Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Petr Dufek: Inflace dál nad trojkou, hlavním faktorem zůstává bydlení

    Petr Dufek: Inflace dál nad trojkou, hlavním faktorem zůstává bydlení

    13.01.2020 9:33
    Autor: Petr Dufek, ČSOB

    Růst spotřebitelských cen zrychloval i v závěru roku. Spotřebitelské ceny v prosinci ve srovnání s listopadem poskočily o 0,2 %, a to především v důsledku dalšího zdražení potravin. Meziroční inflace sledovaná centrální bankou se dostala až na 3,2 %, tedy na úroveň kde byla naposledy před sedmi lety.

    S výjimkou telekomunikací, respektive dlouhodobého zlevňování mobilů se zvyšovaly ceny napříč celým spotřebitelským košem. Hlavním inflačním faktorem nicméně dál zůstává bydlení a náklady s ním spojené. Extrémní zdražování je vidět v případě elektrické energie, která podle statistického úřadu byla v prosinci o 12,3 % dražší než před rokem. Svižně navíc rostly i další náklady na energie, vodu a nájemné. Bydlení celkem představuje asi 40 % současné inflace. Vedle toho čtvrtinu aktuální inflace vygenerovaly potraviny, takže jen tyto dvě – shodou okolností nejvýznamnější položky koše se postaraly o 2/3 celé inflace.

    Inflace se opět nachází výrazně nad cílem ČNB a dokonce i nad horní hranicí tolerančního intervalu centrální banky. S největší pravděpodobností přitom nepoklesne ani v následujících měsících, neboť se do ní začnou propisovat vyšší spotřební daně u cigaret a alkoholu.

    Teprve až ve druhé polovině roku bychom se mohli dočkat zpomalení růstu cen a návratu inflace zpět do blízkosti dvou procent. A to je vlastně i důvod, proč by ČNB nemusela na aktuální růst spotřebitelských cen reagovat. Přece jen ceny energií – ovlivňované především zahraničními faktory, stejně jako ceny potravin lze zařadit mezi výjimky z inflačního cíle.


    Čtěte více:

    Odbyt automobilů značky VW loni vzrostl o 0,5 %
    13.01.2020 8:35
    Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen ...
    USA a Čína se dohodly na novém dialogu o reformách
    13.01.2020 8:51
    Spojené státy a Čína se dohodly, že se budou scházet dvakrát do roka, ...
    Po víkendu plném politiky mohou evropské burzy ráno vyčkávat
    13.01.2020 8:59
    Úvod týdne se v asijském obchodování odehrál ve znamení ústupu od rizi...
    Rozbřesk: Česká inflace zůstává vysoko nad cílem, co na to ČNB?
    13.01.2020 9:16
    Inflace v celé střední Evropě míří vzhůru. V listopadu se česká stejně...

    Váš názor
    • Starý klasický Ftip:
      14.01.2020 8:54

      Hláška pana autora "Přece jen ceny energií – ovlivňované především zahraničními faktory, stejně jako ceny potravin lze zařadit mezi výjimky z inflačního cíle" mi připomněla starý socialistický vtip: Strana a vláda přistoupili k úpravě cen s ohledem na životní úroveň občana. Zdražení toaletního papíru bude kompenzováno snížením cen lokomotiv.
      Ullsperger
    Aktuální komentáře
    18.08.2026
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  
    10:40Výnos 30letých amerických dluhopisů je nejvýše za téměř dvě dekády. Dlouhé splatnosti jsou pod tlakem i v Evropě a Japonsku
    9:29Rozbřesk: Proteinový boom naráží na omezenou nabídku syrovátky, koruna ve vyčkávacím módu
    8:52AI, dluhopisy a ropa. Investoři sledují tři klíčové příběhy současných trhů  
    6:01Čína vysílá varovné signály. Průmysl, spotřeba i investice zaostaly za očekáváním  
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  
    6:03Zvedání sazeb v USA a skutečná „povaha inflace“
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data