Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty

Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty

24.01.2020 10:22
Autor: ČTK

Bývalý šéf americké banky Wells Fargo & Co John Stumpf zaplatí 17,5 milionu dolarů (398 milionů Kč) kvůli skandálu s falešnými účty. Rozhodl o tom ve čtvrtek Úřad pro kontrolu měny (OCC). Stumpf také přistoupil na to, že do konce života nesmí pracovat v bankovnictví. Skandál vyšel najevo v roce 2016, kdy se ukázalo, že interní předpisy nutily zaměstnance otevírat nové účty lidem bez jejich souhlasu, jen proto, aby banka plnila stanovené výkonnostní cíle. Většinou to nebyly účty zdarma.

Spolu se Stumpfem bylo penalizováno dalších sedm bývalých vysokých manažerů banky, úhrnem zaplatí více než 58 milionů dolarů, uvedla agentura Reuters. Vyšetřování úřadu OCC je jedním z několika, jimž banka se sídlem v San Francisku čelí. Banku vyšetřuje i ministerstvo spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Čtvrtou největší americkou banku zasáhlo hned několik skandálů. Od doby, co se objevil problém s falešnými účty, vyšla najevo další pochybení. Například prodej pojištění aut lidem, kteří ho nepotřebovali, anebo prodej drahých produktů v divizi správy majetku bohatých klientů, kteří je rovněž nepotřebovali.

Server BBC napsal, že rozhodnutí americké úřadu je vzácným příkladem osobního potrestání vedoucího pracovníka banky za to, že neučinil přítrž nesprávnému počínání.

V roce 2018 banka dostala banka jednu miliardu dolarů kvůli pochybení při prodeji hypoték a pojištění aut, kterou jí uložil úřad pro ochranu spotřebitelských financí CFPB spolu s úřadem OCC. Wells Fargo navíc musela klienty odškodnit. Banka podle těchto regulačních úřadů souhlasila s navrženým vyrovnáním, aniž přiznala jakékoli pochybení.

Téhož roku americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že Wells Fargo musí zaplatit pokutu 2,09 miliardy dolarů (45,7 miliardy Kč) za pochybení při prodeji cenných papírů krytých hypotékami ze začátku finanční krize.

 

Čtěte více:

Wells Fargo (-3,9 %) s novým vedením...a starými problémy
14.01.2020 14:33
O skoro 4 % klesají dnes v premarketu akcie americké banky Wells Fargo...
František Kronus: Americké banky jsou výrazně zdravější než evropské, jejich valuace zasloužená
17.01.2020 16:19
Situace na trhu se zdá velmi pozitivní. Americké akciové indexy překra...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data