Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Největší propad na bitcoinu od března otřásá vírou v kryptoboom

Bloomberg: Největší propad na bitcoinu od března otřásá vírou v kryptoboom

11.01.2021 13:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Prudký výprodej bitcoinů vyvolává obavy z toho, že by kryptoměnová bublina mohla prasknout. Bitcoin klesl v neděli a pondělí až o 21 %, což značí největší dvoudenní pokles od března. Tato digitální měna už část svých ztrát během evropské seance umazala a dle dat Coinmarketcap za posledních 24 hodin ztrácí akutálně 16 %.

"Je třeba určit, zda se jedná o začátek větší korekce, nyní jsme viděli tento zlom paraboly, nic víc by to být nemuselo," řekl Vijay Ayyar, vedoucí rozvoje obchodu kryptoburzy Luno v Singapuru.

Hodnota bitcoinu se v uplynulém roce více než zčtyřnásobila, což vyvolává vzpomínky na mánii z roku 2017, díky níž se kryptoměny poprvé staly běžným slovem. Pak se ale jejich ceny stejně rychle propadly. 8. ledna dosahoval téměř 42 000 dolarů, nyní se cena bitcoinu pohybuje lehce nad 34 500 USD.

BTC bitcoin kryptoměna Patria

"Je čas vzít nějaké peníze ze stolu," uvedl v tweetu Scott Minerd, hlavní investiční ředitel společnosti Guggenheim Investments. "Parabolický růst bitcoinu je v blízké budoucnosti neudržitelný." Na konci prosince Minerd předpovídal, že bitcoin by nakonec mohl dosáhnout až 400 000 USD.

Zastánci bitcoinu tvrdí, že tato rally se tentokrát liší od minulých cyklů nafukování a prasknutí. Toto aktivum se vstupem institucionálních investorů dospělo a je stále více považováno za legitimní zajištění proti oslabení dolaru a inflačnímu riziku. Jiní se obávají, že tato rally nemá rozum a že ji pohání obrovské množství fiskálních a peněžních stimulů. Dodávají, že bitcoin pravděpodobně nikdy nebude sloužit jako obstojná alternativa k měnám.

Jelikož chce díky bitcoinu zbohatnout takové množství investorů, přitahuje toto aktivum pozornost regulatorních orgánů. V pondělí vydal britský finanční regulační orgán ostré varování pro spotřebitele, kteří chtějí na kryptoměnách zbohatnout: buďte připraveni přijít o všechno.

„Investice do kryptoaktiv nebo investice a půjčky s nimi spojené obvykle zahrnují velmi vysoké riziko spojené s penězi investorů,“ uvedl úřad Financial Conduct Authority ve svém prohlášení. Mezi obavy FCA patří volatilita cen, složitost nabízených produktů a nedostatek spotřebitelské ochrany regulátorů u mnoha produktů.

Zdroj: Bloomberg, Coinmarketcap


Čtěte více:

Taylor: Kryptoměny jsou hledáním alternativ, Fed má co vysvětlovat
25.12.2020 11:50
Známý ekonom John Taylor, který působí na Stanford University, se domn...
Bitcoin pokořil další rekord, růstová série je nejdelší od loňska
28.12.2020 12:20
Bitcoin se o víkendu otřel o nové rekordní maximum nad 28.000 dolary a...
Bitcoin na novém rekordu, prosincové zisky mohou být největší od roku 2019
30.12.2020 12:34
Bitcoin, největší kryptoměna na světě, by mohla zakončit svůj letošní ...
Cena bitcoinu překonala 32.000 dolarů, za rok se zečtyřnásobila
04.01.2021 8:44
Cena bitcoinu v sobotu poprvé překonala hranici 30.000 dolarů a za ro...
JPMorgan: Cena bitcoinu by mohla vystoupit na 146.000 dolarů
05.01.2021 16:24
Digitální měna bitcoin se stala konkurencí pro zlato a její cena by se...

Váš názor
  •  
    11.01.2021 16:28

    to já mám víru v českou inflační kačku....s experty z ČNB je to 100% jistota
    abc1
  •  
    11.01.2021 16:20

    ale no tak, BTC jede nahoru od cca 12 tisic temer bez korekce, dojelo to az na 42 a ted korekce zatim na 32, to jako uz je otrasa ve viru v krypta? co jako cekali, nekonecnou parabolu?
    sid_cz
    •  
      12.01.2021 11:17

      Vzhledem k tomu, ze cena kryptomen je zalozena pouze na vire, je vira velice dulezita a samozrejmne takovyto pokles muze u mene pevne vericich jejich viru nahlodat. Ale samozrejmne ti co veri pevne, budou verit celou cestu az k nule :D
      otas
    • první věta
      11.01.2021 16:31

      "Je třeba určit, zda se jedná o začátek větší korekce, nyní jsme viděli tento zlom paraboly, nic víc by to být nemuselo," řekl Vijay Ayyar, vedoucí rozvoje obchodu kryptoburzy Luno v Singapuru
      Velkamedvědice
Aktuální komentáře
08.05.2026
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university