Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Rusko stahuje firmy kótované ve světě skrze GDR zpět domů, konec v Londýně již chystají EN+ a Tatněft

    Rusko stahuje firmy kótované ve světě skrze GDR zpět domů, konec v Londýně již chystají EN+ a Tatněft

    19.04.2022 18:15, aktualizováno: 19.4. 18:51
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Ruský prezident Vladimir Putin nařídil delisting GDR ruských firem ze světových akciových burz. Firmy budou mít dle zprávy agentury Reuters na tento krok pět dní od okamžiku efektivnosti normy. Londýnská burza, kde je GDR ruských firem listováno vícero, už v předchozím měsíci pozastavila s těmito papíry obchodování pod tlakem sankcí. Jako první oznámily konané kroky k odchodu svých GDR z londýnské burzy hydroenergetická skupina EN+ a energetický kolos Tatněft.

    Ruské firmy zahajují přípravy na stažení svých GDR ze zahraničních burz už nyní na příkaz Moskvy, který byl vydán o víkendu. Ruské firmy mají zahraniční cenné papíry konvertovat na domácí v zájmu omezení kontroly zahraničních subjektů/investorů nad ruskými podniky.

    Už v úvodu března londýnská burza pozastavila obchodování s GDR ruských společností včetně EN+, Rosněfti, Sberbank či Gazpromu. Stalo se tak poté, co ceny padly na rekordní minima po vyvolání ruské invaze na Ukrajinu, nazvané „zvláštní vojenskou operací“ dne 24. února. Země Západu následně začaly vůči Rusku uplatňovat stupňující se ekonomické sankce.

    GDR reprezentují akcie zahraniční firmy, které jsou skrze GDR obchodovány na daném lokálním, z pohledu Ruska zahraničním trhu. Investoři skrze GDR mohou obchodovat akcie cizí firmy v domácím časovém pásmu a na domácím trhu.

    Firmy mají dle nové ruské normy dostat pět dní od okamžiku efektivnosti opatření na ukončení svých GDR. Jim podkladové akcie neponesou dále hlasovací práva či nárok na dividendu. Podle Reuters opatření technicky povede k ziskům části ruských firem i globálních bank jako emitentů těchto GDR z důvodu smluvních klauzulí ohledně zrušení těchto GDR.

    Nová ruská norma nemá zasáhnout reálná IPO ruských firem na zahraničních trzích, jako jsou například primární úpisy akcií Yandex nebo TCS Group, píše dále Reuters.

     

    Čtěte více:

    Damodaran: Twitter není národní poklad, který musí být zachráněn za každou cenu. A jde hlavně o Teslu
    19.04.2022 10:57
    V tuhle chvíli je veškerá diskuse kolem Twitteru hlavně diskusí politi...
    Týdenní výhled: Agresivnější přístup Fedu se upevňuje. Snižují se výhledy pro ekonomiky
    19.04.2022 13:21
    Zkrácený povelikonoční týden nabídne dubnové indikace aktivity z průmy...
    Technologicko finanční cykly a nejoblíbenější investiční pozice současnosti
    19.04.2022 17:49
    Z hlediska cyklu se akcie obvykle dělí na defenzivní a cyklické. Tedy ...

    Váš názor
    •  
      19.04.2022 20:49

      A s mými papírky se stane co, když můj brooker nemá MOEX ??
      Dicky
      •  
        20.04.2022 8:19

        Já mám GDR Gazpromu, ale nečekám, že bych za to cokoliv v životě viděl. Holt jsem měl prodat za 11 vdolků na podzim s 80% ziskem. Takhle je to -100% :D
        netix
    • Redakce
      19.04.2022 20:23

      GDR je German Democratic Republic, pokud máte pro zkratku jiný význam, bylo by vhodné jej uvést :-) GDR (globální depozitní certifikáty) https://www.patria.cz/slovnik/38/gdr-globalni-depozitni-certifikaty.html
      oh171.
    •  
      19.04.2022 20:05

      Takže Rusové na zahraničních trzích zkonfiskují cenné papíry (GDR) svých společností, ale bude jim umožněno vydat cenné papíry jiných ruských společností. To jako fakt?
      Berounskej
      •  
        19.04.2022 20:07

        Taky jsem to tak pochpil z popisu. To je nějaké divné...
        karel777
        •  
          21.04.2022 15:25

          Tak tomu teda nerozumím, já jsem pochopil, že Rusáci je chtěj vyměnit za papíry, které se budou obchodovat u nich a oni budou mít přehled. Ale nějaký globální banky to ukradnou lidem, vůbec tomu nerozumím...(podle nějaký klauzule ve smlouvách...
          hfosna
    Aktuální komentáře
    30.07.2026
    18:24AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala
    13:36Britská centrální banka drží sazby, přibývá ale hlasů pro jejich zvýšení
    13:01Microsoft smetl pochybnosti ze stolu a jasně ukázal, jaký přínos mají investice do AI  
    11:43Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    11:26Česká ekonomika po slabším začátku roku znovu nabírá tempo
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  
    10:59Stellantis se vrátila k zisku. Obrat táhne Severní Amerika, Evropa dál zaostává
    10:48Dlouhodobý investiční produkt láká čím dál více Čechů. Za dva a půl roku do něj vložili přes 12 miliard korun
    10:39BMW doplácí na krizi v Číně. Zisk automobilky se propadl o více než třetinu
    10:30Komerční banka překonala očekávání a zlepšila výhled. Hlavní výnosy však zůstávají pod tlakem  
    9:41Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 2Q 2026
    9:06Rozbřesk: Nový šéf Fedu Kevin Warsh pozorně sleduje reakce trhů na příchozí data.
    8:51I přes pokles čistého zisku Komerční banka překonala odhady a dividenda má dosáhnout 80 % zisku
    8:41Erste překonala odhady a zvýšila výhled. Do roku 2030 chce více než zdvojnásobit zisk na akcii

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    10:00DE - HDP, q/q
    11:00EMU - HDP, q/q
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m