Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Norský státní fond se má zbavit dluhopisů z Česka a dalších rozvíjejících se zemí

Norský státní fond se má zbavit dluhopisů z Česka a dalších rozvíjejících se zemí

05.04.2019 12:38
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Norský státní investiční fond, který je největší na světě, může odstranit rozvíjející se trhy ze svého holdingu cenných papírů s pevným výnosem. Zelenou mu dalo norské ministerstvo financí. Rozhodnutí se týká také dluhopisů z České republiky.

Z dluhopisového indexu budou odstraněny firemní a vládní dluhopisy z České republiky, Chile, Izraele, Jižní Koreje, Maďarska, Malajsie, Mexika, Polska, Ruska a Thajska. Fond bude mít ale stále možnost investovat do rozvíjejících se trhů až 5 % svého dluhopisového portfolia, stojí také v návrhu, který ministerstvo předložilo ve zprávě parlamentu.

“Tento návrh se neopírá o zhodnocení jednotlivých zemí nebo emitentů, je ale v souladu s klasifikací dané země poskytovatelem indexu, společností Bloomberg,” stojí v prohlášení na webu ministerstva. “Společně s určitými úpravami vah jednotlivých zemí pro vládní dluhopisy navrhované změny umožní nižší transakční náklady ve správě fondu,” uvedl ministr financí Siv Jensen.

Návrhu osekat dluh rozvíjejících se zemí předcházel už v roce 2017 jiný souhlas, totiž zvýšit akciový holding na 70 % celkového portfolia. Tvrdilo se, že nemá smysl držet vládní bondy z celého světa, protože jsou nyní navzájem závislejší. Kromě toho je fond vystaven celé řadě světových měn jinde, konkrétně ve svém portfoliu světových akcií, podotkl k tomu Bloomberg.

Fond byl založen v roce 1990 a jeho tržní hodnota aktuálně dosahuje 9 bilionů norských korun. Fond investuje přebytky z produkce ropy a plynu do akcií, dluhopisů a nemovitostí v zahraničí. Spravuje ho centrální banka Norges Bank s cílem střádat obyvatelům Norska peníze na důchod.

Investice fondu se poměřují vůči benchmark indexu, stanovanému ministerstvem financí na bázi indexů ze skupiny FTSE a Bloomberg Barclays indexů.

K 31. prosinci 2018 vypadalo složení benchmark indexu s ohledem jmenovitě na pevné výnosy následovně:

0 

2 

0 

4 

Zdroje: https://www.regjeringen.no, https://www.nbim.no, BBG, ČTK

 
 

Čtěte více:

Euronext si zajistil podporu akcionářů pro převzetí burzy v Oslu
28.12.2018 14:32
Panevropská burzovní skupina Euronext si zajistila podporu většiny akc...
O „exitu“ už uvažuje i země, která v EU není
02.04.2019 13:15
Britská vláda rozhodla, že dohoda s EU podobná té, jakou má Norsko, ne...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y