Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chystaná konsolidace je podle rozpočtové rady nedostatečná, dluhová brzda zasáhne již v roce 2024

Chystaná konsolidace je podle rozpočtové rady nedostatečná, dluhová brzda zasáhne již v roce 2024

03.06.2021 10:22
Autor: ČTK

Plánovaná konsolidace veřejných financí tak, jak ji chystá ministerstvo financí, je nedostatečná. Výpočty Národní rozpočtové rady totiž ukazují, že dosažení tzv. dluhové brzdy ve výši 55 procent HDP nastane pravděpodobně již v roce 2024. Navíc jsou přijímána a navrhována další daňová a výdajová opatření, která dodatečně zvyšují již existující nerovnováhu veřejných financí, což je podle rady nezodpovědné. Konsolidaci nebude možné uskutečnit pouze omezováním veřejných výdajů a bude nutné i významně zvýšit zdanění. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes Národní rozpočtová rada (NRR) zveřejnila.

"Ministerstvo financí navrhuje deficit státního rozpočtu pro rok 2022 ve výši 390 miliard a pro následující dva roky počítá s deficity 370 a 343 miliard . To při očekávání mírně přebytkového nebo vyrovnaného hospodaření dalších součástí veřejných rozpočtů povede k meziročnímu zlepšování strukturálního salda o 0,5 procenta HDP, tedy pouze v minimálním rozsahu vyžadovaném aktuálním zněním zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. NRR se však domnívá, že vzhledem k očekávanému ekonomickému oživení a vysoké dynamice růstu dluhové kvóty je toto tempo nedostatečné," uvedla rada.

Navíc jsou podle rady přijímána a navrhována další daňová a výdajová opatření, která dodatečně zvyšují již problém veřejných financí. Jako příklad rada uvedla plánované zvýšení přídavků na děti s dopadem 4,5 miliardy korun a navýšení daňového zvýhodnění na druhé a třetí dítě u daně z příjmů fyzických osob s výpadkem 2,1 miliardy korun nebo růst důchodů nad plánovanou zákonnou valorizaci. "NRR považuje tyto kroky v současné situaci veřejných rozpočtů za nezodpovědné," uvedla rada.

Rada zároveň upozornila, že podle mezinárodního srovnání je uvolnění rozpočtové politiky v Česku příliš masivní. "Mezinárodní měnový fond ve svém aktuálním ekonomickém výhledu predikuje, že pouze šest zemí EU v roce 2021 prohloubí svůj deficit ve srovnání s rokem předchozím. Jednou z těchto zemí je i ČR, přičemž rozsah zhoršení bude druhé nejvyšší po Estonsku. Pro rok 2022 je již pro všechny země EU kromě ČR a Estonska oproti roku 2020 očekáván nižší deficit veřejných financí," uvedla rada. V roce 2023 pak podle rady je výhled deficitu českých veřejných financí 5,6 procenta HDP po Rumunsku druhý nejvyšší deficit v rámci EU. "Toto pořadí si ČR udrží i v letech 2024 až 2026," upozornila rada.

Konsolidaci veřejných financí, která by měla za cíl snížit strukturální deficit k jednomu procentu HDP, nebude přitom možné provést podle rady jen omezováním veřejných výdajů. "Bude nutné přistoupit i k ne nevýznamnému zvýšení daňové zátěže, a to ať už v podobě zvyšování daňových sazeb, nebo úpravou jiných konstrukčních prvků daně," uvedla rada. Strukturální deficit je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. Podle dubnové prognózy MF letos stoupne na 6,5 procenta z loňských 2,7 procenta HDP.

Uvažované rušení daňových výjimek, o kterém mluví ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), podle rady jen povede ke zvyšování daňové zátěže. "Redukce různých osvobození od daně, odpočtů od základu daně, slev a dalších konstrukčních prvků ve svém důsledku zvyšuje průměrnou daňovou sazbu, a to buď všeobecně, nebo pro specifické skupiny poplatníků. Dále je nutné uvést, že rozsah daňových výdajů ve veřejných rozpočtech je sice na první pohled značný, ale vesměs se jedná o prvky plnící důležité sociální a stimulační funkce," upozornila NRR.

