Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kofole loni klesl provozní zisk na 1,03 miliardy Kč, letos ho chce zvýšit

Kofole loni klesl provozní zisk na 1,03 miliardy Kč, letos ho chce zvýšit

08.02.2021 17:41, aktualizováno: 8.2. 18:01
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Výrobci nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko klesly tržby v posledním čtvrtletí loňského roku o 11,8 % na 1,34 miliardy . Provozní zisk EBITDA se v daném čtvrtletí snížil o 53,8 % na 120 milionů . Za celý rok byl tento ukazatel nižší o 8 %, přesáhl ale jednu miliardu , uvedla firma v dnešní předběžné výsledkové zprávě. V letošním roce by Kofola chtěla provozní zisk EBITDA zvýšit na 1,03 miliardy až 1,15 miliardy .

“Ještě před koncem roku jsme odhadovali výsledek ukazatele EBITDA v rozmezí 950 milionů až jedné miliardy korun. To, že jsme rok uzavřeli lépe, je výsledkem využití krátkého rozvolnění na začátku prosince, dobré kondice pracovního kapitálu a naší velké nákladové disciplíny na konci roku,” uvedl na webu Jannis Samaras, generální ředitel skupiny Kofola.

Celoroční tržby klesly ve srovnání s loňským rokem o 3,7 %. Podle Kofoly to je poměrně nízký pokles, za který vděčí akvizici minerálních vod Ondrášovka a Korunní. Ty přispěly k růstu podílu na retailovém trhu. Na úrovni ukazatele EBITDA způspbila pandemie firmě ztrátu přibližně ve výši 280 milionů . Kofole se ji podařilo kompenzovat dobrým výsledkem v letních měsících, a opět výsledkem z Ondrášovky a Korunní, podotkl Samaras.

Koronavirová omezení se nejvíce dotkla segmentu gastronomie. "Omezení mobility a uzavření nákupních center pak mělo negativní dopad na vývoj tržeb značky UGO. Naopak růst tržeb i v době pandemie zaznamenal tradiční československý výrobce bylinných směsí Leros," uvedla firma.

“Očekáváme, že rok 2021 bude stejně jako rok 2020 plný omezení souvisejících s pandemií koronaviru. Musíme být proto opět flexibilní. Na rozdíl od roku 2020 jsme ale připraveni mnohem lépe. Máme již zkušenost s lockdowny, upravili jsme strukturu nákladů a očekáváme synergie z integrace Ondrášovky a Korunní. Snížíme i zadluženost tím, že se uskromníme v investicích," uvedl v prohlášení na webu firmy Martin Pisklák, finanční ředitel skupiny.

Přehled předběžných vybraných hospodářských výsledků skupiny KofolaČeskoSlovensko:

Kofola tržby výsledky 2020 akcie

Akcie společnosti Kofola uzavřely dnešní obchodování na ceně 256 Kč/akcii s denním přírůstkem 0,8 %. Index PX zakončil den na červené nule.

Pohled na historickou výkonnost akcií KofolaČeskoSlovensko:

Kofola akcie tržby 2020

Kofola je jeden z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Jupí, Vinea, Jupík, Semtex nebo Top Topic. Do skupiny patří slovinská společnost Radenska a chorvatský výrobce minerálních vod Studenac. Loni se skupina Kofola stala majitelem stoprocentního podílu ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka a také koupila českého výrobce ciderů, firmu F. H. Prager.

Kofola má přes 2000 zaměstnanců. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.

Zdroje: Kofola, Patria.cz, ČTK

 
 

Čtěte více:

Kofola: Valná hromada svolaná na začátek listopadu se odvolává
27.10.2020 14:08
Kofola odvolala konání řádné valné hromady svolané na 2. listopadu. Ro...
Valná hromada Kofoly schválila: Na jednu akcii připadne divideda před zdaněním 13,50 Kč
19.11.2020 13:38
Akcionáři Kofoly si rozdělí na dividendách 300,9 milionu Kč, stejně j...
Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
25.11.2020 17:29
Tuzemská nápojová skupina Kofola ČeskoSlovensko zvýšila tržby ve třet...
Martin Pisklák z Kofoly: Loňské léto bylo rekordní. Letošek bude o stabilizaci
18.01.2021 6:05
Zavřené restaurace, chybějící turisté v Chorvatsku, minimum hudebních ...

Váš názor
  •  
    09.02.2021 2:22

    Kofola Pojede v klidu upwards. Každá rodina má nacpanou lednici soft drinks. Party a podobné akce jak by smet! Vodu nepije nikdo, pivo je taková evropská norma chuti, barvy a nevůně! Takže nealko!
    Čert
  • uskromníme se v investicích ...
    08.02.2021 18:22

    ... protože nic jiného mu už teď nezbývá
    Kočičák
Aktuální komentáře
05.04.2026
10:07Víkendář: Možná je načase, aby se Švédsko připojilo k euru
04.04.2026
10:04Víkendář: Pro a proti členství v eurozóně
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data