Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dohoda o německém znárodnění Uniperu - už zítra?

Dohoda o německém znárodnění Uniperu - už zítra?

20.09.2022 15:59, aktualizováno: 20.9. 17:10
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Německá vláda poskytne energetické společnosti Uniper další finanční injekci zhruba 8 miliard EUR. Jde o součást znárodnění německého plynárenského gigantu. Informoval o tom dnes Uniper. Konečná dohoda ještě podle něj oznámena nebyla. Podle zdrojů Reuters i Bloombergu se tak stane ve středu. Většinovým vlastníkem Uniperu je finská utilita Fortum, ovládaná státem. Její akcie dnes na burze Nasdaq v Helsinkách rostly o více než 9 procent, pak bylo obchodování s nimi pozastaveno.

Kapitálovou injekci poskytne vláda skrze navýšení kapitálu výlučně ze strany německé vlády. Celkový balík půjček a akciového kapitálu použitého na stabilizaci Uniperu se tak vyšplhá na minimálně 29 miliard EUR. Berlín také koupí akcie hlavního akcionáře Uniperu, finského Fortumu.

Fortum mezitím ve vlastním sdělení uvedl, že jednání jsou ve finální fázi. Mezi diskutovanými body jsou prodej akcií, které v Uniperu drží Fortum, do rukou německého státu, vrácení finančních prostředků, které Fortum Uniperu poskytl a plánovaná kapitálová injekce Německa do Uniperu. 

Podle dřívějšího sdělení zdrojů Bloombergu počítá historická dohoda mezi vládou kancléře Olafa Scholze, Uniperem a jeho mateřskou společností Fortum mimo jiné s tím, že Německo odkoupí 78% podíl Fortumu v Uniperu a stane se tak plným vlastníkem německé firmy. Peníze, které vláda do utility naleje, jí prý pomohou se splátkou půjčky od Fortumu.

Uniper je největším německým dovozcem ruského plynu. Firma se ocitla v epicentru krize, kterou vyvolalo ruské rozhodnutí omezit dodávky plynu do Evropy v odvetě za sankce kvůli ruskému vpádu na Ukrajinu. Plyn si pak Uniper začal obstarávat na drahém spotovém trhu a propálil tam svoje zásoby hotovosti.

Na záchranném balíku se Uniper s vládou dohodl už v červenci. Berlín díky němu získal v Uniperu 30% podíl. Krize se ale prohloubila a tento záchranný program už nestačí, napsal Bloomberg. Nová dohoda by proto červencových záchranný program nahradila. 

Akcie Uniperu po dnešních spekulacích Bloombergu klesly až o 6,4 %, pak ale obrátily nahoru a rostly o zhruba 3 %. Firma letos přišla o zhruba 90 procent své tržní hodnoty.

Pětiletá výkonnost akcií Uniperu v systému Xetra do 18. září:

14

Kvůli záchraně Uniperu se dostává pod tlak i finská vláda. Do Německa totiž na záchranu Uniperu tečou peníze finských daňových poplatníků. Vládu finské premiérky Sanny Marin čeká dvojí hlasování o nedůvěře z podnětu všech opozičních stran. Pětičlenná vládní koalice je ale díky většině v zákonodárném sboru pravděpodobně ustojí.

Opozice vládu viní z podle ní nedostatečného dohledu nad většinovým podílem finského státu v utilitě Fortum. Požaduje také dodatečné informace o tom, kdo ve vládě minulou zimu schválil úvěry a záruky pro německou dceřinku Fortumu za 8 miliard eur.

Zdroje: Bloomberg, Reuters, Patria.cz

 
 

Čtěte více:

Energetická společnost Uniper požádala německou vládu o pomoc
08.07.2022 17:22
Německá energetická společnost Uniper, která je největším odběratelem ...
Uniper dostal od Gazpromu sdělení o nemožnosti plnit závazky kvůli zásahu vyšší moci
18.07.2022 16:30
Německá společnost Uniper, která je největším dovozcem ruského plynu d...
Německá vláda převezme v Uniperu 30procentní podíl, aby zabránila jeho pádu
22.07.2022 11:36
Německá vláda převezme ve společnosti Uniper zhruba 30procentní podíl,...
Energetický šok zařadil Uniper ke smutným rekordmanům v německé firemní historii. Firma prodělala přes 12 miliard eur
17.08.2022 11:24
Jednu z největších ztrát v historii německého korporátu představil něm...
Uniper prý po Gazpromu může chtít miliardy eur v odškodném. Německo mezitím diskutuje o znárodnění
14.09.2022 10:01
Největší německý dovozce ruského plynu Uniper zvažuje, že bude u švéds...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky
8:58Rozbřesk: Jestřábí ČNB a slabý dolar = nadále silná koruna
8:57Šéf KHNP rezignoval. Byl pod tlakem kvůli kritizované smlouvě s Westinghouse
8:54Prezident KHNP rezignoval, Trump bude jednat se Si a snižování sazeb Fedem je více nejisté  
18.09.2025
22:00Spojení Intelu a Nvidie přineslo pozitivní náladu  
17:19Německý dluhový obrat a americký tah na italský dluhový „standard“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data