Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína a USA i přes vyhrocenou rétoriku spějí k dohodě

Čína a USA i přes vyhrocenou rétoriku spějí k dohodě

04.12.2019 12:21
Autor: ČTK

Spojené státy a Čína i přes vyhrocenou rétoriku spějí k uzavření částečné obchodní dohody, která by měla odstranit některá dovozní cla. Podle zdrojů blízkých jednání, na něž se odvolává agentura Bloomberg, očekávají američtí vyjednavači, že by měla být hotova ještě před 15. prosincem, kdy by jinak měla podle plánu vstoupit v platnost nová americká cla na čínský dovoz.

Podle zdrojů Bloombergu, které si nepřejí být jmenovány, by výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa snižující naléhavost uzavření dohody neměly být chápány tak, že rozhovory nepokračují. Ani nedávno schválený americký zákon na podporu hongkongských demonstrantů by podle jednoho ze zdrojů obeznámeného s myšlením Pekingu neměl mít na jednání dopad. Významnými body rozhovorů jsou podle zdrojů Bloombergu čínské nákupy zemědělského zboží a diskutuje se o tom, která cla by měla být zrušena nejdříve.

Zpráva je v rozporu s úterními Trumpovými výroky, že dohoda mezi Washingtonem a Pekingem by mohla být uzavřena až po prezidentských volbách ve Spojených státech, které se uskuteční v listopadu příštího roku. Trumpova slova poté ještě potvrdil americký ministr obchodu Wilbur Ross, když řekl, že počkat s podpisem obchodní smlouvy na období po prezidentských volbách oslabí pozici Pekingu.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.


Čtěte více:

Studie Fed: Trumpova cla platí Američané, ne Číňané
26.11.2019 13:31
Když vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila loni cla na čí...
Trump podepsal zákon na podporu protestujících v Hongkongu, rozhněval Čínu
28.11.2019 12:15
Americký prezident Donald Trump podepsal legislativu podporující prote...
Trump znovu zavede cla na ocel a hliník z Argentiny a Brazílie
02.12.2019 13:25
Prezident USA Donald Trump dnes oznámil, že Spojené státy okamžitě zno...
Dohoda s Čínou by mohla počkat do prezidentských voleb
03.12.2019 12:32
Obchodní dohoda mezi Washingtonem a Pekingem by mohla být uzavřena až ...
Odložení dohody a nová cla. Trump posílá akcie a výnosy dolů
03.12.2019 17:28
Také dnes to na finančních trzích vypadalo o poznání lépe ráno než nyn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika
8:47Amsterdamské IPO CSG za 750 milionů eur, stříbro na dalším rekordu a SpaceX nabízí Íránu bezplatný internet  
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Čína - Obchodní bilance, mld. USD
    PL - Jednání NBP, základní sazba
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    14:30USA - PPI, y/y
    16:00USA - Prodeje starších domů, m/m