Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovensko zhoršilo výhled letošního vývoje své ekonomiky

Slovensko zhoršilo výhled letošního vývoje své ekonomiky

23.06.2020 13:24
Autor: ČTK

Slovenské ministerstvo financí zhoršilo výhled letošního vývoje ekonomiky Slovenska, kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19 čeká téměř dvouciferný propad. Naopak na příští rok předpokládá ve srovnání s dubnovou prognózou silnější ekonomické oživení. Ministerstvo to dnes uvedlo v nejnovějším výhledu vývoje hospodářství. S návratem ekonomiky na předkrizovou úroveň ministerstvo počítá až na konci roku 2022.

Na letošní rok ministerstvo zhoršilo odhad poklesu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska, a to na 9,8 procenta proti dříve předpokládanému propadu o 7,2 procenta. Na příští rok úřad předpokládá růst HDP o 7,6 procenta, dosud očekával vzestup hospodářství o 6,8 procenta.

"Nižší bude domácí i zahraniční poptávka, firmy odloží investice. Trh práce výrazně oslabí, nezaměstnanost vzroste a mzdové tlaky ustoupí. Podporou bude jen vládní spotřeba," uvedlo ministerstvo.

V prvním čtvrtletí slovenská ekonomika klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 procenta, meziročně pak o 3,7 procenta. Výrazný ekonomický propad analytici předpokládají ve druhém čtvrtletí, kdy karanténní opatření a dopady koronaviru zemi výrazně zasáhly. Výrazná většina omezení ale už byla zrušena.

Nejistá délka trvání pandemie či její návrat by podle ministerstva financí očekávané oživení ekonomiky oslabily. Naopak v příštích letech by hospodářství Slovenska měly podpořit peníze z připravovaného unijního fondu obnovy.

Propad ekonomiky podle prognózy způsobí na Slovensku, kde žije 5,5 milionu lidí, v letošním roce zánik 76.000 pracovních míst a nárůst míry nezaměstnanosti na 8,2 procenta. Dalších 35.000 pozic by mělo zůstat zachováno díky vládním opatřením na zmírnění dopadů koronaviru. V příštích letech by nezaměstnanost měla klesat, podle prognózy se ale do roku 2023 nevrátí na loňskou úroveň pod hranici šest procent. Zpomalit by se mělo tempo růstu mezd, stejně jako inflace, a to například kvůli poklesu cen ropy.


Čtěte více:

Seznamu loni rostly tržby o pět procent na 4,7 miliardy
23.06.2020 10:11
Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz loni zvýšila tržby o 4,...
Dohoda platí, data se rychle zlepšují. Akcie dnes dostaly impuls k růstu
23.06.2020 11:20
Úterní zisky akcií na hlavních evropských trzích jsou pěkné a třeba v ...
Eurozóna: Útlum ekonomické aktivity v eurozóně v červnu výrazně polevil
23.06.2020 12:53
Útlum ekonomické aktivity v zemích eurozóny v červnu výrazně polevil. ...
SoftBank prodá za 21 miliard dolarů část podílu v T-Mobile US
23.06.2020 13:20
Japonská technologická a investiční skupina SoftBank prodá za 21 milia...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data