Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Airbnb plánuje v srpnu navzdory koronakrizi vstup na burzu

WSJ: Airbnb plánuje v srpnu navzdory koronakrizi vstup na burzu

12.08.2020 14:39
Autor: ČTK

Airbnb plánuje v srpnu navzdory koronakrizi vstup na burzu. Akcie internetového poskytovatele ubytovacích služeb by se mohly začít obchodovat koncem roku, píše s odvoláním na své zdroje deník The Wall Street Journal (WSJ). Airbnb se ještě koncem roku 2019 považoval vedle poskytovatelů alternativní taxislužby Uber a Lyft za žhavého burzovního kandidáta, to se ale změnilo, když akcie těchto dvou firem zaostaly za očekáváním. Airbnb se ale o vstup na burzu nyní chce přesto pokusit, i když se zájem o jeho služby kvůli pandemii drasticky snížil.

Firma se podle zdrojů WSJ chystá podat žádost o vstup na burzu u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ještě tento měsíc. Manažerem emise Airbnb budou investiční banky Morgan Stanley a Goldman Sachs, uvádějí zdroje WSJ. Načasování je překvapivé, píše německý list Handelsblatt a připomíná, že ještě začátkem května uvedl generální ředitel Airbnb Brian Chesky, že tržby za letošní rok budou oproti loňsku jen poloviční.

Firma propustila po vypuknutí pandemie kvůli úsporám 1900 zaměstnanců, což představuje zhruba 25 procent její celkové pracovní síly. Lidé, kteří prostřednictvím společnosti nabízejí své domy a byty k pronájmu a ve firemním jazyce se jim říká hostitelé, se dostali do finančních problémů, protože mnohdy nabízené nemovitosti nakoupili s vidinou zisku právě z těchto krátkodobých pronájmů a nyní nemohou splácet vysoké hypotéky.

Airbnb v dubnu získala od investorů dvě miliardy dolarů (45,5 miliardy Kč). Jedna z dohod ohodnocuje celou firmu na 18 miliard dolarů (399 miliard Kč). Na začátku března se Airbnb v rámci svého interního ocenění ohodnotila na 26 miliard USD. Ještě v roce 2017 investoři ohodnocovali podnik na 31 miliard USD.

Airbnb je považována za jednu z největších soukromých firem v USA. Podnik sídlí v San Francisku a své služby začal oficiálně nabízet 11. srpna 2008 pod názvem AirBed & Breakfast (nafukovací matrace & snídaně), který pak zkrátila na Airbnb.

Vstup Airbnb na burzu uprostřed krize by byl odvážný, píše Handelblatt. Její výhled ale není špatný, protože burzám v čele s Wall Street se na rozdíl od světové ekonomiky daří dobře. Investoři přivítali červnovou primární nabídku akcií (IPO) nahrávací společností Warner Music Group. Akcie pojišťovacího startupu Lemonade si první den obchodování v červenci připsaly 139 procent a akcie prodejce ojetých vozů Vroom minulý měsíc při startu obchodování posílily o 117 procent.


Čtěte více:

Americký trh s IPO se vrací do života s pěti úpisy v tomto týdnu
16.06.2020 16:10
Zotavující se americký trh pro primárné veřejné nabídky (IPO) by tento...
EY: V 1. pololetí klesl ve světě počet i objem úpisů akcií
10.07.2020 14:22
V prvním pololetí 2020 se uskutečnilo ve světě 419 primárních úpisů ak...
Airbnb zvažuje vstup na burzu přes fúzi se specializovanou firmou
23.07.2020 10:44
Zprostředkovatel krátkodobého ubytování v soukromí Airbnb by mohl vsto...
Softwarová firma SAP chce osamostatnit americkou divizi Qualtrics
27.07.2020 14:59
Německý vývojář podnikového softwaru SAP plánuje oddělit do samostatné...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.10.2025
22:05Americké akcie mažou zisky na konci obchodního týdne  
17:13Zvýší AI schopnost splácet vládní dluhy - pár dalších poznámek
15:24Braňo Soták: Amazon drží pozice v rámci AI závodu a vylepšuje probitabilitu  
15:15Traders Talk: Fed v mlze, Amazon roste, Meta pálí peníze a ČEZ vyčerpal růstový prostor
13:44Apple zveřejnil zisky i tržby nad odhady Wall Street. iPhone 17 by se měl stát hvězdou Vánoc  
13:01Nvidia uzavřela lukrativní dohodu v Jižní Koreji. Tamní vládě a firmám dodá 260 tisíc AI čipů
12:38Perly týdne: Gates, Dalio a Woodová o AI a bublině
11:18Evropa sklouzává níž, ale Wall Street má našlápnuto k obratu vzhůru  
11:02Reddit roste téměř 70% tempem a týdně ho navštíví 444 milionu uživatelů. Akcie si v pre-marketu připisují +12 %  
10:50O Warner Bros. Discovery je velký zájem. Do boje vstupuje také Netflix
10:03Analytik k výsledkům Erste Bank: Silný úrokový výnos táhne výsledky, investoři čekají na Polsko  
9:21Rozbřesk: Koruna se po silném HDP stabilizuje a vyčkává na ČNB
8:51Erste zvyšuje výhled, Meta láme rekordy, Apple brzdí Čína a cloud Amazonu se dále nafukuje  
8:19Erste Bank ve 3Q překonala odhady Patrie a navýšila výhled. Čistý zisk vzrostl na 901 mil. EUR
30.10.2025
22:07Americké akciové trhy korigují  
22:02Apple překonal odhady a očekává, že příští kvartál bude nejlepší v historii
21:33Cloud Amazonu zaznamenal největší růst od konce roku 2022. Akcie míří o deset procent výše
17:20Akciový trh vs. zlato. Splatí AI dluhy?
15:57Jak rozpoznat bublinu na AI a na co si dát pozor
14:41Stabilní sazby a silná koruna dokončí proces dezinflace, myslí si Seidler

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data