Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světový den hesel: 95 procentům Čechů je hacker prolomí během vteřin

Světový den hesel: 95 procentům Čechů je hacker prolomí během vteřin

07.05.2020 17:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Na první čtvrtek měsíce května každoročně připadá Světový den hesel, jenž nám připomíná, jak jsou hesla v dnešní době důležitá. Pro přístup k našemu soukromí na internetu jsou totiž stejně významná jako kvalitní zámek na dveřích od bytu. Podle průzkumu také na pražské burze obchodované společnosti Avast používá 95 procent Čechů heslo velmi slabé, skládající se pouze z několika čísel nebo písmen, které hackeři dokáží velmi rychle prolomit.

“Význam hesel v dnešní digitální době stále roste a vzhledem k narůstajícím hackerským útokům je naprosto nezbytné si svoje soukromí na internetu dobře chránit. Hesla používáme prakticky všude, ať už se přihlašujeme k profilům na sociálních sítích, do e-mailu nebo ke svému účtu v bance,” upozorňuje Petr Loužecký, ředitel cloudových služeb technologické společnosti Algotech.

Na délce záleží

Většina Čechů podle Avastu nepouživá silná hesla složená z kombinací čísel, velkých a malých písmen a speciálních znaků, navíc téměř polovina z nich využívá stejné heslo pro více účtů. “Opravdu silné heslo je kombinací čísel, písmen a symbolů a určitě by nemělo být kratší než 10 znaků,” prozrazuje Loužecký. Podle něj jsou totiž hackeři s pomocí dnešních technologií schopni jednoduché heslo, které například obsahuje pouze 9 čísel, prolomit zhruba za 4 sekundy. “V případě stejně dlouhého hesla složeného z malých a velkých písmen jim to zabere 4 dny, a teprve v případě, kdy je heslo kombinací čísel, malých velkých písmen a speciálních znaků, jim hacknutí hesla bude trvat několik desítek dnů nebo dokonce let,” dokládá důležitost kvalitního hesla Loužecký.

Finská společnost pro kybernetickou bezpečnost F-Secure minulý měsíc vydala zprávu obsahující 10 nejčastějších hesel, která kyberzločinci používají při pokusu o hackování zařízení. Těmto heslům se proto určitě vyhněte:

1. admin
2. vizxv
3. default
4. 1001chin
5. sh
6. taZz@23495859
7. 12345
8. password
9. ttnet
10. root

how long crack password patria světový den hesel 

zdroj: https://community.isc2.org


Jen silné heslo nestačí

Kyberbezpečnost se v současné době zdaleka netýká pouze osobních počítačů. Hackeři útočí také na naše mobilní telefony, firemní servery a díky internetu věcí (IoT) se mohou nabourat dokonce až do našich domácností. “Izraelská kyberbezpečnostní firma společně s univerzitou v Tel Avivu začátkem letošního roku upozornila na zranitelnost některých chytrých žárovek. Ty je možné využít k proniknutí do dalších částí sítě, kam pak mohou kyberzločinci nasadit třeba ransomware a tím ovládnout také počítače připojené k domácí wi-fi síti,” varuje před dalšími riziky v kyberprostoru Karel Diviš, ředitel společnosti IDC-softwarehouse.

Dnes už tedy nejde jen o to mít silné přihlašovací heslo a kvalitní antivirový program, důležité je i bezpečné chování ve virtuálním prostoru. “Stále častěji slýcháme o kyberútocích na firmy, nemocnice a státní instituce, které v řadě případů způsobí jednotlivci svým nezodpovědným chováním. Hodně lidí si totiž neuvědomuje rizika, která mohou způsobit například využíváním svých soukromých e-mailů, kde navíc bez jakékoliv kontroly otevírají podezřelé přílohy. Přesně to většinou bývá důvodem napadení firemní sítě hackery,” vysvětluje Diviš, jehož firma se mimo jiné zabývá také kyberbezpečnostním školením zaměstnanců. “Dnes je opravdu nezbytné, aby každý člověk věděl, jak se má v kyberprostoru chovat, protože přes 60 procent malwaru chodí e-mailem, a nejspíš právě proto se už třetina tuzemských firem stala obětí phishingového útoku,” uzavírá Diviš.

 

Čtěte více:

Investiční tip Avast: Levnější a ziskovější než konkurence
14.02.2020 5:36
Akcie Avastu koncem ledna výrazně propadly v reakci na skandál jeho dc...
Kauza Jumpshot se do pololetních čísel Avastu ještě nepromítne (prognóza Patrie)
25.02.2020 14:15
Původem česká softwarová společnost Avast zveřejní svoje výsledky za l...
Roční provozní zisk Avastu naplnil odhady, zvyšuje dividendu
26.02.2020 8:29
Původem česká antivirová společnost Avast zvýšila očištěný provozní zi...
Výsledky Avastu nezklamaly, nové produkty na cestě (komentář analytika)
26.02.2020 11:39
Avast dnes oznámil výsledky za finanční rok 2019. Příjmy dosáhly 871 m...
Avast zvýšil kvartální tržby, roční výhled zůstává (+komentář analytika)
16.04.2020 8:25
Původem česká softwarová společnost Avast v letošním prvním čtvrtletí ...

Váš názor
  •  
    08.05.2020 10:51

    Pokud to má aktivní blokaci po pokusech a nebo časový zámek, tak stačí proti brute force i klasický pin o čtyřech pěti. Což chápu, že u takového mailu není úplně žádoucí. A stejně ve většině případů dojde k úniku hesla tak nějak mimo. Ale ten generátor Avastu, co mají na stránkách, využívám. Ten je fajn, když to někam potřebuji zrovna nasypat a nechce se mně zapojovat mozek.
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data