Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Víkendář: Korunní princ prosazuje elektromobily v zemi žijící z ropy

    Víkendář: Korunní princ prosazuje elektromobily v zemi žijící z ropy

    02.06.2019 10:20
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Norský korunní princ Haakon jezdí již 15 let elektromobilem a propaguje obnovitelné zdroje energie. V rozhovoru pro Der Spiegel uvedl, že nadšení pro ně může pramenit už z jeho dětství, kdy měl rád auta na dálkové ovládání, která rád rozebíral. Dnešní elektromobily v něm pak budí podobný pocit jako tehdy. Jeho prvním elektromobilem byl norský vůz Think, který byl prvním rokem schopen dovézt jej dvacetiminutovou cestu do královského paláce a zpět na jedno nabití. Pak se ale jeho dojezd snižoval a několikrát hrozilo, že nechá prince na holičkách uprostřed cesty.

    Princ Haakon uvedl, že minulý rok bylo každé třetí prodané auto v Norsku elektromobilem, letos to bude téměř každé druhé. Cílem norské vlády je, aby v roce 2025 byly všechny prodané vozy bez emisí. Der Spiegel podotýká, že procházka po Oslu je zajímavá tím, jak tichá je doprava, ale toto město na druhou stranu pravděpodobně není reprezentativní pro celou zemi. Princ souhlasí s tím, že elektromobily mají na celkovém počtu aut na silnicích stále jen asi 8% podíl.

    Jak se mohou jiné země od Norska poučit? Princ na tuto otázku odpověděl, že každý stát si musí hledat svou cestu. V Norsku se při nákupu elektromobilu nemusí platit daně, tato auta mohou parkovat zadarmo a využívat jízdní pruhy pro autobusy. Vláda také vybudovala celonárodní síť dobíjecích stanic. Elektromobily ale tvoří jen část celkové dopravní strategie, která obsahuje i železniční, autobusovou a námořní dopravu.

    Norsko generuje 95 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů a jeho industrializace stála na vodních elektrárnách. Norské firmy také investují do solární energie a větrných elektráren. Ty, které stojí na moři, jsou prozatím relativně drahé, ale podle prince by se to mělo změnit. Jak podotýká Spiegel, Norsko je zároveň jedním z největších exportérů ropy a zemního plynu. Princ Haakon to komentoval s tím, že svět zatím funguje díky fosilním palivům, ale to se musí změnit a jeho země by měla stát v čele této změny.

    Spiegel na jeho slova reagoval s tím, že to připomíná situaci, kdy drogový dealer prodává drogy, aby mohl svou vlastní rodinu udržet v blahobytu. Princ s tímto přirovnáním nesouhlasil a trval na tom, že norská vláda chce prosadit posun směrem k obnovitelným zdrojům energie. A „již bylo dosaženo bodu, kdy nám pomáhají i ceny elektřiny z jednotlivých zdrojů“. Změna tedy přijde a mělo by k tomu dojít již brzy.

    Zdroj: Der Spiegel


    Čtěte více:

    O „exitu“ už uvažuje i země, která v EU není
    02.04.2019 13:15
    Britská vláda rozhodla, že dohoda s EU podobná té, jakou má Norsko, ne...
    Norský státní fond se má zbavit dluhopisů z Česka a dalších rozvíjejících se zemí
    05.04.2019 12:38
    Norský státní investiční fond, který je největší na světě, může odstra...
    Ceny komodit a realitní bubliny
    26.04.2019 6:10
    V době realitního boomu byly na jeho čele země jako Kanada, Austrálie,...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    16.07.2026
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
    8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB
    8:53Nové americké útoky v Perském zálivu, zdražení ASML a SpaceX dál padá pod tlakem investorů  
    6:12U umělé inteligence se to posouvá k „příliš velké na to, aby padly“
    15.07.2026
    22:00Akcie rostly díky příznivým inflačním datům, výrobci čipů zůstali pod tlakem  
    17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
    16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč
    16:38Reuters: Vývoz ropných produktů z Ruska po moři klesl proti červnu na polovinu
    16:33V německém průmyslu vloni zaniklo 177.000 pracovních míst, uvedl úřad práce
    15:11Morgan Stanley se připojila ke konkurentům a svezla se na boomu obchodování s akciemi
    15:01BlackRock hlásí silný kvartál. Výsledky táhly ETF a rekordní marže
    14:57Z výsledků ASML nejvíce vyčnívá výrazně vylepšený výhled tržeb  
    14:45Německá vláda do roku 2030 seškrtá z klimatického fondu přes 30 miliard eur
    12:47Souboj platebních gigantů. Stripe chce ovládnout PayPal
    10:27OpenAI zamíří do domácností s přenosným AI společníkem. Applu se to nelíbí

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Index filadelfského Fedu
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.