Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Primoco bude letos v černých číslech a potřebuje růst. Jdeme si pro peníze na novou výrobu v Písku i technologie, říká Ladislav Semetkovský

29.04.2021 13:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV, který je jedním z vůbec prvních emitentů na trhu START pražské burzy, teď investorům nabízí nové akcie. Spoluzakladatel firmy Ladislav Semetkovský hodlá výnos z prodeje dalších akcií investorům v očekávané výši až 170 milionů korun použít na nový výrobní závod přímo na letišti v Písku, které Primoco koupilo, a na nové technologie. 

„Ten cíl, proč si jdeme pro nové finance, je zahájit přípravu výstavby nového závodu na letišti v Písku – Krašovicích, jsou tam určité vývojové náklady a samozřejmě chceme mít dostatečnou kapitálovou rezervu v hotovosti. Naše společnost nebyla nikdy financována pomocí dotací nebo bankovních úvěrů. Byla financována vždy ze zdrojů našich, hlavních akcionářů,“ říká zakladatel a CEO Primoco Ladislav Semetkovský.

Nové akcie Primoco UAV je možné v rámci veřejné nabídky upisovat ve dvou kolech. První kolo končí 2. května  a je určeno pouze pro stávající akcionáře. Ti tak mohou uplatnit své přednostní právo k nákupu a získat tak nové akcie na ceně 240 korun za kus. Ve druhém kole, které se uskuteční mezi 3. a 17. květnem 2021 pak budou moci upisovat nové akcie všichni investoři v cenovém rozpětí 260 až 360 korun za akcii. 

Letos by mělo Primoco podle Ladislava Semetkovského dosáhnout kladný zisk EBITDA s tím, že při současné konfiguraci je Primoco schopné si na sebe vydělat už při 6 prodaných letounech ročně. Už loni přitom Primoco prodalo 9 letounů několika zákazníkům a nebýt dřívějších nákladů na certifikace, černá čísla by dle Semetkovského byla už loni. „Pro letošní rok jsme si dali cíl tržeb na úrovni 300 milionů korun a umořit veškeré historické daňové ztráty. Budeme připraveni vyplácet v budoucnosti dividendy a meziročně násobně růst,“ uvádí Semetkovský. Jak vidí nejbližší roky? „Můj osobní cíl je pokořit hranici tržeb na úrovni jedné miliardy korun a v tom střednědobém plánu souvisejícím s výstavbou továrny v Písku je výroba 250 letounů ročně, to znamená řádově jeden letoun denně, a samozřejmě prodat,“ říká.

Po emisi dalších akcií by free float Primoca na trhu START pražské burzy měl narůst ze současných zhruba 6 na 13 procent. Proč o úpisu akcií uvažovat pohledem Ladislava Semetkovského? „Primoco nabízí hotový, certifikovaný produkt s velmi omezenou celosvětovou konkurencí. Každý investor, který má rád technologie, který má rád letectví a má možnost podívat se za horizont 3 – 5 let, kam bezpilotní letectví poroste, tak i ty výsledky v posledních týdnech a měsících na burze ukazují, že může jít o násobky té současné pořizovací ceny,“ uzavírá. 



 
 
 
 
 

Čtěte více:

Primoco znásobilo tržby nad 30 milionů korun, chystá doplňkovou emisi akcií na svůj růst a snižuje lot na burze
01.03.2021 8:56
Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE loni utržil 30,78 mi...
Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV vstupuje na trhy Perského zálivu
15.03.2021 11:10
Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV udělal důležitý krok k ...
Primoco vydá víc akcií, peníze z úpisu chce použít na rozšíření letistě v Písku
09.04.2021 9:06
Český výrobce dronů Primoco UAV hodlá vydat více než 655.000 akcií. Em...
Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
19.04.2021 8:48
Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV dnes zahájil nabídku ce...
Novinky z trhu START: Blíží se jarní START Day a Primoco upisuje nové akcie
22.04.2021 11:37
Letošní první úpis na trhu START pražské burzy obstará výrobce bezpilo...
START Day živě: Primoco nabízí další akcie. Co nového v Pilulce a u dalších emitentů?
27.04.2021 13:00
První letošní START Day a s ním novinky od všech emitentů na trhu STAR...

Aktuální komentáře
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD