Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusnok a Michl navrhovali ještě větší snížení sazeb ČNB

Rusnok a Michl navrhovali ještě větší snížení sazeb ČNB

24.03.2020 9:45
Autor: ČTK

Na mimořádném jednání bankovní rady České národní banky v pondělí 16. března se členové rady shodli, že je potřeba snížit úrokové sazby o více než 0,25 procentního bodu. Guvernér ČNB Jiří Rusnok a člen bankovní rady Aleš Michl přitom navrhovali snížit sazby o 0,75 procentního bodu. Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu z jednání rady. Ta nakonec snížila jednomyslně úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Základní úroková sazba tak klesla na 1,75 procenta.

Cílem jednání bylo přijmout opatření ke zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Standardní měnové jednání rady se uskuteční ve čtvrtek 26. března.

Podle člena bankovní rady Vojtěcha Bendy a Tomáše Holuba by větší snížení sazeb než o 0,5 procetního bodu mohl trh interpretovat tak, že bankovní rada má neveřejné informace naznačující ještě horší vývoj, než trh očekává. Rada přitom takové informace nemá. "Z tohoto pohledu by bylo bezpečnější sazby snížit o 0,5 procentního bodu a avizovat připravenost jít dále, pokud se negativní vývoj bude stupňovat," uvádí záznam.

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký a člen rady Oldřich Děděk pak během diskuse vyjádřili obavy, že by v případě výraznějšího snížení sazeb by mohl být destabilizován kurz koruny.

Rada se shodla, že spontánní oslabení kurzu koruny v posledních dnech představuje žádoucí uvolnění měnových podmínek. "To ale není dostatečné pro udržení inflace v blízkosti cíle na horizontu měnové politiky. S průběžně aktualizovaným výhledem české ekonomiky je konzistentní okamžité snížení měnověpolitických úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu s možností jejich dalšího poklesu v průběhu letošního roku," uvádí záznam.

Zároveň se podle záznamu většina bankovní rady shodla, že režim řízeně plovoucího kurzu umožňuje bez problémů reagovat na nadměrné výkyvy koruny, které by vedly k rozkolísání ekonomického vývoje. "Jiří Rusnok a Tomáš Holub připomněli, že ČNB je v komfortní pozici, neboť disponuje nadstandardním objemem devizových rezerv, které by pro případné snížení výkyvů kurzu mohly být použity. Nicméně k určité opatrnosti při intervenování proti oslabování koruny nabádal Oldřich Dědek. Aleš Michl konstatoval, že nikdy nepodpoří zásahy do kurzu jako tržní veličiny," uvádí záznam.

Na jednání také zaznělo od viceguvernéra ČNB Marka Mory a členů rady Tomáše Holuba, Oldřicha Dědka a Vojtěcha Bendy, že na první pohled neobvyklá kombinace snížení úrokových sazeb a případných devizových intervencí proti výraznějšímu oslabení kurzu by v nastalých podmínkách mohla být opodstatněná. "Ohledně účinnosti přijatých opatření se bankovní rada shodovala na tom, že důležitý bude zejména silný signalizační efekt přijatých opatření a také kombinace opatření měnové politiky s kroky v oblasti makroobezřetnostní politiky, případně dohledu nad bankami," uvádí záznam.

Rada se také shodla, že že je potřebné umožnit bankám odložit splátky klientských úvěrů v případě dočasného výpadku příjmů klienta kvůli šíření pandemie. "Takový odklad neznamená automaticky povinnost pohledávku kategorizovat jako nevýkonnou, a to za předpokladu, že klientovy potíže jsou pouze dočasné, přičemž nedošlo k fundamentálnímu ohrožení klienta úvěr splácet v budoucnu," uvádí záznam.

 

Čtěte více:

ČNB snižuje sazby a je připravena k dalšímu uvolnění. Rusnok: Nastane razantní útlum ekonomiky
16.03.2020 17:46
Česká národní banka rozhodla v souvislosti dopadů šíření koronaviru do...
Peníze z centrálních bank tečou a trhy nasadily k výrazným ziskům. Philip Morris zvedl zisk, KB bez dividendy
24.03.2020 8:51
K pudkému vzestupu se řadí futures pro akciové obchodování v Evropě, n...
MMF: Pandemie způsobí globální recesi, svět se zotaví v roce 2021
24.03.2020 8:50
Pandemie nemoci COVID-19 způsobí letos recesi světové ekonomiky, která...
Rozbřesk: Evropský PMI odkryje náladu firem na začátku koronavirové krize
24.03.2020 9:18
Čísla, která budou ještě nějaký čas chodit z ekonomiky – a samozřejmě ...

Váš názor
  •  
    24.03.2020 10:01

    hlavně, že m.gor Rusnok tsně předtím blekotal, že snížení sazeb nepomůže....hm asi otočka jako u Hampla.....a Michl??? to je kapitola sama pro sebe....asi se chtěl zavděčit panu Babišovi, až skončí jeho hvězdná kariíra v ČNB aby měl kam jít plácat ty jeho hlouposti...
    abc1
Aktuální komentáře
20.05.2026
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%
15:13Dalio: Vzniká určitý systém čínského tributu, investuje se pro celý život
13:17Česko premiantem v Evropě, inflace byla v dubnu třetí nejnižší
13:08Bude trhy stále více ovlivňovat inflace a dluhové tlaky?
12:33ČEZ vydal zelené dluhopisy za 18,25 miliardy korun
11:04Stávka v Samsungu ohrožuje globální dodávky pamětí i HDP Jižní Koreje
10:50Obnoví Nvidia AI rally? A jak jestřábí je Fed? Trhy jsou dopoledne opatrné  
9:49EU se předběžně dohodla na legislativě, která má završit obchodní dohodu s USA
9:26Loňský rok M&T 1997 ovlivnila slabá stavební aktivita, první kvartál 2026 naznačuje obrat
9:22CSG oznámila silná čísla, akcie rostou o více než sedm procent
9:17Rozbřesk: Co může rychlý růst tržních výnosů a sazeb znamenat pro refixace hypoték?
8:50ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise zelených dluhopisů
5:59Trump v prvním kvartálu zobchodoval s akciemi „Magnificent Seven“ více než 50 milionů dolarů
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC