Aktualizováno Říjnový výkon průmyslu v Česku i v Německu v zásadě přinesl pozitivní překvapení. Nejvíce zasažená odvětví v čele s výrobci automobilů již nezaznamenala další propad produkce, ale naopak lehké oživení. Nehledě na horší podnikatelské nálady se v říjnu výroba v sektoru automotive v Česku zvýšila o 5,5 % a v Německu dokonce o více než 12 %. I když sezónně očištěné statistiky vypadají o něco hůře, jsou první tvrdá čísla z průmyslu za čtvrtý kvartál dobrou zprávou. Listopadová výroba automobilek pravděpodobně bude již o něco lepší a negativní dopad průmyslu na celou ekonomiku ke konci roku nebude tak dramatický, jak jsme se původně báli.

Nově odhadnutý nowcast pro německou ekonomiku počítá dokonce v tuto chvíli pro čtvrtý kvartál s lehkým růstem ekonomiky (+0,2 % qoq), což by byl vzhledem k výrazné covidové vlně a problémům s výpadky v subdodávkách nakonec velice slušný výsledek.Navíc v případě české ekonomiky v říjnu překvapily pozitivně i služby, na které zatím nijak výrazně nedolehla poslední vlna pandemie. Reálně rostly tržby ve službách v říjnu o více než procento, a to zejména díky dopravě. Pozitivně ovšem dál přispívaly i hotely a restaurace. Z jejich pohledu bude bezesporu listopad a značná část prosince horší, i tak ovšem celkově služby asi přispějí k HDP také pozitivně.
Nejčernější scénáře počítající s výraznějším poklesem českého HDP na konci roku (na které ještě před měsícem ukazoval náš český nowcast) se tak zatím nenaplňují. A pozitivně tak ve finále může být překvapena i ČNB, jejíž listopadová prognóza počítá s poklesem HDP ve čtvrtém kvartále o více než 1 %.
*** TRHY ***
Koruna
Česká měna se drží bez výraznějších domácích impulsů v okolí 25,45 EUR/CZK. Koruna zatím nebyla schopna ocenit relativně pozitivní zprávy ohledně nové varianty omikron ani o něco slabší americký dolar. Částečně proto, že se polská centrální banka rozhodla zvýšit méně úrokové sazby a pod tlak se dostal sousední zlotý.
Zahraniční forex
Dolar pravděpodobně na vlně lepších zpráv ohledně varianty omikron začal lehce ztrácet a posunul se viditelně na 1,13 EUR/USD.
Polská centrální banka nakonec včera zvýšila hlavní úrokovou sazbu jen o nutné minimum, tj. o 50 bazických bodů. Pro krátkodobý vývoj zlotého je však horší, že komentář k rozhodnutí NBP je poměrně umírněný. NBP se v něm přitom nikterak nezavazuje k dalšímu utahování měnové politiky, přičemž avizuje, že v příštích rozhodnutích bude myslet na (udržitelnost) růstu a trh práce.
Ropa
Ropa WTI i včera posílila o téměř 1 procento a obchodovala se tedy okolo 72,60 USD za barel, což je jednoznačným zlepšením oproti minulému týdnu, kdy obavy z verze Omicron poslaly barel ropy až k 62,48 dolarům za barel. Severomořská ropa Brent si taktéž připsala 0,7 % a i ta vzrostla na 75,99 USD za barel.