Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Ceny výrobců v listopadu meziročně dál rostly, nejvíce v zemědělství. Ekonom: Potraviny budou zřejmě dál zdražovat

    Ceny výrobců v listopadu meziročně dál rostly, nejvíce v zemědělství. Ekonom: Potraviny budou zřejmě dál zdražovat

    16.12.2022 10:28
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Ceny výrobců v Česku se v listopadu dál meziročně zvyšovaly. Růst se zmírnil v průmyslu a stavebnictví, naopak v zemědělství zrychlil. Nejvýrazněji, o 29,9 procenta, opět meziročně stouply ceny zemědělských výrobců. O 21,3 procenta byly vyšší ceny průmyslových výrobců, ceny stavebních prací pak ve stejném období stouply o 11,9 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 6,5 procenta. Oproti říjnu klesly výrobní ceny v průmyslu. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

    "V listopadu pokračoval meziroční růst cen všech výrobců," uvedl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ. Podle něj se ceny v průmyslu zvýšily i navzdory meziměsíčnímu poklesu: průmysloví výrobci zlevnili oproti říjnu o procento. V ostatních sledovaných oblastech ale ceny výrobců meziměsíčně vzrostly - v zemědělství o 2,8 procenta, u stavebních prací o 0,3 procenta a u tržních služeb pro podniky o 0,2 procenta.

    "Růst cen výrobců byl v listopadu nadále poměrně plošný, ačkoli ceny samotných průmyslových výrobců poklesly nad očekávání trhu, vývoj byl tažen zejména poklesem cen ropy. U ostatních cenových okruhů pokračoval meziměsíční růst, zejména pak u zemědělských výrobců, kde po říjnovém poklesu ceny opět poměrně citelně vzrostly," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Ačkoli tak vývoj cen výrobců zůstává podle něj "poměrně heterogenní, dnešní čísla spíše chladí optimismus z říjnových cen výrobců ohledně rychlejšího odeznívání inflační tlaků. Další zrychlení cen u zemědělských výrobců pak předznamenává pokračující růst cen potravin.

    10

    V meziměsíčním srovnání stouply ceny vajec o 15,2 procenta, naopak o 12,4 procenta zlevnila čerstvá zelenina. Meziročně ceny v rostlinné výrobě zdražily o 26 procent, přičemž o 42,4 procenta byly vyšší ceny obilovin, o 33,5 procenta byla dražší čerstvá zeleniny a o čtvrtinu brambory. V živočišné výrobě vzrostly ceny ve srovnání s loňským listopadem o 36,7 procenta. O 58,4 procenta zdražila vejce, ceny jatečných prasat téměř o 50 procent, zhruba o 35 procent pak mléko a drůbež.

    V průmyslu meziměsíčně zlevnily zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů, naopak o 3,5 procenta stouply ceny potravinářských výrobků. V meziročním srovnání o 52,6 procenta zdražily ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, více než o čtvrtinu pak potravinářské výrobky, nápoje a tabák.

    Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně stouply o 16,2 procenta, uvedl už dříve ČSÚ. Tempo inflace se proti předchozímu měsíci zvýšilo, v říjnu činila 15,1 procenta.

    Zdroje: ČTK, ČBA

     
     

    Čtěte více:

    Jan Bureš: Listopadová inflace zrychluje kvůli DPH, energiím a potravinám
    12.12.2022 10:38
    Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly meziměsíčně o 1,2 %, což posu...
    Britská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrok na 3,5 procenta
    15.12.2022 14:11
    Britská centrální banka dnes podle očekávání zvýšila základní úrokovou...
    ECB zpomaluje zvyšování sazeb a rýsuje plány kvantitativního utahování
    15.12.2022 14:43
    Evropská centrální banka ve čtvrtek počtvrté v řadě zvýšila úrokové s...
    Ekonomové v Německu očekávají výraznější zpomalení inflace
    15.12.2022 16:20
    Inflace v Německu by mohla v prosinci výrazně zpomalit, a dostat se ta...

    Váš názor
    • mimon Michl
      16.12.2022 11:11

      a že prý inflace bude klesat, hraje to jen na vyšší srovn.základnu a přitom ten jeho chlebodárce a osatní jezeďáci plakali jak musí zdražovat kvůli drahé naftě a ona je ted levnější a stejně zdražují, troubové si pod sebou řežou větev a si to ani neví, pokud Michl neoslabí korunu alespon o 30% tak budou všechny potraviny příští rok z dovozu :o)
      Mike -Green D. is killing Europe
      • Re: mimon Michl
        16.12.2022 11:37

        Víte, jakou to dá práci a kolik to stojí, nakoupit všem slepicím svetry a ponožky?
        Želvák Burzovní
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba