Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CNBC: Městu, kde žijí Bezos a Gates, docházejí peníze

CNBC: Městu, kde žijí Bezos a Gates, docházejí peníze

08.07.2019 10:40
Autor: ČTK

Jeff Bezos a Bill Gates jsou nejbohatší lidé na světě. Hodnota jejich majetku přesahuje 100 miliard USD (2,2 bilionu Kč). Bezosův Amazon má centrálu v Seattlu a nedaleko Seattlu sídlí i Microsoft. Oba miliardáři pak mají domy v blízkém malém městě Medina. S více než 3000 obyvateli je toto město sedmým nejbohatším městem, která má poštovní směrovací číslo, v USA. V roce 2017 zde střední hodnota domu činila 2,77 milionu USD (62 milionů Kč) a střední příjem domácnosti 186.464 USD (4,2 milionu Kč). Pro celé USA byl střední příjem domácnosti 60.336 USD. I tak Medině docházejí peníze - ironie, kterou nikdo nechápe, píše CNBC.

Tak jak je možné, že domov nejbohatších lidí na planetě krachuje? Hlavní problém je v tom, že i když ceny domů v Medině rostou, příjmy nerostou stejnou rychlostí, říká město.

"Možná je těžké si představit, že město nemá dostatek příjmů, aby udrželo současnou úroveň služeb, zejména v této hospodářské situaci. Zatímco hodnota realit nadále roste, daňové příjmy města se nezvyšují v tandemu," napsal městský zpravodaj tento měsíc.

Může za to zákon. Místní samosprávy nemohou zvýšit své příjmy z daní o více než jedno procento bez toho, aby s tím souhlasili obyvatelé. Sazba daně z nemovitosti není však stanovena jako procento, činí 7,92925 dolaru z každých 1000 USD hodnoty majetku, říká šéfka financí města Julie Ketterová. Z toho městu patří jen 0,63486 USD. Další části těchto peněz získávají místní školy, přístav, okres, knihovna, zdravotnická záchranná služba, povodňový fond, regionální doprava a státní školní fond.

Hodnota nejdražšího domu v Medině je podle kanceláře King County Assessors 131,239 milionu USD, říká Ketterová. To je zřejmě Gatesův dům Xanadu 2.0, který má mimo jiné 24 koupelen a trampolínovou místnost. Daň z nemovitosti v případě tohoto domu letos činí 1.040.267 USD. Z toho městu zůstává 83.318 USD. Většina realit v Medině však není tak drahá.

V letošním roce tak město z realitní daně získá jen 2,8 milionu USD. Jednoprocentní zvýšení mu přinese dodatečných 28.000 USD, což však není dostatek na to, aby to pokrylo rostoucí výdaje. Jen náklady na požární služby stouply letos o téměř dvojnásobek této částky, píše místní zpravodaj.

Kvůli snížení deficitu rozpočtu tak Medina nechá v listopadu hlasovat o zvýšení daně z nemovitosti natolik, aby měla dostatek finančních prostředků k poskytování stávající úrovně služeb bez výrazných škrtů. Pokud by se to nepodařilo prosadit, bude mít v roce 2020 Medina rozpočtový schodek 500.000 USD a do roku 2025 dokonce 3,3 milionu USD. To je dlouhodobě neudržitelné.

Fiskální problém Mediny je názorným příkladem širšího problému se zdaněním ve státě Washington, který nemá daň z příjmu fyzických ani právnických osob. Zákon o omezení růstu daně z nemovitosti na jedno procento byl přijat v roce 2001. Nejvyšší soud ho sice poté zrušil, v roce 2007 však byl znovu obnoven. Tento limit je však natolik omezující, že může ochromit rozpočty místních samospráv.

"Je potřeba více důkazů, že daňový systém Washingtonu je tak zpackaný, jak jen to jde? Dokonce i nejbohatší město ve státě není schopné to vyřešit," napsal sloupkař listu Seattle Times Danny Westneat. "Město s 3200 (obyvateli) objevuje to, co King County, Seattle a nespočet dalších měst kolem vykřikují již téměř dvě desetiletí: matematika už nefunguje." Dodal také, že slyšel, že ve městě žijí opravdu důležití lidé a možná že teď, když i jejich město říká, že je ve velkých nesnázích, se tomuto problému dostane pozornosti.

