Nejvíce peněz na světě loni vydělal saúdský státní ropný gigant Saudi Aramco. Čistý zisk za uplynulý rok dosáhl 111,1 miliardy dolarů, což zhruba odpovídá tomu, kolik vydělali američtí giganti , Alphabet a Mobil dohromady.
Zprávu o hospodaření největšího světového producenta ropy podala společnost Moody´s, která před před plánovaným vstupem Aramka na trh dluhopisů zkoumala účetnictví firmy. Zisk před úroky, daněmi a odpisy EBITDA dosáhl 224 miliard dolarů, což je výrazně nad čísly Applu a Mobil, uvedla další ratingová společnost Fitch.

Moody´s i Fitch také udělily společnosti pátý nejvyšší rating investičního stupně – známku A1, respektive A+.
Saudi Aramco co do produkce značně předstihuje regionální konkurenci jako Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) i přední nadnárodní firmy, jako jsou , a . Její těžba uhlovodíků vloni celkově činila 13,6 milionů barelů ropného ekvivalentu denně.
Do ziskovosti i úvěrové spolehlivosti podniku se ale promítá vliv pouštního království, a to prostřednictvím vysokého zdanění. Na dani z příjmu odvádí 50 % čistého zisku. Na dividendách vyplatila loni saúdské vládě 58,2 miliardy USD. Na konci loňského roku měla 48,8 miliardy v hotovosti oproti 27 miliardám USD v reportovaném dluhu.
Zdroje z provozních činností (funds from operations, FFO), tedy měřítko, které pozorně sledují investoři, dosáhly loni 26 USD na barel ropného ekvivalentu. Třeba a si v tomto ohledu vedou lépe, ty generovaly 38 USD, respektive 31 USD na barel. FFO v zásadě vyjadřuje cash flow z provozních aktivit a ziskovost ropných firem se podle něj odvozuje nejlépe, protože EBITDA nebere v potaz zdanění, domnívá se Dmitrij Marinčenko z agenturty Fitch.
Aramco hodlá v letošním druhém čtvrtletí vydat své první dluhopisy nominované v amerických dolarech. Očekává se, že jejich hodnota bude činit nejméně deset miliard dolarů. Prostředky mají společnosti pomoci financovat akvizici 70 procent ve čtvrté největší petrochemické firmě na světě Saudi Basic Industries Corp. (SABIC), kterou ohlásila koncem března. Za podíl zaplatí 69,1 miliardy dolarů.
Fitch zohlednila skutečnost, že příjmy společnosti vloni výrazně předčily společnosti jako Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), Royal Dutch , a .
Agentura Fitch uvedla, že sama o sobě by společnost dostala rating AA+, jelikož ale státní ropné firmy jsou obvykle hodnoceny stejným nebo mírně nižším stupněm než daný stát, rating Aramka je omezen hodnocením Saúdské Arábie A+ se stabilním výhledem.
Obdobně Moody´s k tomu uvedl, že Aramco má mnoho rysů charakteristických pro korporaci s ratingem Aaa, minimum dluhu relativnímu ke cash flow či obrovskou produkci. „Konečný rating byl ale kvůli blízkému propojení mezi státem a podnikem nakonec ovlivněn ratingem vlády Saúdské Arábie, který je na úrovni A1.“
Společnost Aramco, která není veřejně obchodovaná na burze, podle zdrojů agentury Reuters doufala, že dostane stejné ohodnocení jako a Royal Dutch . má AAA od a AA+ od S&P . Jako samostatný podnikatelský subjekt by je Aramco mohlo i předstihnout, většina aktiv společnosti je ale v Saúdské Arábii a je úzce spjata s hospodářskou politikou země.
Zdroje: ČTK, Bllomberg Foto: www.saudiaramco.com