Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oděvní skupina Inditex navýšila v prvním kvartálu tržby o 36 procent

Oděvní skupina Inditex navýšila v prvním kvartálu tržby o 36 procent

08.06.2022 10:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Čistý zisk španělské firmy Inditex, majitele obchodů s oděvy Zara, se v prvním finančním čtvrtletí zvýšil o 80 procent na 760 milionů eur, ale nedosáhl na očekávání trhu (797 mil. EUR). Zisk Ebitda naopak očekávání překonal a vyšplhal se až na 1,92 mld. EUR. Hospodaření podpořil růst tržeb, neboť spotřebitelé se po pandemii snaží doplnit si šatník, uvedla dnes firma. Akcie v Madridu rostou o necelá 4 %.

Čisté tržby za únor až duben stouply o 36 procent na 6,7 miliardy eur a překonaly očekávaných 6,24 EUR. Firmě se podařilo vyšší náklady kompenzovat růstem cen. Hrubá marže dosáhla 60,1 %, což je desetiletý rekord. V prvním fiskálním čtvrtletí roku 2019, tedy před pandemií, Inditex vykázal čistý zisk 734 milionů eur a tržby 5,93 miliardy eur

Společnost v březnu uvedla, že zvyšuje ceny své kolekce jaro/léto o střední jednociferná procenta. Ceny v Zaře jsou však od ledna nejméně o 10 % vyšší než byly loňské úrovně, uvedla UBS na základě údajů z webu na 12 trzích.

Pokračující oživení v Británii, Evropě a Spojených státech pomohlo firmě nahradit část ztracených tržeb v Rusku. Společnost v zemi po invazi na Ukrajinu uzavřela svých 502 obchodů. Bez zahrnutí mimořádných nákladů 216 milionů eur souvisejících s uzavřením obchodům v Rusku Inditex vykázal zisk 940 milionů eur. Rusko bylo podle počtu obchodů pro Inditex druhým největším trhem a v období od 1. února do 13. března se na celkovém růstu tržeb podílelo pěti procenty. 

Inditex zvládá inflaci díky obchodnímu modelu, který se zaměřuje na nákup oblečení z okolních trhů. Společnost také nedávno začala v některých zemích účtovat poplatky za vrácení zboží poštou, aby kompenzovala rostoucí náklady na dopravu. Zara má větší cenovou sílu než konkurenti na masovém trhu. Inditex tak překonal i svého hlavního konkurenta H&M. Tržby této švédské oděvní společnosti za první tři měsíce finančního roku činily 5,1 miliardy USD, upozornila agentura Reuters.

Kromě řetězce Zara, který se na celkových tržbách Inditexu podílí 71 procenty, vlastní firma také značky Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius či Oysho. Firmu založil Amancio Ortega, který teď patří mezi nejbohatší lidi světa. První prodejnu Zara otevřel Inditex v roce 1975 ve španělském městě La Coruňa. V prosinci 1988 podnik zahájil prodej mimo Španělsko, a to v Portugalsku. V České republice začala firma působit v roce 2001. Podnik má více než 6400 obchodů v téměř stovce zemí.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, Patria


Čtěte více:

Walmart zklamal na zisku. Uvádí problémy v dodavatelských řetězcích a vyšší mzdové náklady
17.05.2022 14:05
Zisk společnosti Walmart za první čtvrtletí nedosáhl na očekávání Wall...
Snap po snížení prognózy tržeb padá o 30 procent. Táhne s sebou dolů celý sektor
24.05.2022 12:51
Akcie provozovatelů sociálních sítí po výsledcích Snapu míří ke ztrátě...
Polská Allegro, vlastník webu Mall.cz, zvýšila čtvrtletní tržby o 15 procent
26.05.2022 13:02
Polská obchodní skupina Allegro zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 15...
Výsledky Nvidia nevyhnutelný pád nenaznačují, to nejlepší v rámci cyklu máme ale za sebou
26.05.2022 13:44
Když jsme se v dubnu načas loučili s jednou ze stálic našich investičn...
Investice a pandemická omezení snížila čistý zisk Alibaby za čtvrtý kvartál o 59 procent
26.05.2022 16:02
Čínské společnosti Alibaba Group klesl za čtvrté čtvrtletí finančního ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2025
5:52Kaplan: Na vrcholu celně inflační nejistoty
16.06.2025
18:05Ztráta amerického bezpečného přístavu – co o ní říkají rizikové prémie na „bezrizikovém“ aktivu
17:16Páteční nervozita je pryč. Na akciových trzích se po víkendu znovu nakupuje, zatímco ropa padá  
16:50Japonské dluhopisy hýbou světem. Trh v USA ovlivňují nejvíce za posledních pět let
14:21Ustála Čína americká cla? Maloobchodní tržby v květnu rostly nejvíce od roku 2023
12:43M2C upsala akcie za 280 Kč, burzovní debut proběhne 20. června
12:38Týdenní výhled: Efekt konfliktu Izrael–Írán odeznívá, Fed sazby nezmění  
11:31Čína hodlá zrušit cla pro téměř všechny africké země, píše Le Monde
11:19V Česku se loni postavilo 30 tisíc bytů, o 20 procent méně než v roce 2023
10:45Ochlazení paniky na akciových trzích v USA  
9:58Ceny v průmyslu v květnu opět meziročně klesly a v dalších odvětvích rostly
9:03Rozbřesk: Míra eskalace íránského konfliktu rozhodne o cenách ropy i ekonomických dopadech
8:55Z automobilky do módy: De Meo opouští Renault, míří do Keringu
8:49Colt CZ Group dle SZ usiluje o podíl v jediném českém výrobci nitrocelulózy, Luca de Meo odchází z Renaultu a futures jsou po pátečním výplachu opět zelené  
6:02AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m