Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Kvartální výsledky SAP a Ryanair

Summary: Kvartální výsledky SAP a Ryanair

27.07.2020 17:18
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

EVROPA:

SAP (Investiční tipy) 2Q20

Německý vývojář firemního software oznámil výsledky předběžně již 9. července, takže dnes se nám dostalo jen malé rekapitulace. Tržby se posunuly nahoru o 1 % yoy na 6,7 mld. EUR, což odpovídá také konsensu trhu. Provozní zisk se díky úsporám na nákladech (i těch jednotkových na cloudu) zvedl o 8 % yoy na 2 mld. EUR a spolu s ním i provozní marže o 2 p.b. yoy na 29,2 %. Čistý zisk na akcii se vyškrábal vzhůru o 7 % yoy na 1,17 EUR a konsensus překonal o 6 centů.

Výhled na tento rok zůstává nezměněn a víceméně odpovídá tržnímu konsensu. Tržby by se měly dostat do intervalu 27,8 až 28,5 mld. EUR (+2 % yoy), provozní zisk by měl být mezi 8,1 až 8,7 mld. EUR (+2 % yoy; pozor na vysoký rozptyl) a volný cashflow by měl dosáhnout 4 mld. EUR (skvělých +50 % yoy).

Akcie rostou o 3 %.

Ryanair F1Q21

Evropský nízkonákladový dopravce zaknihoval čistou ztrátu ve výši 185 mil. EUR, což je výrazně lepší než -280 mil. EUR, které očekával trh. Společnost zároveň překonala své vlastní odhady o 15 mil. EUR. Lépe než plány dopadl také volný cashflow, který při hodnotě -490 mil. EUR implikuje spotřebu hotovosti 40 mil. EUR na týden, přičemž ještě koncem F4Q20 se Ryanair prokousával hotovostí tempem 60 mil. EUR za týden. Skvělý pokrok, který jde na vrub nižším kapitálovým výdajům. Zároveň se stav hotovosti zvýšil na 3,9 mld. EUR díky novým úvěrům v objemu 600 mil. EUR. Společnost má v této chvíli dostatek peněz na dva roky provozu i v případě nulové poptávky.

Takhle extrémní scénář je však nepravděpodobný. Ryanair v červenci obnovil cca 40 % svých letů, v srpnu by sem chtěl dostat na 60 % a v září na 70 %. Samozřejmě pod podmínkou, že nedojde k dalším nuceným zákazům letů mezi evropskými zeměmi. Tady je ale nutno si uvědomit, že mnohé z těchto letenek budou ze začátku jen kupony za již zrušené lety (tzn. žádný nový přísun hotovosti), zatímco společnost již bude muset platit palivo a personál (tzn. vyšší náklady). Prvotní efekt obnovy letů tedy může být pro bilanci společnosti vlastně negativní. Nicméně management věří, že do konce kvartálu se tyto problémy vykompenzují a F2Q21 bude končit s nižší ztrátou ve srovnání s F1Q21.

Akcie Ryanairu po výsledcích klesají o 5 %.


Čtěte více:

Mají medvědi na Tesle ještě nějaké pádné argumenty?
27.07.2020 15:04
Výsledky Tesly za druhé čtvrtletí „zářily“. Firma na volném toku hotov...
Týdenní výhled: K americkým výsledkům se přidává Evropa
27.07.2020 12:16
V korporátní sféře nás čeká akční týden, protože spolu s americkým trh...
FT: Švédským firmám kontroverzní vládní přístup k pandemii prospěl
27.07.2020 13:46
I když se čekal opak, porážely švédské společnosti v posledních dvou t...
Výrobce hraček Hasbro se ve čtvrtletí propadl do ztráty
27.07.2020 15:58
Americký výrobce hraček Hasbro Inc. se ve druhém čtvrtletí propadl do ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2026
16:57Levná globalizace končí, svět se přepisuje. Jak investovat v nové éře  
15:36Trhy fúzí a akvizic se po začátku války v Íránu prudce propadly, nyní začalo zotavení
14:45Pokud by se v USA obnovily inflační tlaky, neměl by dolar oslabovat?
14:35S DIP lidé investují na důchod již 9,5 miliardy korun. Počet smluv se blíží čtvrt milionu
13:03Siemens hrozí přesunem investic mimo EU kvůli přílišné regulaci průmyslové AI
12:51Týdenní výhled: S koncem války to zase nevyšlo, nová data naznačí dopad energetického šoku  
12:40Klíčový milník pro Dukovany: první projektová fáze splněna. KHNP dokončila koncepční projekt
11:55Jaké příležitosti vidí v energetickém sektoru Goldman Sachs? Na seznamu jsou ConocoPhillips či Vistra
11:24Další víkendový zvrat zhoršil náladu, trhy však stále pracují s přechodností íránského šoku  
10:57Registrace elektromobilů v EU rostou s tím, jak se zvyšují ceny benzinu
10:44Ropa, Írán a trhy: Invesco radí, jak upravit své investice v roce geopolitiky
9:03Rozbřesk: Hormuz stále nefunguje. Kde je Evropa nejzranitelnější?
8:44Opětovné uzavření Hormuzského průlivu zvyšuje cenu ropy i nervozitu investorů  
6:06Eisman o vývoji na softwaru a vlivu AI na zaměstnanost bílých límečků
19.04.2026
9:24Víkendář: Zranitelnost USA by měla vést ke zvyšování odolnosti zbytku světa
18.04.2026
9:48Víkendář: Nejlepší řešení globálních nerovnováh je dobře známé. Proč tedy nepřichází změna?
17.04.2026
22:01Americké trhy na historických maximech také díky dočasnému příměří USD s Íránem  
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč
16:04Írán otevřel Hormuzský průliv pro obchod, podle Trumpa blokáda Íránu trvá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y