Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    McKinsey: Nezaměstnanost v Evropě se může až zdvojnásobit

    McKinsey: Nezaměstnanost v Evropě se může až zdvojnásobit

    20.04.2020 9:12
    Autor: ČTK

    Nezaměstnanost v Evropě by se v příštích měsících mohla kvůli koronavirové krizi téměř zdvojnásobit. V ohrožení by se kvůli škrtům, snižování mezd a pracovních hodin mohlo ocitnout asi 59 milionů pracovních míst. Odhadují to analytici poradenské společnosti McKinsey.

    McKinsey se domnívá, že by se míra nezaměstnanosti ve 27 zemích unie letos mohla vystoupit na 7,6 procenta z únorové hodnoty 6,5 procenta, což bylo dosavadní minimum. Na úroveň před krizí by se vrátila v posledním kvartálu příštího roku. V nejhorším scénáři ale společnost odhaduje, že se míra nezaměstnanosti příští rok vyšplhá na 11,2 procenta a na úroveň roku 2019 se nevrátí dříve než v roce 2024.

    Dopad krize se podle analytiků McKinsey bude lišit podle jednotlivých demografických skupin a průmyslových odvětví. Polovinu všech ohrožených pracovních míst tvoří zaměstnání v zákaznickém servisu a prodeji, ve stravovacích službách a na stavbách. Nejohroženější budou mladí zaměstnanci, lidé s nižší kvalifikací a zaměstnanci malých a středních firem, uvádí McKinsey s odkazem na data evropského statistického úřadu Eurostat.

    "Ztráta těchto pracovních míst by byla nejen tragédií na individuální úrovni, ale byla by také velmi bolestivá z ekonomického hlediska," uvádějí analytici McKinsey. V této souvislosti také varovali před možným růstem sociální nerovnosti.

    Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že ekonomika zemí platících eurem letos klesne o 7,5 procenta. Někteří ekonomové se obávají, že v zemích jižní Evropy by pokles mohl činit přes deset procent.

    Zaměstnanost ve Španělsku, Portugalsku a Řecku se přitom ještě ani nevrátila na úroveň, kde byla před globální finanční krizí, tedy před rokem 2009. Spolu s Itálií mají tyto státy rozsáhlý turistický sektor a poměrně velký počet malých a středních firem, což činí pracovní trh těchto zemí obzvlášť zranitelným, poznamenává list Financial Times.


    Čtěte více:

    Bleskový průzkum Fidelity: Dopad Covid-19 může mít širší rozsah a delší trvání, ale na obzoru pořád ještě „raší zelené výhonky“
    17.04.2020 20:13
    Globální omezení výroby a služeb v letošním roce k významnému poklesu ...
    Jan Bureš v roli člena ekonomického poradního týmu ÚKŠ: Důležité je navýšit testování a předcházet škodám na trhu práce
    20.04.2020 12:09
    Hlavní ekonom Patrie Jan Bureš se stal členem ekonomického poradního t...
    Michl navrhne centrální bance snížení sazby na 0,5 procenta
    20.04.2020 8:15
    Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Aleš Michl navrhne snížen...
    Evropa míří do zeleného, americká ropa padá a Michl navrhne další snížení sazeb
    20.04.2020 8:55
    Evropské akciové trhy nejspíše zahájí nový týden relativně umírněným r...

    Váš názor
    •  
      20.04.2020 17:19

      Poslední týdny, se stále více objevují názory, že takové dramatické opatření jaké státy na sebe uvalily v rámci urputného boje s čínským virem, jsou přinejmenším přehnané, velmi kontra-produktivní a řešení je to jen krátkodobé. Dle virilogů, ekonomů atd... a nakonec i politiků, jakmile se restrikce uvolní, počty infikovaných se pravděpodobně opět zvednou. Jako tomu bylo třeba v jižní Korei, Japonsku apod... Herd immunity protection shall be The answer.(?). Ekonomická destrukce je již nyní obrovská, zotavení bude delší než-li jsme si představovali a navíc, levicové vlády se z toho moc nepoučí.
      Čert
    Aktuální komentáře
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  
    14:37Bankovní rada ČNB podle očekávání drží základní úrokovou sazbu na 3,75 procentech
    13:32Nintendo navýšilo zisk o 150 procent. Switch 2 a Mario pomohly navzdory dražším čipům
    13:19Goldman Sachs vidí v Evropě přehlížené příležitosti. U dvou akcií očekává více než 100% růst
    11:59Rychlejší růst, vyšší marže a lepší výhled. Lilly překonává Novo Nordisk
    11:40Meziroční růst stavební výroby v ČR v červnu zpomalil na dvě procenta
    11:37Zahraniční obchod ČR v červnu skončil přebytkem 15,5 mld. Kč, meziročně nižším
    11:35Český průmysl zakončil druhé čtvrtletí silně
    11:29Skupina ČSOB v 1. pololetí: Velký zájem o financování vlastního bydlení
    11:26Paměťový sektor je brzda pro techy, trhy jsou na tom dopoledne smíšeně  
    10:27PREVIEW: CSG míří k dalšímu růstu. Klíčové bude tempo obranné divize a vývoj zakázkové knihy  
    8:43Rozbřesk: Inflace v červenci mírně vyšší, ČNB dnes úrokové sazby nezmění
    8:40ČNB rozhodne o sazbách, trhy mezitím sledují Írán a závislost Microsoftu na OpenAI  
    6:08Apple není AI firma. Jeho síla stojí na produktech, ekosystému a disciplíně
    05.08.2026
    22:01S&P 500 po rekordní rally vyčkával, trh sleduje Hormuz i výsledkovou sezónu  
    18:03Prémiové akcie, Mag495 a další pokračování současného cyklu
    16:05PODCAST ROZHOVORY: Eli Lilly vs. Novo Nordisk. Revoluce v léčbě obezity je podle MUDr. Kunové teprve na začátku
    15:18Booking ukázal odolnost cestovního trhu. Investoři přešli i slabší výhled  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
    9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
    9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
    11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
    14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.