Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EasyJetu díky naději na cestování prudce vzrostly rezervace. A také akcie

EasyJetu díky naději na cestování prudce vzrostly rezervace. A také akcie

23.02.2021 14:19, aktualizováno: 23.2. 14:23
Autor: ČTK

Aktualizováno

Britským nízkonákladovým aerolinkám easyJet stouply rezervace pobytů v zahraničí ve srovnání s minulým týdnem o 600 procent. Klienti chtějí využít uvolňování cestovních omezení zavedených jako prevence kvůli šíření nového koronaviru, které Británie ohlásila, a "dohnat ztracený čas", uvedla dnes firma. Zájem o lety z Británie se pak zvýšil o 300 procent. Akcie easyJet rostly na burze v Londýně naposledy o více než 7 %. Dopoledne ale rostly také akcie dalších britských, potažmo evropských firem z odvětví cestovního ruchu. Akcie německých aerolinek Lufthansa nabíraly po představení britských plánů na rozvolňování i více než 4 %. 

Odvětví cestovního ruchu silně zasáhla opatření proti šíření koronaviru, která zavedly vlády po celém světě. Britská vláda ale v pondělí představila čtyřbodový plán na rozvolnění některých restrikcí a uvedla, že cestovat by se mohlo začít od poloviny května. V následujících hodinách zaznamenala masivní nárůst zájmu o prázdninové pobyty i britská pobočka cestovní kanceláře TUI.

Letošní letní sezona je pro mnohé letecké společnosti a cestovní kanceláře zlomová. Téměř rok jsou totiž vinou koronavirové krize téměř bez příjmů. Rezervy jim došly a budou potřebovat ještě další prostředky, uvedla agentura Reuters.

Britský premiér Boris Johnson v pondělí představil plán postupného uvolňování koronavirových restrikcí v Anglii. Bude se odehrávat ve čtyřech etapách vždy s rozestupem pěti týdnů. Pozvolné rušení koronavirové uzávěry umožnila podle Johnsona mimo jiné úspěšná očkovací kampaň.

Britští rekreanti budou vědět více 12. dubna, kdy vláda zveřejní podrobnosti k cestování. Londýn ale už sdělil, že zákaz většiny mezinárodních cest vydrží nejméně do 17. května.

Akcie společnosti easyJet v reakci na tyto zprávy posilovaly i o devět procent. Akcie IAG, což je majitel aerolinek British Airways, přidaly 6 %, akcie irských aerolinek Ryanair pak 3 %. Akcie Tui rostou v systému Xetra o 2,7 %.

Vývoj akcií easyJet za poslední 3 dny:

easyJet akcie Británie restrikce  

Postupný plán na uvolnění restrikcí pro Anglii v pondělí odpoledne představil Johnson v parlamentu. V březnu se podle plánu otevřou školy či se umožní setkávání více lidí.

Zákaz mezinárodního cestování potrvá nejméně do 17. května, přesnější postup ohledně cestování chce kabinet zveřejnit 12. dubna. S příjezdem britských turistů bez nutnosti karantény však musí souhlasit i vlády v cílových destinacích.

Poslední fází postupného uvolňování bude 21. června 2021 otevření klubů a povolení hromadných akcí - ačkoliv britská vláda opakovaně zdůraznila, že uvolňování se bude řídit aktuálními statistikami, nikoliv kalendářem.

Po pondělním představení plánu britské vlády na postupné uvolnění koronavirových restrikcí ve Spojeném království prudce stoupnul také počet rezervací mezinárodních dovolených. Největší britský pořadatel zájezdů TUI Group přes noc zaznamenal navýšení poptávky po zahraničních dovolených o 500 procent.

Britové podle EasyJetu nejraději volili přímořské destinace, jako jsou Málaga, Alicante či Palma de Mallorca ve Španělsku, Faro v Portugalsku a řecká Kréta. Nejčastěji si dovolenou rezervovali na srpen, následovaný červencem a zářím. Na stránkách TUI si lidé vybírali nejčastěji Řecko, Španělsko a Turecko, a to obzvlášť od července dále.

Zdroje: ČTK, Patria.cz, Google Finance, CNBC

 
 

Čtěte více:

Boeing dodal první letadlo 737 MAX od zrušení zákazu
09.12.2020 10:39
Americký výrobce letadel Boeing v úterý dodal první stroj 737 MAX od l...
Aerolinky Air France-KLM loni prodělaly přes sedm miliard eur
18.02.2021 8:58
Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM vloni proděla...
Boeing po problému s motorem doporučil nepoužívat některá letadla
22.02.2021 10:54
Americký výrobce letadel Boeing doporučil aerolinkám, aby zatím nepouž...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI
11:39Růst HDP Japonska v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady
10:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:45FX Strategie: Klid na koruně a eurodolar pod tlakem globálních vlivů  
10:18UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2637445276
10:09UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:00Google a Blackstone zakládají společný neocloud, který poběží na čipech od Googlu
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
17:00KARO Leather a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC