Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy

Detail - články
Rekordní aukce Galerie KODL: Kupkovy Plochy příčné II se vydražily za 65 milionů korun

Autor: ČTK

Aktualizováno

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun. Vyvolávací cena byla 28 milionů. I s dvacetiprocentní aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 78 milionů korun. Odhadní cena obrazu před aukcí byla mezi 40 a 60 miliony korun. S dosaženou cenou se obraz stal novým rekordmanem českých aukcí.

Kupkova díla jsou nejdražšími na českém aukčním trhu, první příčku tři roky držel jeho obraz Série C I. (Protihodnoty), který se v roce 2016 prodal za 62 milionů korun.

Dnes dražený obraz, jehož protějšek má ve sbírce Národní galerie Praha, se dostal na veřejnost po mnoha letech v soukromé sbírce. V Praze na Žofíně ho dnes v dražbě prodávala společnost Galerie Kodl. Je jedním z nedůležitějších děl Kupkovy tvorby a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým Kupka značně předstihl vývoj světového malířství. Podle informací, které ČTK získala v místě dražby, zůstane obraz v české sbírce.

a

František Kupka: Plochy příčné II

Dnešní aukce nabídla 250 děl s celkovou vyvolávací cenou přes 150 milionů korun. Vyvolávací částka byla navýšena na více než 319 milionů. Ve zcela zaplněném sále Žofína se prodalo 97 procent položek. "Samozřejmě mě nesmírně těší rekordní prodej obrazu Františka Kupky, velká účast na sále i celková výše obratu. Osobně mám velkou radost z mimořádného úspěchu díla Jakuba Schikanedera, protože se jedná o klasika mého oblíbeného českého 19. století. Potěšený jsem i novými rekordními prodeji současných umělců Ondřeje Basjuka a Jana Pištěka," uvedl Martin Kodl, majitel aukční síně.

Druhou nejdražší prodanou položkou je práce Jakuba Schikanedera Mlékařka vydražená za 19,5 milionu korun (vyvolávací cena byla čtyři miliony), jež je považovaná za objev posledního desetiletí na českém trhu s uměním, a to nejen v rámci Schikanederovy tvorby. Jedná se o autorův nový autorský rekord.

Hold Picassovi Jindřicha Štyrského se vyšplhal na 13,4 milionu korun (vyvolávací cena byla osm milionů). Značnému zájmu se těšilo i plátno Mikuláše Medka Zobrazení pohledu na nějakého svatého, které vystoupalo z vyvolávací částky 2,9 milionu na 10,7 milionu korun.

Hranici pěti milionů překonala tři kubistická zátiší od Emila Filly - Zátiší se sovou (vydraženo za 7,7 milionu), Zátiší s demižonem (vydraženo za 5,5, milionu) a Zátiší s kytarou (vydraženo za 5,2 milionu). Pětimilionovou hranici pokořil i olej na plátně Křepelka od Josefa Čapka (vydraženo za 6,8 milionu) a další dílo stejného autora Dva muži (vydraženo za 5,7 milionu). Obraz Peřeje na Orlici z modrého období Václava Špály se prodal za 5,2 milionu. Výtěžek 959.000 korun z prvních deseti dražených položek byl již poosmé věnován Centru Paraple.

Kupkův nový rekordní obraz je ukázkou čisté geometrické abstrakce, kterou autor rozvinul díky svému přístupu ke konstruktivistickým tendencím. Jeho úvahy o nosných vlastnostech barvy zde vyústily v sestavu vertikálně stavěných linií a ploch. Plány v neurčeném prostoru ubíhají na třech hlavních svislých osách a svádí tichý demonstrativní boj s horizontálně položenými tělesy, píše se v katalogu. Křehkost barevnosti i malířského provedení umocňuje teoretický kontext celé této malby, která se stala jedním ze zásadních mezníků Kupkova hledání možností abstraktního výtvarného jazyka.

Čtěte více:

Výjimečná a vzácná díla nyní na předaukční výstavě Galerie KODL
Majitel galerie KODL: Žijeme ve vzácné době konjunktury, zájem o české umění roste i ve světě
Umění předních českých autorů 19. století na předaukční výstavě Galerie Kodl

Váš názor
Aktuální komentáře
24.06.2019
11:57Zlato roste nad 1400 USD, zato akcie začaly týden opatrně
11:56Týdenní výhled: Najdou USA a Čína cestu zpět k jednacímu stolu?
11:55EP Global Commerce koupila dalších 5,4 procenta akcí německé firmy Metro
11:15Nálada v Německu na bodu mrazu, ECB čeká na výsledek G20
10:34Pictet: Dlouhodobý výhled na zlatu se zlepšuje, při poklesu nakupujte
10:29Hodnota bitcoinu poprvé za 15 měsíců vystoupila nad 11.000 USD
10:23Výdaje britských spotřebitelů porostou nejpomaleji za šest let
9:13Rozbřesk: Jednání G20 (spolu)rozhodnou o měnové politice ECB
9:09ČR: Celková důvěra v ekonomiku je mírně nižší
8:56Futures jsou v zeleném, pohyb akcií by mohl být u automobilek
8:34Toyota: Cena aut na vodík se do deseti let srovná s hybridy
8:31Metro: Nabídka Křetínského a Tkáče je příliš nízká
8:24Daimler kvůli dieselovým autům zhoršil výhled hospodaření
6:01Oceláři jsou v rámci klimatu další na mušce
23.06.2019
9:39Víkendář: Skutečný produkt je znatelně vyšší než oficiální čísla
22.06.2019
9:19Víkendář: Ekonomika je podobná té z 50. let. S jednou velkou výjimkou
21.06.2019
22:11Perly týdne: Investice po snížení sazeb, problematické zlato a u nás datové změny
22:06Nevýrazný závěr bouřlivého týdne v USA
17:41Čína to trochu uspěchala a její krátkodobá řešení mohou být dlouhodobou brzdou
17:21Mexiko spustilo plán rozvoje Střední Ameriky, má zastavit migraci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo