Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA zvažují cla na zboží z EU a Británie za 3,1 miliardy dolarů

USA zvažují cla na zboží z EU a Británie za 3,1 miliardy dolarů

24.06.2020 15:22
Autor: ČTK

Spojené státy zvažují cla za 3,1 miliardy dolarů (přes 73 miliard Kč) na zboží z Francie, Německa, Španělska a Británie. Podle úterního návrhu Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR), na který dnes upozornila agentura Bloomberg, Washington plánuje cla na evropský vývoz oliv, piva, ginu a některých aut. V úvahu připadá i zvýšení cel mimo jiné na letadla, sýr nebo jogurt. Návrh bude do 26. července předmětem veřejného připomínkového řízení.

Pokud Američané cla zavedou, mohlo by to mít dopady například na evropské výrobce luxusního zboží, jako je Givenchy a Hermes, kteří prodávají mimo jiné kožené zboží, a také na firmy Rémy Cointreau a Pernod Ricard, které vyvážejí koňak a šampaňské. Zvlášť by se to dotklo koncernu LVMH, který vyrábí celou řadu zmíněného luxusního zboží.

Cla na britský gin by mohla ve Spojených státech na vrcholu sezony zvednout cenu ginu míchaného s tonikem, což by poškodilo britské podniky, jako je Diageo, James Burrough a William Grant & Sons, které vyrábějí giny Tanqueray, Beefeater a Hendricks. Cla by také mohla utlumit poptávku po německém pivu.

Nová cla by se přičetla k 25procentním clům, která Spojené státy zavedly loni na skotskou a irskou whisky a na likéry z Německa, Irska, Itálie, Španělska a Británie.

"Na seznamu evropského zboží, které může být zatíženo až stoprocentním clem, je i zboží dovážené z Česka, například víno nebo káva," sdělil ČTK hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. "Zboží na seznamu pro dodatečná cla nepatří mezi zásadní exportní položky v agrárním obchodu ČR-USA, nicméně omezení může mít za následek přetlak produktů na evropském trhu, což by mělo na české vývozce již tíživější dopad," dodal.

Zvažovaný krok souvisí s vleklým sporem, který Spojené státy a Evropská unie vedou u Světové obchodní organizace (WTO). Washington a Brusel se tam od roku 2004 vzájemně obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. Na obou stranách bylo přitom zjištěno, že výrobci letadel v rozporu s pravidly WTO dostávají finanční podporu s cílem zajistit jim výhodnější pozici na trhu.

Obě strany se následně začaly připravovat na případné uvalení cel, která by byla odvetou za škody vzniklé v důsledku subvencí.

Evropské akcie dnes od rána oslabují, což podle analytiků souvisí s obavami kolem dalšího šíření nákazy koronavirem. Panevropský index STOXX 600 krátce před 14:00 SELČ odepisoval zhruba 1,5 procenta na 361,90 bodu. Zmírnil tak ztráty, které měl dopoledne. Větší ztráty měli hlavně výrobci luxusního zboží.


Čtěte více:

Damodaran: Realita se vydala jiným směrem, než čekali investiční profíci
24.06.2020 12:26
Známý valuační odborník Aswath Damodaran se na svém blogu zamýšlí nad ...
Důvěra německých podniků v červnu vzrostla nejvíce v historii průzkumu
24.06.2020 11:17
Podnikatelská nálada v Německu se v červnu dál zlepšovala. Její index,...
Schillerová: Pokles ekonomiky bude asi větší než odhady z dubna
24.06.2020 11:17
Pokles české ekonomiky bude letos zřejmě větší, než odhadovalo ministe...
Viceguvernér Nidetzký o tom, proč a jak ČNB upravuje přístup k regulaci hypoték
24.06.2020 12:33
ČNB rozhodla u žádostí o hypotéku zrušit limity příjmových ukazatelů a...
ČNB nepřekvapila, úrokové sazby drží beze změny
24.06.2020 14:38
Česká národní banka dnes jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání
15:55Novo Nordisk se připravuje s pilulkou Wegovy na globální ofenzivu. Do vybraných zemí vstoupí ještě letos
14:34NextEra Energy koupí Dominion Energy za 66,8 miliardy dolarů
14:25Dluhopisy pod tlakem. Výnosy v USA i Japonsku na víceletých maximech  
12:03Úvod týdne trhům kazí dražší ropa a Japonsko  
11:08Varovný signál z Číny. Dubnová data zklamala napříč sektory, nerovnováha se prohlubuje  
9:12Rozbřesk: Česko vládne evropské nezaměstnanosti. Ale je to opravdu důvod k oslavě?
8:51Ropa nad 110 dolary, futures v rudém. Po summitu USA-Čína se pozornost vrací k Íránu  
5:52AI boom dělá z pamětí nedostatkové zboží. Nůžky mezi výherci a poraženými se rychle rozevírají
17.05.2026
14:56Proč v USA reagují trhy na AI jinak než v Evropě?
9:00Víkendář: Bude to s AI a trhem práce podobné, jako s předchozími technologiemi?
16.05.2026
13:56Retailoví investoři ženou trhy na rekordy. Goldman Sachs odhalila jejich největší favority
9:00Víkendář: Dojde nakonec ke znárodnění umělé inteligence?
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně