Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Česká inflace zůstává vysoko nad cílem, co na to ČNB?

Rozbřesk: Česká inflace zůstává vysoko nad cílem, co na to ČNB?

13.01.2020 9:16, aktualizováno: 13.1. 9:37
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Inflace v celé střední Evropě míří vzhůru. V listopadu se česká stejně tak jako maďarská inflace vyšplhala nad 3 % a v sousedním Polsku přinesla prosincová čísla další šokující nárůst až k 3,4 %.
I proto budou velice ostře sledovaná česká a maďarská čísla za prosinec v nadcházejících dvou dnech. Česká prosincová inflace dnes ráno přinesla další nárůst na 3,2%(více než procentní bod nad cílem), zatímco maďarská dokonce načas může atakovat úroveň 4 % (take víc než  procentní bodu nad cílem), kam se nakonec na začátku ledna může vyšplhat i inflace v Polsku… Jak s takovou novoroční inflační nadílkou naloží středoevropské centrální banky?


001

Je však třeba připomenout, že inflace stoupá nahoru ve chvíli, kdy středoevropský průmysl začíná cítit první viditelnější negativní dopady německé průmyslové recese. Průmysl napříč regionem v listopadu klesl o více než 1 % meziměsíčně (po sezónním očištění) a zdá se, že ekonomický výkon šel v závěru roku 2019 dolů. I tak zůstává zejména v Polsku a v Maďarsku objem průmyslové produkce na relativně vysokých úrovníc a navíc v sousedním Německu vidíme první vlaštovky ukazující na opatrný obrat k lepšímu (za poslední měsíc lepší Ifo, stabilní PMI, a opatrný růst průmyslu). I proto by centrální bankéři nemuseli být čísly z průmyslu výrazně znepokojeni.

A to je důvod, proč Polská centrální banka (NBP) může v druhé polovině tohoto roku, s vědomím konce německé průmyslové recese, zvýšit úrokové sazby. V nejbližších měsících však pravděpodobně podobně jako v Česku převládne opatrnost. V rámci ČNB sice vysoká inflační čísla v kombinaci s menší nejistotou spojenou s brexitem a obchodními válkami podpoří jestřábí křídlo v bankovní radě. Na druhou stranu proti růstu sazeb alespoň zatím bude mluvit silnější česká koruna a slabý průmysl.

Zcela jiná situace panuje v Maďarsku. Zatímco v Česku a v Polsku si dovedeme představit, že se růst úrokových sazeb dostane časem do hry, maďarskou centrální banku v tuto chvíli zajímá pouze hospodářský růst. A i když má jedny z nejnižších reálných sazeb na světě, jejich růst v tuto chvíli zdá se nepřipadá v úvahu… 



TRHY
CZK a dluhopisy

Česká koruna se drží v relativně užším pásmu nad 25,25 EUR/CZK. Dnešní vysoká inflační čísla mohou vyznít pro korunu mírně pozitivně. Na druhou stranu rozpačitý výkon akciových trhů a relativně silný dolar budou asi celou střední Evropu brzdit, stejně tak jako ztráty sousedního forintu.

Zahraniční forex
Oficiální statistiky z amerického trhu práce přinesly rozporuplná data, která měla za následek pokles dolarových úrokových sazeb a lehké oslabení dolaru. Tento týden odstartuje poměrně vlažně, když důležitější data a události (např. americká inflace za prosinec či start kvartální výsledkové sezóny) přijdou na pořad zítra.

Ve střední Evropě je opět pod tlakem forint, který trápí velmi záporné reálné úrokové sazby. Zítra navíc Maďarsko reportuje prosincovou inflaci a ta se v meziročním vyjádření může dostat ke 4 %.

Ropa
Deeskalace napětí na Blízkém východě stabilizovala cenu ropy Brent, která startuje nový týden těsně nad hranicí 65 USD/barel. Z pohledu ropného trhu je zásadní, že i navzdory íránskému přiznání k sestřelení ukrajinského letounu a narůstajícím protirežijním protestům v Teheránu dal americký prezident Trump jasně najevo neochotu konflikt vůči Íránu dále vyhrotit.

Tento týden se pozornost trhu soustředí na měsíční reporty energetických agentur - v úterý od americké EIA, ve středu od kartelu OPEC a ve čtvrtek od pařížské IEA. Nadto přijdou na řadu také tradiční fundamentální statistiky k zásobám (úterý od API a ve středu od EIA) a aktivitě amerických producentů (pátek od Baker Hughes).

 
 
 
 

Čtěte více:

Venezuela má problém, a tím je americký dolar
07.01.2020 10:47
Americké dolary jsou ve Venezuele všude, a to je problém. V této infl...
Inflace v eurozóně vystoupila v prosinci na 1,3 %
07.01.2020 11:26
Meziroční míra inflace v eurozóně v prosinci stoupla na 1,3 procenta,...
FAO: Ceny potravin jsou nejvyšší za pět let
09.01.2020 11:17
Světové ceny potravin se v prosinci třetí měsíc za sebou zvýšily a oci...
Rozbřesk: Jakože nízká inflace? To si asi děláte…
10.01.2020 9:09
Chodíte do obchodů? Jako normálně nakupovat? A máte pocit, že by ceny ...

Váš názor
  • kašpaři z čnb
    13.01.2020 11:12

    co oni na to, že překračují horní limit u oficiální (=upravené dolu) inflace již o 55% :o), vlastně nic, počkáme na další sadu čísel na další model a další blablabla, lidi jsou hlupáci oni stejně neví která je ta "pravá" inflace tak co :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
  •  
    13.01.2020 9:46

    Inflace má svůj život, nezávisí na přáních ekonomů a analytiků, mnohdy se zvedá skokově, obvykle před krizí. Je to pro dnešní svět jediné východisko - žít s inflací a permanentním QE, snižovat tak poměr zadluženení a odkládat tak krach na neurčito. Vědět by to ale měli spořilové, že se jim koupěschopnost měny po více letech velice sníží. Také politici, kteří pořád vymýšlejí "reformu důchodů", s opíráním se o jakékoliv "pilíře", jsou to naprostí hlupáci. Nezásluhová minimální část důchodu musí tvořit asi 50%, na to pak zásluhová část, která bude limitovaná - například dnes - 10 tis.Kč + 0-10 tis.Kč. Solidárnost má přednost před chamtivostí, sociální daně berme obecně jako daně, ne jako naše spoření na důchod. Když bude zaručen přítok do rozpočtu, bude po problému. Ne jako plánuje Babiš (pasivní investice), ale investice aktivní, které budou pomáhat plnit rozočet v krizi, která bude, jak to se Zemí vypadá, věčná. Příkladem takové investice by mohly být jaderné bloky, které by trvale patřily státu, vyuít by se na to měly i nadměrné devizové rezervy ČNB, o které by ČNB vlivem svých hloupých "hazardních her" v krizi přišla.
    James Bond
  • Kde tohle skonci?!
    13.01.2020 9:42

    Copak rikala lonska nebo jeste letni prognoza? :p To budou zas urcite ty magicke "docasne" vlivy.. A to je jeste ta oficialni inflace,, ta kterou skutecne pocituje bezny spotrebitel na vlastni kuzi /penezenku/ je evidentne mnohem vyssi..
    Ai-kun
  •  
    13.01.2020 9:32

    co na to kašpaři z ČNB??? opět nic....opět budou mlžit, plácat bláboly....Rusnok se bud plést do politiky, že stát má zvýšit daň z nemovitostí apod....
    abc1
Aktuální komentáře
26.04.2024
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university