 
 
 

Čtěte více:

Komu patří budoucnost?
08.07.2019 5:54
Současný pupek investičního světa se nachází v Americe. Dění na Wall S...
Turecký prezident odvolal šéfa centrální banky. Chystá se na americké sankce a tlak na měnu?
08.07.2019 8:25
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odvolal šéfa turecké centrální ...
Deutsche Bank spustila restrukturalizaci. Vykáže kvartální ztrátu a propustí až 18 tisíc lidí
08.07.2019 8:43
Největší německá banka Deutsche Bank dnes představila svůj restruktura...
Po boomu stavební přestávka
08.07.2019 9:29
Zatímco květnové výsledky z průmyslu příjemně překvapily, čísla za sta...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.08.2025
18:45Nový AI normál a současná psychologie fundamentu
17:01Průzkum Reuters: Středoevropské měny dostanou od dolaru podporu, forint ale ustoupí. Koruna zůstane na svém  
17:00Co čekat od čtvrtečních výsledků ČEZ? Pohled analytika  
16:15McDonald's odčinil první kvartál. Sází na Snack Wrap a limonády pro Gen Z
15:42JPMorgan: Svět by neměl spoléhat, že se USA po Trumpovi vrátí k nízkým clům
15:24Trump zatápí elektromobilům. Rivian a Lucid to ve druhém kvartále tvrdě odnesly
14:39Uber: Silná čísla a nový program zpětného odkupu akcií v hodnotě 20 miliard dolarů  
14:21Překonání odhadů a vylepšení výhledu vystřelují akcie Shopify vzhůru
13:57Disney zlepšil celoroční výhled zisku. Daří se streamingu a zábavním parkům
13:25Traders Talk: Trhy otřásla makrodata. Palantir překvapil výsledky, AMD ztrácí a ČEZ na čísla teprve čeká
10:45Další obrat akcií vzhůru potvrzuje růstový trend. V hledáčku zůstávají výsledky a cla  
10:36Jakub Blaha: Výsledky AMD nad očekávání, ale trh očekával ještě víc  
10:29Novo Nordisku rostly tržby nejméně za čtyři roky, firma pokračuje v žalobách kvůli levným kopiím léků na hubnutí
9:59Dominik Rusinko: Průmysl v červnu zaostal za očekáváním
9:43Stavební produkce v Česku v červnu meziročně vzrostla o 14 procent
9:38Vývoz aut pomohl vytáhnout obchodní bilanci do přebytku 26,3 miliardy korun
9:34Průmyslová výroba v ČR v červnu meziročně nepatrně vzrostla, hlavně díky autům
9:05Rozbřesk: Inflace v červenci nepřekvapila, ČNB podrží sazby stabilní
8:43Švýcarsko bojuje proti americkým clům, USA proti čínské AI a Rusko zvažuje ústupky na Ukrajině  
8:28Z uhlí na data: Staré evropské elektrárny mohou dostat druhou šanci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Becton Dickinson & Co (06/25 Q3, Bef-mkt)
Block Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Celsius Holdings Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
CommScope Holding Co Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
ConocoPhillips (06/25 Q2, Bef-mkt)
Constellation Energy Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Crocs Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Datadog Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Expedia Group Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Gilead Sciences Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Cheniere Energy Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Kratos Defense & Security Solutions Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Merck KGaA (06/25 Q2, Bef-mkt)
Monster Beverage Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
MP Materials Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Nebius Group NV (06/25 Q2, Bef-mkt)
Peloton Interactive Inc (06/25 Q4, Bef-mkt)
Pinterest Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Rheinmetall AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
Rocket Lab Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Siemens AG (06/25 Q3, Bef-mkt)
SoundHound AI Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (06/25 Q1, Aft-mkt)
Trade Desk Inc/The (06/25 Q2, Aft-mkt)
Twilio Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Vistra Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Warner Bros Discovery Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Allianz SE (06/25 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/25 Q2)
7:00KBC Group NV (06/25 Q2)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:00Ralph Lauren Corp (06/25 Q1)
14:00Sempra (06/25 Q2)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.