Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Facebook chce pomoci Američanům s registrací k volbám

Facebook chce pomoci Američanům s registrací k volbám

17.06.2020 11:50
Autor: ČTK

Společnost Facebook začne na svých sociálních sítích poskytovat Američanům ověřené informace o tom, jakým způsobem se mohou zapojit do nadcházejících listopadových voleb. Cílem iniciativy je přimět letos k registraci až čtyři miliony voličů, napsal v komentáři na serveru USA Today šéf firmy Mark Zuckerberg. Agentura AP však poznamenává, že společnost zároveň potvrdila své odhodlání nezasahovat do příspěvků politiků, včetně například amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří o volbách šíří také některé nepravdivé informace.

Na sítích facebook a instagram se v létě objeví "volební informační centrum", kde se uživatelé z USA budou moci dozvědět jakým způsobem se mohou zaregistrovat k hlasování, kde budou volební místnosti, či jestli mají právo hlasovat poštou. Informační centrum bude na stejném místě, kde uživatelé v posledních měsících mohli nalézt nejnovější zprávy o koronaviru. Podle Zuckerberga by se informace o volbách zobrazované na facebooku měly dostat až ke 160 milionům Američanů.

Zuckerberg přitom již několik týdnů čelí kritice řady politiků, nevládních organizací i vlastních zaměstnanců za to, že společnost Facebook neoznačila jako nepravdivé či neodstranila některé příspěvky Donalda Trumpa tak, jako to učinila konkurenční síť twitter. Ta přidala k několika Trumpovým zprávám o možných podvodech doprovázejících volební hlasování poznámku, že jejich obsah je zavádějící. Trump následně Twitteru a dalším společnostem pohrozil, že zruší právní mechanismy, jež je zbavují zodpovědnosti za obsah, který na sítě posílají jejich uživatelé.

"Nakonec se domnívám, že nejlepší způsob, jak dohnat politiky k odpovědnosti, je prostřednictvím voleb. Měli bychom důvěřovat voličům, že si utvoří úsudek sami," napsal Zuckerberg. Kritici však podle AP tvrdí, že postoj Facebooku ke svobodě projevu je motivován spíše snahou neznepřátelit si Trumpa i jeho početné stoupence a nezavírat si tím případné obchodní příležitosti.

Kromě volebních informací facebook nově dovolí uživatelům vypnout si zobrazování politické reklamy financované přímo politiky či politickými stranami. Společnost tento záměr ohlásila již v lednu, ale do ostrého provozu vstoupí až nyní.

Američtí voliči budou v listopadu rozhodovat o novém prezidentovi, novém složení Sněmovny reprezentantů a budou obměňovat třetinu Senátu. Volební pravidla si do značné míry stanovují samotné státy, ve většině z nich je však potřeba se zaregistrovat několik týdnů před samotným hlasováním, ačkoliv rostoucí počet států dovoluje i registraci v den voleb.

Podle zastánců volební registrace pomáhá tento proces předejít podvodům, kritici však tvrdí, že nutnost registrace vyřazuje z volebního procesu méně vzdělané a chudší voliče. V minulosti se různé podmínky pro možnost registrace využívaly k potlačení volebního práva černochů na americkém Jihu po konci občanské války. Tyto praktiky výslovně zakázaly až zákony vzešlé z hnutí za občanská práva v polovině 60. let minulého století.


Čtěte více:

Facebook: Rostoucí počet uživatelů kompenzuje nižší cenu reklamy (komentář analytika)
30.04.2020 15:01
Výsledky Facebooku (Investiční tipy) za 1Q20 vyprávějí podobný příběh ...
Facebook nabízí nákupy přes internet, Amazon to prý neohrozí
21.05.2020 10:13
Americká společnost Facebook začala nabízet nákupy přes internet. Prov...
Zuckerberg: Facebook vede kvůli ochraně voleb závody ve zbrojení
22.05.2020 8:19
Snaha zabránit zahraničním zásahům do průběhu voleb představuje "závod...
Facebook: Do deseti let může polovina zaměstnanců pracovat doma
22.05.2020 14:48
Americká internetová společnost Facebook plánuje vlivem pandemie více ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university