Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trafigura: Evropa se může tuto i příští zimu vyhnout nedostatku plynu

Trafigura: Evropa se může tuto i příští zimu vyhnout nedostatku plynu

23.11.2022 13:36
Autor: ČTK

Evropa by se díky mírnému počasí posledních týdnů mohla vyhnout nedostatku plynu tuto i příští zimu. Řekl to dnes Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura, která je jedním z největších světových obchodníků s komoditami.

Jestliže bude obvyklé počasí a Rusko bude plyn i nadále posílat přes Ukrajinu, zásoby suroviny se v Evropě tuto zimu patrně sníží zhruba o dvě třetiny, řekl Weir. To znamená, že region bude schopen přečkat nadcházející zimní období a mohl by mít dostatečnou zásobu suroviny na to, aby se vyhnul krizi i v příštím roce.

"Pokud by tomu tak bylo, nemuseli bychom mít následující zimu tak velký problém, jak jsme se původně obávali," uvedl Weir na konferenci Commodities Asia Summit, kterou v Singapuru organizuje list Financial Times. "Všechno se teprve ukáže, ale já si myslím, že se podařilo zmírnit významný problém," dodal.

Teplejší počasí v severozápadní Evropě od října vedlo k prudkému poklesu cen plynu z rekordních úrovní z letošního léta. Region pokračoval v doplňování zásob a dovážel i další zkapalněný zemní plyn (LNG).

Podle Weira nastala situace, kdy má Evropa značné zásoby plynu. "Měli jsme velké obavy z cen energií, a ty se zmírnily," dodal.

Vládní činitelé a představitelé energetických společností už dříve varovali, že Evropě hrozí příští zimu akutní nedostatek plynu. V té době se očekává i vrchol celosvětové energetické krize. Rusko v podstatě zastavilo dodávky plynu do Evropy, což v regionu komplikuje doplňování zásob.

Ruská plynárenská společnost Gazprom by mohla od 28. listopadu začít snižovat dodávky plynu přes Ukrajinu do Moldavska. Zdůvodnila to tím, že Ukrajina zadržuje část plynu, který je určen Moldavsku. Ukrajinský provozovatel plynovodní soustavy to odmítl a obvinil Rusko, že používá energie jako zbraň. Ukrajina s Ruskem vede spory o tranzit plynu dlouhodobě, Ukrajinci měli už dříve vůči Gazpromu dluhy.


Čtěte více:

Německo má zásobníky plynu naplněné na 100 procent, oznámil síťový regulátor
15.11.2022 16:17
Německo má zásobníky zemního plynu naplněné na 100 procent. Dnes to oz...
Podcast MakroMixér nejen o energiích: Velké říjnové inflační čarování a nástup recese v Česku. Hostem ekonom ČEZ Pavel Řežábek
21.11.2022 8:52
Říjnová inflace v Česku překvapila razantním a nečekaným poklesem. Jed...
Cenový strop na zemní plyn by mohl energetickou krizi rozšířit a učinit z ní ještě krizi finanční, varuje EEX
22.11.2022 8:24
Plán Evropské komise (EK) navrhnout zavedení cenového stropu u zemního...
Německým firmám docházejí možnosti, jak ušetřit plyn, aniž by snižovaly výrobu, varuje Ifo
22.11.2022 10:55
Velká část německého průmyslu se již nebude moci vyhnout omezením výro...
EK navrhla strop na ceny plynu v klíčovém uzlu TTF v Nizozemí: 275 EUR/MWh pro kontrakty na následující měsíc
22.11.2022 16:41
Evropská komise (EK) dnes navrhla stanovit nejvyšší prodejní cenu plyn...

Váš názor
  •  
    23.11.2022 17:20

    Na Ukrajině se tranzitní paliva v trubkách sice nějak vstřebávaly už historicky, ale když se Ukrajina proti tomu ohrazuje, jistě je to pravda.
    Ullsperger
    •  
      24.11.2022 1:15

      Říkají Rusové a jejich nohsledi
      Velkamedvědice
Aktuální komentáře
18.09.2025
14:47Němečtí poslanci schválili rozpočet na letošní rok
13:59Roche kupuje za 3,5 miliardy dolarů firmu 89bio, cílí na léčbu obezity a nadváhy
13:58Britská centrální banka ponechala základní úrok na 4,00 procenta
13:33Nvidia investuje pět miliard dolarů do Intelu. Společně budou vyvíjet čipy pro PC a datová centra
11:42Závod mezi Novo Nordiskem a Eli Lilly o nejúčinnější pilulku proti obezitě nabírá na intenzitě
10:56Rohlik Group zvýšil hrubý zisk o 38 procent, provozní ztráta klesla na 1,54 mld. Kč
10:07Reakce na Fed byla negativní, ale trhy zřejmě ztráty rychle setřesou  
9:03Rozbřesk: Asertivní Fed bránící svoji nezávislost USD prospěl, viceguvernér ČNB Frait nevidí důvod snižovat sazby
8:35Trhy po snížení sazeb Fedu zamíří výše. Jaké výsledky ukázala COLT CZ Group?  
8:16Jakub Blaha ke COLT CZ Group po 2Q25: Slabší výkon palných zbraní kompenzován silnou muniční divizí a strategickou expanzí do energetických výbušnin  
7:45COLT CZ Group zvýšila zisk o polovinu a potvrzuje výhled. "Zásadní kroky posouvají skupinu na novou úroveň," říká Jan Drahota
17.09.2025
22:01Fed snížil sazby, trhy ale reagovaly vlažně  
22:00Komentář Jana Čermáka: Fed doručil jestřábí redukci sazeb
20:15Fed snížil sazby. Letos ještě dvakrát? Výnos dluhopisů klesá, eurodolar nad 1,1900, Wall Street v klidu
17:19Vysílá zlato klasický signál strachu?
17:19Co se očekává od výsledků Coltu?  
16:35Alibaba těží z domácího růstu AI sektoru, zatímco čínský regulátor omezuje Nvidii
15:00Traders Talk: Fed, zlato i čínské akcie. Kde hledat příležitosti?
13:57WTO: AI by mohla výrazně podpořit obchod, přináší však také rizika
13:23Švédská Verisure plánuje největší evropské IPO za poslední roky, vybrat chce přes 3 miliardy eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.