Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý export v září vykázal nejprudší růst za téměř dva roky

Německý export v září vykázal nejprudší růst za téměř dva roky

08.11.2019 10:44
Autor: ČTK

Německý export se v září proti předchozímu měsíci zvýšil o 1,5 procenta. Zaznamenal tak nejprudší nárůst za téměř dva roky a překonal očekávání analytiků. Vyplývá to z dnešních údajů německého statistického úřadu. Příznivé údaje o exportu přicházejí v době obav z recese německé ekonomiky v důsledku útlumu v průmyslu.

"Ačkoli není pochyb o tom, že průmysl je v recesi, celá německá ekonomika by se v poslední minutě mohla vyhnout dalšímu (čtvrtletnímu) poklesu, a tím i technické recesi," uvedl po zveřejnění údajů o exportu ekonom Carsten Brzeski ze společnosti ING.

Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že vývoz vykáže za září nárůst pouze o 0,4 procenta.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí snížil o 0,1 procenta po růstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu. Pokud by HDP vykázal pokles i ve třetím čtvrtletí, znamenalo by to, že německá ekonomika vstoupila do technické recese. Ta se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Německý statistický úřad zveřejní údaje o vývoji HDP za třetí čtvrtletí příští týden.

Německý průmysl se v poslední době potýká se zpomalováním růstu světové ekonomiky. K potížím přispívá nejistota spojená s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie a s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.

Výbor ekonomických poradců německé vlády nicméně ve středu uvedl, že navzdory přetrvávajícímu útlumu německé ekonomiky nyní neočekává žádnou hlubokou hospodářskou recesi. Dodal, že nevidí potřebu žádného zvláštního programu na podporu ekonomiky.


Čtěte více:

Petr Dufek: Nálada firem v Německu setrvale nedobrá, pro ekonomiku by i stagnace byla velkým úspěchem
25.10.2019 11:40
Nálada německých firem zůstává setrvale nedobrá, i když symbolického z...
Data z Německa: Nezaměstnaných mírně víc, export příští rok poprvé klesne?
30.10.2019 12:53
Počet nezaměstnaných v Německu se v říjnu podle sezonně upravených úda...
Jan Bureš: Růst zatím drží, euroklub odolává německé průmyslové nákaze
31.10.2019 12:09
První odhad růstu v eurozóně za třetí kvartál je o něco lepší, než jsm...
Investujte do německého indexu DAX jediným pokynem
31.10.2019 13:19
Společnost Patria Finance přidala mezi možnosti stále oblíbenějších pr...
Týdenní výhled: ČNB asi sazby nezmění, evropské automobilky zatím bez amerických cel
04.11.2019 14:44
Finanční trhy si minulý týden udržely pozitivní náladu a v následující...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2026
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y