Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Británie přijde přechodem na elektromobilitu o miliardy, musí najít nový způsob zdanění

Británie přijde přechodem na elektromobilitu o miliardy, musí najít nový způsob zdanění

07.10.2019 16:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Velká Británie potřebuje radikálně změnit svůj přístup k danění motoristů, aby nahradila výpadek miliard liber ve státním rozpočtu plynoucí z posunu osobní dopravy směrem k elektromobilitě, varuje think tank IFS.

Daň z paliva v současnosti ročně přináší do britského rozpočtu 28 miliard liber, téměř 4 % celkových státních příjmů. To vše by podle analýzy Institute for Fiscal Studies mohlo v nadcházejících dekádách zmizet, pokud vláda k nepřikročí k aktualizaci způsobu zdanění dopravy.

Závazek dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality představuje pro vládu „obrovskou dlouhodobou fiskální výzvu“.  Británie se přitom již nyní vzdává téměř dvaceti miliard liber ročně tím, že palivovou daň na stejné úrovni zmrazila již devátý rok po sobě, aby lidem ulevila od rostoucích životních nákladů, říká IFS. Další miliarda miliardu vláda ztratí, pokud by se spekulace o plánu Borise Johnsona snížit palivovou daň o 2 pence na litr ukázaly jako pravdivé.

001

Nové zdanění osobní přepravy by mělo podle institutu reflektovat ujetou vzdálenost a zohledňovat také kdy a kam byla cesta provedena. Podle IFS existují také argumenty pro stanovení daně za ujetý kilometr. Čím déle bude vláda změnu přístupu odkládat, tím bude změna podle institutu těžší, protože pro mnoho lidí bude jedním z důvodů pro přechod na hybridní nebo elektrické automobily vidina placení nižších daní.

„Vláda by měla stanovit svůj dlouhodobý plán zdanění řízení předtím, než se nalezne v situaci s téměř nulovými příjmy z osobní dopravy a bez možnosti regulovat externí náklady – nejdůležitějším z nichž jsou náklady spojené se zácpami – které jízda automobilem přenáší na ostatní,“ říká Rebekah Stroud, ekonomka IFS a spoluautorka analýzy.

Zdroj: Bloomberg

 
 
 
 

Čtěte více:

Francie a EU jsou připraveny odpovědět na americká cla sankcemi
03.10.2019 12:53
Francie a Evropská unie jsou připraveny odpovědět sankcemi, pokud Spoj...
Volkswagen zatím českým majitelům nemusí platit odškodné za dieselgate
03.10.2019 13:39
Koncern Volkswagen zatím nemusí platit odškodné českým majitelům aut v...
Politické strany vidí budoucnost Česka v jaderné a zelené energii
03.10.2019 17:16
Politické strany, zastoupené nyní v Poslanecké sněmovně, vidí praktick...
ČEZ představí plán postupného útlumu výroby elektřiny z uhlí
04.10.2019 8:25
Energetická společnost ČEZ představí na dnešní konferenci v Praze svůj...

Váš názor
 • Vážně ?
  07.10.2019 20:28

  ještě chvilku takových ideologických pomatenců a budeme snad ještě nakonec (nedejBože) vzpomínat na CCCP jako liberální entitu (ironie :o))
  Mike
 •  
  07.10.2019 16:13

  Vždy jsem si říkal jak při elektromobilech stát vyplní díru po spotřební dani z PHM a za druhé kde se vezmou gigawatty na nabíjení a zda je na to síť připravena. Nějak to všechno pokulhává a nedává smysl. Zdaní elektřinu z uhelných elektráren nebo jak to bude? Ta uhlíková stopa je docela velká fligna...
  karel777
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data