Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonom Petr Dufek: Nezaměstnanost v Česku je na vzestupu

Ekonom Petr Dufek: Nezaměstnanost v Česku je na vzestupu

07.05.2020 12:57
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostl počet nezaměstnaných na konci dubna na 254 tisíc a míra nezaměstnanosti dosáhla 3,4 %. Na první pohled je to jen o čtyři desetiny procentního bodu více než na konci března, nicméně příliš velkou radost z nového čísla asi mít nemůžeme. A to hned z několika důvodů.

Tím prvním je fakt, že nezaměstnanost obvykle v dubnu klesá díky sezónním pracím, takže její aktuální nárůst je průvodním znakem probíhající recese. Mimochodem na úřady práce se v dubnu přišlo přímo či virtuálně registrovat nejvíce lidí za posledních deset let (pokud se samozřejmě díváme na všechny dubny, co jsou za námi).

Druhým důvodem, proč nebýt jen z mírného nárůstu nezaměstnaných až tak nadšený, je dvouměsíční výpovědní lhůta, která zajistí, že se skutečného nárazu na trhu práce dočkáme nejdříve až v průběhu června. Teprve v létě se uvidí, jak moc se firmy zbavovaly svých zaměstnanců. Jak moc sáhly na počty agenturních, převážně zahraničních pracovníků a vedle toho kolik domácích kmenových pracovníků dostalo výpověď.

A třetím v pořadí je i samotné vyčkávání firem, které po úvodním nabídkovém šoku budou v některých odvětvích čelit i šoku poptávkovému. Poté, co se zvládnou vypořádat s uzávěrkou ekonomiky a rozpadem dodavatelských řetězců, mnohé zřejmě čeká jen vlažný zájem zákazníků o jejich zboží a služby.

A nakonec čtvrtým důvodem, který nás nutí být při hodnocení čísel z trhu práce opatrnými, jsou snižující se počty volných pracovních míst. Zatím to není žádné drama – alespoň ne na první pohled, ale přece jen jde o úbytek, navíc z čísla, které je samo o sobě nadhodnocené spícími a vlastně už i neaktuálními nabídkami.

Celkově tedy počítáme s dalším růstem nezaměstnanosti, která se může dostat až k pěti procentům. Je to jen velmi hrubý odhad, který budeme aktualizovat podle míry propadu ekonomiky i dalšího vývoje domácí a zahraniční poptávky.

 

Čtěte více:

M&B: Až 70% anualizovaný propad ve druhém čtvrtletí
28.04.2020 11:04
Recese mají některé společné rysy a poměrně stabilní jsou během nich n...
Nezaměstnanost v Německu v dubnu vzrostla na 5,8 procenta
30.04.2020 10:58
Počet lidí bez práce v Německu v dubnu kvůli dopadům krize způsobené š...
Nezaměstnanost v EU v březnu vzrostla na 6,6 %
30.04.2020 11:39
Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v březnu mírně vzrostla a...
O podporu v nezaměstnanosti žádá v USA dalších 3,8 milionu lidí
30.04.2020 15:20
Ve Spojených státech za minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnan...
Nezaměstnanost v USA by se mohla vrátit na úroveň před pandemií za 20 let
05.05.2020 12:54
Jsou to děsivá čísla, a to i pro ty zocelené globální finanční krizí. ...

Váš názor
 • Výpovědní lhůta (doba)
  07.05.2020 13:09

  Poněkolikáté opakuji, že když se místo ruší, tak se ruší a žádná výpověďka neběží. Prostě se předá papír, vyplatí odstupné, udělá byrokracie pro pracák a adios. Výpověďka je tady od toho, aby si zaměstnanci z toho nedělali holubník.
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Výpovědní lhůta (doba)
   07.05.2020 13:46

   ... V případě výpovědi pro nadbytečnost tedy musí být vždy dodržena minimálně dvouměsíční výpovědní lhůta a vyplaceno zákonné odstupné. Pokud k okamžiku podání výpovědi nastupují účinky nadbytečnosti (zaměstnavatel již nemá pro zaměstnance práci), jde o překážku na straně zaměstnavatele. Zaměstnanci náleží dvouměsíční náhrada mzdy + zákonné odstupné...
   Velkamedvědice
   •  
    07.05.2020 13:59

    No to už se ale bavíme o tom, že se nejedná o dohodu, ale o striktní výpověď. A jako sorry, tohle mně zaměstnanec udělat, tak mu prostě zruším poměr okamžitě na tzv. áčko, že neplní své pracovní povinnosti. A ať se soudí. V případě restaurace bych ho nechal všechno drhnout pomalu zubním kartáčkem a stepovat v nějakém kostýmu před knajpou.
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     07.05.2020 14:15

     U soudu bys prohrál vlastní boty i s tím kartáčkem
     Velkamedvědice
     •  
      07.05.2020 14:18

      Tak pokud tedy ta šikana nebyla uvedena ve smouve. Ty si pleteš zaměstnance s otroky.. Mimochodem, číšník není uklízecka
      Velkamedvědice
      • Standardizovaný český postup
       07.05.2020 14:33

       Standardizovaný český postup je: Tady máte dohodu, odstupné. Nelíbí? Tak fajn. Tak tu budete dále, ale já pro vás teď nemám práci přímo na vaši pozici. Dle zákoníku práce vám můžu přidělit náhradní. Nechcete to dělat? Fajn. Tak v tom případě končíme. Tady máte první vytýkací dopis. A jestli si myslíte, že půjdete za praktikem a fláknete se na nemocenskou, tak já si to pohlídám.
       Ten, který tančí s papoušky
      •  
       07.05.2020 14:23

       No samozřejmě, že by to dotyčný měl ve smlouvě volně, co je jeho pracovní náplní. Už jsem viděl hromadu lidí na takovéhle pakárny fakt těžce dojet. Že zaměstnanci řekli, že tohle přeci nemají ve smlouvě. Končilo to samozřejmě vždy stejně. Zaměstnanec byl odejit. Jako na to, aby mně řekla servírka, že není její prací utřít stoly a spol., tak na to jsem fakt starý.
       Ten, který tančí s papoušky
 • Katatstrofista nezklamal
  07.05.2020 13:03

  zase jen ty jeho poraženecké kecy …. neměli by jej vyhodit na ulici ..ať si též užije pohody ..bez práce ?
  kominík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m