Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý dovozce plynu Uniper žádá pro svou záchranu dalších 25 miliard eur

Německý dovozce plynu Uniper žádá pro svou záchranu dalších 25 miliard eur

23.11.2022 17:25
Autor: Redakce, Patria.cz

K záchraně největšího německého dovozce plynu Uniper bude potřeba získat od spolkové vlády další pomoc, a to v objemu 25 miliard eur (609 miliard Kč). Podnik to dnes oznámil v tiskovém sdělení. Uniper se stal za nynější energetické krize jednou z nejviditelnějších korporátních obětí omezených dodávek ruského plynu, německá vláda se proto v září dohodla na převzetí firmy.

Uniper sdělil, že plánované zvýšení hotovostního kapitálu o osm miliard eur nebude ke stabilizaci firmy stačit a že potřeba bude získat dalších 25 miliard eur úpisem akcií. "Nové akcie bude moci upisovat pouze spolková vláda," uvedl ve sdělení Uniper. Dodatečný kapitál je zamýšlen na úhradu budoucích ztrát, napsala agentura Bloomberg.

“Kapiálová opatření dohodnutá s německou vládou ukončí pro naši firmu a naše zákazníky měsíce nejistoty," uvedl generální ředitel Klaus-Dieter Maubach. “Vládní podpora umožní Uniperu pokračovat v dodávkách plynu svým zákazníkům za podmínek smluvně dojednaných před válkou," sdělil.

Dodávky ruského plynu se zkomplikovaly, když Rusko letos v únoru vojensky napadlo Ukrajinu a Evropská unie v odvet přijala sérii protiruských sankcí. V červnu začalo Rusko omezovat dodávky plynovodem Nord Stream 1 vedoucím z Ruska do Německa po dně Baltského moře a později je zcela zastavilo. Dodavatelé plynu tak byli nuceni nakupovat plyn z jiných zdrojů, což znamenalo mimořádné náklady.

To je i příklad Uniperu, který kvůli nákupu náhradních dodávek za vysoké ceny vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku rekordní ztrátu 40 miliard eur (974 miliard Kč).

Uniper dodává plyn asi 40 procentům odběratelů v Německu. Před válkou na Ukrajině nakupoval zhruba polovinu plynu z Ruska. Německá vláda se v září dohodla, že koupí většinový podíl v Uniperu od jeho mateřské společnosti Fortum a posílí kapitál podniku.

Akcie Uniper v Xetra ztrácely kolem 17:00 SELČ více než 5 procent. V grafu je letošní vývoj:

2 

Zdroj: Bloomberg, ČTK? Patria.cz

 


Čtěte více:

Uniper prý po Gazpromu může chtít miliardy eur v odškodném. Německo mezitím diskutuje o znárodnění
14.09.2022 10:01
Největší německý dovozce ruského plynu Uniper zvažuje, že bude u švéds...
Dohoda o německém znárodnění Uniperu - už zítra?
20.09.2022 15:59
Německá vláda poskytne energetické společnosti Uniper další finanční i...
Německá vláda znárodní dovozce plynu Uniper. Chce zabránit kolapsu energetického sektoru
21.09.2022 10:06
Německá vláda se dohodla na převzetí společnosti Uniper, která je v Ně...
Čtyřicet miliard v červeném. Německý dovozce plynu Uniper vykázal rekordní ztrátu kvůli výpadku dodávek z Ruska
03.11.2022 10:16
Německý dovozce plynu Uniper vykázal za první tři čtvrtletí letošního ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.07.2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala
10:51PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
10:23Akcie znovu rostou, zatímco dluhopisy tlumí optimismus  
10:19Nezaměstnanost v ČR v červnu stagnovala na 4,8 procenta, přibylo volných míst
9:48Průmyslová výroba v Česku v květnu zrychlila meziroční růst na dvě procenta
8:55Rozbřesk: Potvrdí průmysl zlepšenou kondici ekonomiky?
8:48Kofola zachrání Bílinskou kyselku i Zaječickou hořkou. Uspěla ve výběrovém řízení o tradiční minerálky
8:44Akcie míří vzhůru i přes napětí s Íránem. SK Hynix přitahuje velký zájem a Kofola kupuje tradiční minerálky  
6:40Sohn: Google může být ke koupi, kvalita nyní jen zabírá místo v portfoliu
08.07.2026
22:01Akcie oslabily kvůli novému napětí mezi USA a Íránem, ropa prudce zdražila  
16:06Apple sází na americké čipy, Broadcom získal kontrakt za více než 30 miliard dolarů
16:04AI a pravidlo „v tom nejlepším přestat“
14:17L'Oréal, Nestlé či Mondelez. AI zrychluje vývoj šamponů či sušenek
12:19Investiční výhled na druhé pololetí: Strategie  
10:45Rotace pryč z nastoupaných techů, konec příměří s Íránem a další růst výnosů  
10:27PODCAST MakroMixér s Ondřejem Vaňkem: AI nahradí část expertů. Především ale prověří schopnost lidí se měnit
9:20Rozbřesk: Spotřebitele táhne rychlý růst reálné mzdy
8:53Trhy zahajují den v červeném po útocích USA na Írán, výsledky zveřejnily mmcité a Hardwario  
6:00Opční trh vysílá smíšené signály. Poptávka po zajištění proti poklesu sílí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m