Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývoz z Německa v říjnu překvapivě vzrostl o 4,1 procenta, nejvíce za rok

Vývoz z Německa v říjnu překvapivě vzrostl o 4,1 procenta, nejvíce za rok

09.12.2021 10:31
Autor: ČTK

Objem vývozu z Německa v říjnu po očištění o sezonní a kalendářní vlivy vzrostl proti předchozímu měsíci o 4,1 procenta na 117 miliard eur (2,6 bilionu Kč), a to navzdory přetrvávajícím problémům s dodávkami ve zpracovatelském průmyslu. Informoval o tom dnes německý statistický úřad. Růst překonal odhady analytiků a je nejvyšší za více než rok. Nečekaný růst zaznamenal také dovoz, který se zvýšil o pět procent na 104,5 miliardy eur.

Dovoz v předchozích dvou měsících oslaboval. Vývoj dovozu za měsíc září statistický úřad mírně revidoval směrem vzhůru na růst o 0,4 procenta. Přebytek obchodní bilance za říjen se snížil na 12,5 miliardy eur z revidovaných 12,9 miliardy eur v září.

Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že vývoz vzroste o 0,9 procenta a dovoz o 0,4 procenta. Obchodní bilanci pak odhadovali na 13,4 miliardy eur.

Nárůst exportu patrně podpořila skutečnost, že se automobilový průmysl snažil dohnat předchozí prostoje, poznamenal hlavní ekonom společnosti Bankhaus Lampe Alexander Krüger. S ohledem na nejistotu, kterou způsobuje pandemie covidu-19, a logistiku dodávek, další výrazné změny neočekává.

"Pokud budou materiály opět proudit v dostatečném množství, budou podniky schopny zpracovat své nevyřízené objednávky," uvedl hlavní ekonom VP Bank Thomas Gitzel. Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) očekává, že vývoz v letošním roce vzroste o 7,5 procenta a v příštím roce o sedm procent.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem. Ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) Německa vzrostl o 1,7 procenta. Tempo růstu se tak snížilo ze dvou procent v předchozím čtvrtletí.


Čtěte více:

S talenty nejlépe zachází Švýcarsko, Česko si polepšilo na 37. pozici
09.12.2021 8:44
V letošním žebříčku, který hodnotí schopnost zemí vychovat, přilákat a...
Cena emisních povolenek vystoupila na rekordních více než 90 eur za tunu
09.12.2021 8:48
Cena emisních povolenek v Evropské unii včera vystoupila na rekordních...
Evropa míří k růstovému zahájení obchodování
09.12.2021 8:51
Evropské akciové trhy zřejmě zahájí čtvrteční seanci mírným růstem, fu...
Rozbřesk: Německý i český říjnový průmysl nastavily laťku výš, než jsme čekali, konec roku nemusí být tak špatný
09.12.2021 9:08
Říjnový výkon průmyslu v Česku i v Německu v zásadě přinesl pozitivní ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.11.2025
15:00The Economist: Honba za superinteligencí a svět změněný AI, za kterou nikdo neplatí
10:19Víkendář: Čím se liší lepší a horší centrální banky?
15.11.2025
14:52Ambiciózní Musk a raná fáze AI cyklu
9:55Víkendář: Vysoká inflace posledních let a „nadřazenost“ jejího cílování
14.11.2025
22:04Americké akciové indexy pod tlakem medvědů  
17:24Jeden z největších monetárních „experimentů“ historie
17:09Footshop a.s.: Zveřejnění finančních výsledků za Q3
15:50Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla z 39 na 15 procent
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné
11:36UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
11:16Akcie se dostaly pod tlak obav z Fedu a valuací  
11:01Britská rozpočtová nejistota: Reevesová ustupuje od daňových plánů, trhy reagují výprodejem
10:51MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu mimořádné dividendy 4 Kč na akcii
10:49Moneta schválila vyplacení mimořádné dividendy 4 koruny na akcii
10:32Bitcoin padá pod 97 tisíc USD. Nucené likvidace za miliardu dolarů
10:04Amazon s Microsoftem jdou proti Nvidii. Podporují zákon omezující vývoz čipů do Číny
9:54Siemens Energy zvyšuje projekce díky AI a silné poptávce, akcie přidaly přes 12 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data