Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

03.02.2020 10:18, aktualizováno: 3.2. 11:58
Autor: ČTK

Aktualizováno

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v předchozích měsících. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, stoupl v lednu na 45,2 bodu z prosincových 43,6 bodu. Provozní podmínky se zhoršují nejpomalejším tempem od června 2019, informovala dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

"Rok 2020 nezačal pro české výrobce pozitivně. Výroba i zákaznická poptávka v lednu silně klesly. Pokles nicméně od prosince evidentně zpomalil, což by po náročném období ve zpracovatelském sektoru mohlo signalizovat změnu. Výrobci však zůstali ve svých výhledech pesimističtí," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Na jejich očekávání podle ní těžce dopadá nejistota vývoje v dodavatelských řetězcích automobilového průmyslu a přetrvávající pokles nových zakázek. Zaměstnanost klesla nejrychleji od září 2009 a propouštění nadbytečných sil přitom vzrostlo.

Po silné inflaci, kterou česká ekonomika registrovala na konci roku 2019, ceny výrobních vstupů i účtované ceny na začátku roku 2020 klesly. Firmy to běžně spojovaly s nižší poptávkou po vstupech a se snahou udržet si konkurenceschopnost. "Přesto očekáváme, že Česká národní banka tento týden mírně zvýší úrokové sazby," dodala.

K oslabení indexu přispěl zejména pomalejší pokles výroby. Byl sice stále silný, ale nejnižší za poslední tři měsíce. Objemy produkce podle firem klesly kvůli soustavnému poklesu domácí i zahraniční poptávky. Nové zakázky v lednu klesly patnáctý měsíc v řadě a výrazným tempem, ač nejslabším od loňského dubna. Výrobci následně propouštěli rychlejším tempem. Zaměstnanost klesla do největší míry za více než deset let, firmy redukci sil zdůvodňovaly nižšími objemy zakázek a výrazným poklesem rozpracovanosti.


Čtěte více:

Aktivita v tuzemském průmyslu se v prosinci zlepšila, dál je ale ve fázi poklesu
02.01.2020 9:52
Aktivita českých průmyslových podniků se v prosinci mírně zlepšila, zů...
Pokles aktivity v průmyslu se v eurozóně na konci roku prohloubil
02.01.2020 11:00
Pokles aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny se v prosinci prohl...
Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v prosinci mírně zrychlil, důvěra investorů je nejvyšší za rok
06.01.2020 11:46
Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v závěru loňského roku mírně zr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2025
17:22Na trhu se neodměňuje za dosažené, ale za nedosažené. A odměnou je pokles valuací
17:05PODCAST Týdenní výhled: Inflace, bankovní nervozita a výsledky Tesly i Netflixu  
16:05Klíčové výsledky týdne: Netflix sází na obsah, Tesla čelí tlaku, GM mění strategii  
13:02Ponorková divize Thyssenkruppu se oddělila a vyplula na burzu, akcie prudce vzrostly
12:01Vstup do nového týdne je pozitivní, Francii ale kazí den horší rating  
11:58Investice do DIP nabírají na tempu. Letos podle AKAT překoná 200 tisíc smluv
11:46BNP Paribas (-10 procent) může čelit až miliardovým nárokům kvůli její roli v genocidě v Súdánu
11:44Cloud od Amazonu měl výpadek. Nefungovala řada webů a aplikací
10:33Kering snižuje zadlužení, kosmetickou divizi prodá L´Oréalu za 4 miliardy eur
10:13Bilionová AI bublina? Investoři se neshodnou na budoucnosti této technologie
10:05Růst čínské ekonomiky byl ve třetím čtvrtletí nejpomalejší za rok
8:48Výkup ČEZ jako strategická priorita, snížený rating Francie a prodej kosmetiky Keringu do L'Orealu  
8:44Rozbřesk: O zalezlých švábech, výpadcích amerických dat a nižším ratingu Francie
6:09Kdy vstoupí OpenAI jako největší neobchodovaná firma na akciový trh?
19.10.2025
15:36Růst poptávky po energiích v čele s datacentry zajistí, že fosilní paliva budou ještě dlouho dominovat, předpovídá McKinsey
8:57Víkendář: AI, technofeudalismus a už ne tak dobrá rada pro studium
18.10.2025
14:51Datacentra žízní po vodě. To je problém pro třetinu Evropy
8:52Víkendář: Pokaždé si lidé říkali, že pracovní místa budou zničena novými technologiemi…
17.10.2025
22:02Wall Street rostla poté, co Trump mírnil svůj postoj vůči Číně  
17:36Ztráta zodpovědnosti je na dluhopisech vidět. Jak je na tom Čína?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y