Veřejné finance letos skončí podle odhadů ministerstva financí ve schodku 8,8 procenta HDP. Loni deficit veřejných financí činil 6,2 procenta HDP. Podle rady to znamená zhoršení strukturálního deficitu, který je očištěný o vliv hospodářského cyklu bilance, a nárůst dluhové kvóty. Zároveň podle dubnových odhadů ministerstva financí by měl celkový veřejný dluh stoupnout z loňských 38,1 procenta HDP na letošních 44,8 procenta HDP. V roce 2022 by měl činit 48,2 procenta. V roce 2024 by se zadlužení Česka mělo podle plánů MF dostat na 52,8 procenta HDP.

Rada zároveň odhadla, že by měla zpomalovat rychlost růstu schodku státního rozpočtu v letošním roce. Ten ke konci května stoupl na 255 miliard korun. Pomoci by tomu mělo oživení ekonomiky, s tím související lepší výběr daní a útlum programů na podporu ekonomiky. Jednorázová opatření jednoznačně spojená s epidemií ale podle rady přispěla ke schodku pouze kolem 60 miliard korun.


Čtěte více:

Smršť pozitivních doporučení na finanční akcie: Jak vidí analytici Komerční banku, Erste, Monetu a VIG?
03.06.2021 5:53
Nová investiční doporučení, převážně nákupně laděná, přicházejí v posl...
Nejvlivnější ženy Česka podle Forbesu: Schillerová, Jourová, Bradáčová, Kellnerová, desítku uzavírá nově Kutnarová z DEK
03.06.2021 8:53
Nejvlivnější ženou Česka podle časopisu Forbes zůstala ministryně fina...
Evropa po datech z Číny míří k pozitivnímu ránu, mBank vydala nové doporučení pro české tituly
03.06.2021 8:54
Evropské akciové trhy nejspíše budou následovat pozitivní sentiment no...
Rozbřesk: Rekordní zpoždění dodávek, inflace sílí, eurodolar u 1,22. Co na to v červnu ČNB?
03.06.2021 9:15
Více než dvě třetiny účastníků naší konference z řad velkých korporátn...

Váš názor
 • NRR
  03.06.2021 13:58

  Panáčci z národní rozpočtové rady sedící v různých důležitých institucích, kteří nikdy nepracovali v soukromém sektoru a vždy žijících z daní, přišli na to, že nebude stačit šetřit , ale že budeme muset zvýšit daně. Co kdyby se museli pak uskromnit i oni? Nejsou tím náhodou ve střetu zájmů? Proč není v radě i někdo, kdo ví jak se peníze vydělávají a ne jen že sedí v instituci a o výplatním termínu jen čekají s nataženou rukou...?
  qwer
 • ANO ukradneme vaše uspory
  03.06.2021 12:37

  prostě jasný fakt a tečka, tato sebranka prostě dovedla stát k bankrotu a už je celkem fuk zda to budeme s novou levičáckou sebrankou platit přes daně nebo přes inflaci tak hlavně si nezapomente spořit na duchod se směšným výnosem 0,38% při 5% inflaci, v čr prostě chce být většina oveček chudá :o)
  Mike
  • Re: ANO ukradneme vaše uspory
   03.06.2021 13:10

   Kde jsou ty časy, kdy byla největší bankovkou v Československu 100 Kčs a v peněžence cinkaly petihaléře :-).
   oupv
   •  
    03.06.2021 13:49

    Tak to jako bacha. Pětihaléře stále existují. Támhle jsem viděl onehdá cenovku 99,95 Kč.
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     03.06.2021 14:08

     Píšu o cinkani v peněžence....
     oupv
    •  
     03.06.2021 14:06

     u pokladny bych trval na vraceni do halere :)
     Ai-kun
 • Naopak, je to geniální
  03.06.2021 10:34

  Prostě se bude přidávat důchodcům, učitelům, atd. a ti to vrátí na daních. A čím více se jim přidá, tím více přijde zpět do rozpočtu na daních. Když učitel bude brát plat neurochirurga a jezdit v novém Mercedesu, tak co se stane? No DPH se vybere! A to jde kam? Do státního rozpočtu! Lidi, proberte se, je to vlastně geniální.
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Naopak, je to geniální
   03.06.2021 12:07

   a co myslíš, dal by si Babiš na takto důležitou pozici, na které sedí naše tetka někoho schopného, který by byl schopen těm nesmyslům co Babiš předvádí argumentovat? asi ne, on potřebuje jednodušší a hlavně kejvací ovce a to paní Šilerová splňuje na 100 %....ani se nedivím Pilnému, že se s ANO a Babišem rozešel....
   abc1
   •  
    03.06.2021 13:45

    Normálně jsem si musel dát dvě piva v poledne na sluníčku a zapřemýšlet, jestli ekonomiku můžou táhnout učitelé, benga a důchodci. Předpokládám, že když si dám na sluníčku ještě pár pivek a dostanu úpal, tak v deliriu budu řvát: "No jasně!"
    Ten, který tančí s papoušky
   •  
    03.06.2021 12:32

    Chtěl sem se zmínit o Pilném, ale vidím, že to tam máš o))
    Velkamedvědice
  • Re: Naopak, je to geniální
   03.06.2021 10:43

   Jako příklad, jak to je geniální: No podívejte do Řecka, Venezuely, atd. Nobelovka čeká!
   Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
27.07.2021
11:07Regulace srazily čínské akcie nejníže za osm měsíců
10:27Intel chce zpět na vrchol, pomoci mu má výroba pro Amazon a Qualcomm
10:23Jak lidé reagují na nečekané bohatství
9:04Rozbřesk: Horší Ifo i tuzemská podnikatelská nálada
8:53Po dalším čínském výprodeji se dívají dolů i evropské futures. Česká vláda schválila memorandum s ČEZ o továrně na baterie  
8:21Čtvrtletní zisk Tesly poprvé na hranicí miliardy dolarů. Silný prodej elektroaut zvedl marže
6:01Botox za bitcoin
26.07.2021
22:01Nezlomná Wall Street  
17:16Čína odpoledne přestává dusit sentiment na trzích, akciím se však do plusu nechce  
16:24Stát a ČEZ asi podpoří memoradem Gigafactory. První investice má být 52 miliard korun
16:02Sumner: Nepřivolávejme recesi špatnými cíli pro monetární politiku
13:58Týdenní výhled: Lákadlem výsledky skupiny FAAMG a Tesly s bitcoiny. Fed dál debatuje  
12:02Horší podnikatelská nálada v Německu, vrací se strach z možného lockdownu
11:33Čína utažením regulace pokazila start do nového týdne  
11:15Velmi bohatí lidé investují jinak
10:34Důvěra v české ekonomice klesá. Pesimističtější jsou i spotřebitelé, nepomáhá strach z inflace, říká Petr Dufek
10:18UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
10:16ECB ruší omezení pro odměny akcionářům. Může to odemknout dividendu Erste
9:51Čtvrtletní ztráta Ryanairu vzrostla, firma však zlepšila výhled
9:37Havlíček a Babiš v Temelíně: Dostavba o jeden či dva bloky by mohla následovat ve 40. letech po bloku v Dukovanech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
Advanced Micro Devices Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Alphabet Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Apple Inc (06/21 Q3, Aft-mkt)
Boston Scientific Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
CRISPR Therapeutics AG (06/21 Q2)
Deutsche Boerse AG (06/21 Q2, Aft-mkt)
DTE Energy Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
Enphase Energy Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Games Workshop Group PLC
General Electric Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
IQVIA Holdings Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Microsoft Corp (06/21 Q4, Aft-mkt)
MSCI Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
QuantumScape Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Raytheon Technologies Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Rockwell Automation Inc (06/21 Q3, Bef-mkt)
Starbucks Corp (06/21 Q3, Aft-mkt)
Visa Inc (06/21 Q3, Aft-mkt)
Waste Management Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
3:00Logitech International SA (06/21 Q1)
7:00Randstad NV (06/21 Q2)
12:00Centene Corp (06/21 Q2)
12:00United Parcel Service Inc (06/21 Q2)
12:30Xerox Holdings Corp (06/21 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
18:00ASM International NV (06/21 Q2)
22:05Mondelez International Inc (06/21 Q2)
22:05Stryker Corp (06/21 Q2)