Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EY: V 1. pololetí klesl ve světě počet i objem úpisů akcií

EY: V 1. pololetí klesl ve světě počet i objem úpisů akcií

10.07.2020 14:22
Autor: ČTK

V prvním pololetí 2020 se uskutečnilo ve světě 419 primárních úpisů akcií (IPO) za celkem 70 miliard dolarů (1,654 bilionu Kč), což byl meziroční pokles co do počtu uskutečněných transakcí (o 19 procent) i jejich výnosů (o osm procent). Důvodem byla pandemie koronaviru. ČTK o tom dnes informovala poradenská firma EY.

Nejaktivnější jsou letos sektory technologií, průmyslové výroby a péče o zdraví se 246 primárními emisemi v celkové hodnotě 42,8 miliardy dolarů (jeden bilion Kč). Výrazný propad přinesly duben a květen.

Situace na trhu s primárními emisemi není po celém světě stejná. Zatímco aktivita na asijských burzách se zvýšila, burzy v Americe a v regionu Evropy, EMEIA (Evropa, Blízký východ, Indie, Evropa) stagnovaly a nezachránila je ani červnová vlna primárních úpisů.

Ve druhém čtvrtletí roku se na pražské burze uskutečnila pouze jedna emise. Šlo o takzvaný technický listing České zbrojovky Group na hlavním trhu burzy. "Velký úpis nových akcií by se měl uskutečnit během následujících 12 měsíců, aby zbrojovka získala peníze na financování svého dalšího růstu v Evropě i vUSA. Technický listing slouží emitentům jako příprava hlavní primární emise," uvedl partner oddělení strategií a transakcí v EY Peter Wells.

Evropa vykázala přes slibný začátek roku za první pololetí citelný propad. Na jejích burzách bylo 42 IPO, které vynesly 7,8 miliardy dolarů, což je proti stejnému období 2019 méně o 47 procent, respektive o 48 procent. Hlavní podíl na tom má citelné omezení aktivity od března do května kvůli koronavirové pandemii.

"Během pandemie se investoři setkávali jen virtuálně. V dubnu a květnu jsme sice kvůli restriktivním ekonomickým opatřením zaznamenali na většině trhů s primárními emisemi propad, ale už v červnu přišlo citelné oživení," upozornil partner oddělení strategií a transakcí v EY Petr Kováč.

Většina primárních úpisů na americkém kontinentě se v prvním letošním pololetí jako už tradičně uskutečnila v USA. Na tamější burzy připadá 79 procent emisí podle počtu (64 IPO), a dokonce 91 procent co do výnosů (22,3 miliardy dolarů). Více než polovina emisí byla v odvětví péče o zdraví, na pomyslném druhém místě skončily technologie se čtvrtinovým podílem.

V krátkodobém až střednědobém výhledu lze podle EY očekávat, že vlády po celém světě budou pokračovat v zavádění stimulačních opatření, aby zabránily růstu nezaměstnanosti a minimalizovaly negativní dopady koronavirové pandemie na globální ekonomiku. Zároveň centrální banky chystají další finanční injekce, aby posílily likviditu finančních systémů. Oba tyto faktory jsou pro kapitálové trhy i pro primární úpisy akcií ve druhém pololetí letošního roku dobrým příslibem, dodala EY.


Čtěte více:

Výhled Fidelity: Argumenty pro dividendové akcie v měnící se ekonomice
10.07.2020 12:45
Bylo napsáno tolik komentářů o společnostech snižujících v posledních ...
Jaká ztráta tempa? Akcie rychle setřásly úvodní ztráty
10.07.2020 10:46
Z vývoje finančních trhů je poslední dobou patrné, že se investoři sna...
Prodej aut v Číně třetí měsíc za sebou vzrostl
10.07.2020 10:58
Prodej aut v Číně pokračuje po koronaviru v oživení. V červnu se prode...
IEA zlepšila výhled poptávky po ropě pro letošní rok
10.07.2020 11:14
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zlepšila odhad poptávky po ropě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst