Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Krize v letectví znamená, že poptávka po ropě se do roku 2022 plně neobnoví

IEA: Krize v letectví znamená, že poptávka po ropě se do roku 2022 plně neobnoví

16.06.2020 11:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Světová poptávka po ropě se vzpamatovává z největšího propadu v historii. Slabá letecká doprava způsobená následky šíření koronaviru ale povede k tomu, že na úrovně před pandemií se ropná poptávka nevrátí dříve než v roce 2022. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ta také zvedla svoji prognózu letošní poptávky po ropě o skoro půl milionu denních barelů. Důvod? Dovoz do Asie, který je silnější, než se čekalo.

“Silný ústup Číny od karanténních opatření v dubnu registroval poptávku skoro zpět na úrovních před rokem. Kromě toho jsme v květnu byli svědky silného zotavení v Indii, i když poptávka je stále hluboko pod úrovněmi před jedním rokem,” uvedla IEA.

Globální poptávka po ropě se v tomto roce propadne odhadem o 8,1 milionu barelů denně. V příštím roce se ale zvýší o 5,7 milionu barelů denně na 97,4 milionu denních barelů, ukazuje první prognóza IEA pro rok 2021. "To bude o 2,4 milionu barelů denně méně než v roce 2019," upozornila agentura.

Problémem jsou ale nižší dodávky pohonných hmot v letectví, které “budou dopadat na celkovou poptávku po ropě minimálně do roku 2022”. “Letecký průmysl stojí před existenční krizí,” sdělila také organizace.

Na straně nabídky se globální dodávky suroviny v květnu propadly o 11,8 milionu barelů denně. Ropný kartel OPEC a jeho spojenci včetně Ruska, přitom svoji produkci snížili o 9,4 milionu denních barelů.

Pokud se stávající trendy v produkci ropy nezmění a poptávka se vzpamatuje, trh bude na konci druhého pololetí stát na stabilnějších základech, domnívá se IEA.

ropa IEA poptávka

Ceny ropy se od začátku roku propadly o zhruba 40 %. Jedním z důvodů bylo zavírání ekonomik a státních hranic před šířícím se virem, druhým pak cenová válka na ropě. Dohromady se tak sešel nabídkový i poptávkový šok, což je historicky ojedinělá situace.

Dnes kolem 11:40 se barel severomořského Brentu obchodoval za 40,5 USD a barel americké WTI za 37,7 USD. V obou případech to znamenalo více než 1% přírůstek proti pondělnímu závěru.

Zdroje: Reuters, ČTK


 

Čtěte více:

OPEC+ dohodl prodloužení nižší těžby ropy do konce července
08.06.2020 8:26
Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců vč...
Saúdská Arábie a Rusko se sjednotily, aby bojovaly proti Pinocchiovi
08.06.2020 11:33
Dohoda o prodloužení rekordního snížení produkce OPEC+ probíhala hladc...
Britská ropná společnost BP chce propustit 10.000 zaměstnanců
08.06.2020 16:36
Britská ropná společnost BP chce propustit zhruba 10.000 zaměstnanců, ...
Strach z druhé vlny korony zastavil rally na ropě
15.06.2020 10:49
Ropa po týdenním propadu, prvním od konce dubna, dnes dopoledne nadále...
BP kvůli propadu cen ropy odepíše majetek až za 17,5 miliardy USD
15.06.2020 11:07
Britský energetický gigant BP kvůli propadu cen ropy a zemního plynu,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data