alcon AG (12/25 Q4)
API Group Corp (12/25 Q4, Bef-mkt)
Circle Internet Group Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
Diageo PLC (12/25 Q2, Bef-mkt)
E.ON SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
Fresenius SE & Co KGaA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Grenergy Renovables SA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Joby Aviation Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Laboratorios Farmaceuticos Rovi SA (12/25 Q4, Bef-mkt)
Leonardo SpA (12/25 Q4)
Lineage Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
LivaNova PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
Lowe's Cos Inc (01/26 Q4, Bef-mkt)
Miami International Holdings Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Novonesis Novozymes B (12/25 Q4, Bef-mkt)
Odfjell Drilling Ltd (12/25 Q4, Bef-mkt)
Ormat Technologies Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Paramount Skydance Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)
Pirelli & C SpA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Recursion Pharmaceuticals Inc (12/25 Q4, Bef-mkt)
Revolution Medicines Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Salesforce Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Sandoz Group AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Synopsys Inc (01/26 Q1, Aft-mkt)
Topicus.com Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Trade Desk Inc/The (12/25 Q4, Aft-mkt)
VICI Properties Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Zoom Communications Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
7:00SEB SA (12/25 Q4)
7:30Ageas SA/NV (09/25 Q3)
8:00Lion Finance Group PLC (12/25 Q4)
22:20NVIDIA Corp (01/26 Q4)